Haber

Sri Lanka Halil Kantarcı Yetimhanesi Çalışmaları Başladı

 

8882215 Temmuz 2016 darbe girişimi direnişinde Çengelköy’de şehid edilen Halil Kantarcı adına yapılacak yetimhanenin çalışmalarına başlandı. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Çengelköy’e yapılan baskınlarda direniş için en ön saflarda bulunan Halil Kantarcı açılan ateş sonucu şehid edilmişti.

Yetimhane Projesi Başlıyor. Şehadetinden kısa bir zaman önce gazeteci Adem Özköse ve arkadaşları ile yaptığı bir görüşmede, bir yetimhane yaptırma fikrini paylaşan Halil Kantarcı’nın hayalini gerçeğe dönüştürmek için Sadakataşı Derneği ve Halil Kantarcı’nın arkadaşlarının öncülüğünde başlatılan projeye 9 Sivil Toplum Kuruluşu daha (Tügva, Uluslararası Genç Derneği, Genç İHH, Genç Memur-Sen, Genç Müsiad, Genç Önder, Mekteb-i Suffa, Misafir Derneği, Sabah Namazı Devrimi) destek veriyor. Yetimhane Sri Lanka’nın Merkez İlinde bulunan Watadeniya bölgesinde yaptırılacak. Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı ve yetim oranının yoğun olduğu bölgede medrese eğitimi problemi çocukların Kur’an ve dini eğitim ile geç tanışmalarına neden oluyor. Ekonomik sorunlar nedeniyle de yetimhane inşaatları yapılamıyor. Proje sonucunda toplamda 317,68 m2’lik alana yapılacak yetimhane iki kattan oluşacak ve yetimhanede 40 yetim kalabilecek.

Halil Kantarcı Kimdir? Geriye 9 aylık Ömer Tarık, 2,5 yaşındaki Zeynep Serra ve 9 yaşındaki Ali Cihad’ı ümmete emanet bırakan Şehid Halil Kantarcı hayatı boyunca darbeci zihniyetlerle savaştı. 28 Şubat döneminde tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi ön saflarda savaşan ve hakkı savunan Halil Kantarcı henüz lise ikinci sınıf öğrencisi iken 16 yaşında hapseldildi. İdam ile yargılanan ve ceza evinde işkenceler gören Halil Kantarcı tüm bu zulümlere rağmen davasından asla taviz vermedi. 9 yıl süren yargılamanın ardından suçsuz olduğu anlaşılınca beraat etti. Hapishaneden çıktıktan sonra da davası için savaşmaya devam eden Halil Kantarcı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çengelköy’de şehid edildi. Üsküdar Mihrimah Camii’nde yaptığı bir konuşmasında gençlere hitap eden Halil Kantarcı, “İnşallah sizler de birer şehid adayısınız, biz de ömrümüzün sonuna kadar bu şekilde yaşamaya niyetliyiz.” demişti.

Şehid Halil Kantarcı’nın adının verileceği yetimhanenin yapımına destek verebilmek için HALİL KANTARCI yazarak 2989’a SMS gönderebilir. bagis.sadakatasi.org.tr adresinden bağış yapabilir. 0216 614 04 61 nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Banka ve online bağışlarda bağış notuna “Halil Kantarcı Yetimhanesi” yazdırılması; hesap adı kısmına ise “Sadakataşı Derneği” yazdırılması gerekmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>