Sosyal Meyda Çağında İnsanlar Daha Çok Gerçek Arkadaş İstiyor


0

Sosyal medyadaki yüzlerce sanal arkadaş mı yoksa zor anlarınızda yanınızda olacak birkaç gerçek arkadaş mı?

Sosyal Meyda Çağında İnsanlar Daha Çok Gerçek Arkadaş İstiyor

Modern araştırmalar, Amerikalıların %70’inden fazlasının arkadaşlıklarında mutsuz olduğunu gösteriyor.

Hiç dostluğunuz uzun süreli durgunluktan ötürü kötüye gittiğini hissettiniz mi? Yalnız değilsiniz. Lifeboat’un kurucusu olarak kabul edilen Tim Walker’a göre Amerikalıların çoğu derin dostlukları daha fazla arkadaşa tercih edeceklerini söylüyor.

Walker, “İnsanlar dostluklarının daha önce hiç olmadığı kadar güvensiz ve kararsız olacağını sanıyorlar. Bu daha çok yetişkinlerin içinde bulunduğu kesimde görülüyor.”dedi.

Walker ve kurucu kabul edilen Alia McKee, onların bağımsızlıklarının, yaşamlarının ortasındaki dostluk krizlerinin ve dostluğun yetişkinlikteki gerçek anlamının ne olduğuna yanıt maksadıyla ilk olarak “Amerika’da Dostluk Durumu Raporu 2013”ü başlattı.

McKee, “Kendi yaşamımızda ve akademik çalışmalarımızda dostluk krizinin Amerikan halkının gerçek yaşamı üzerinde bir yol alıp almadığını görmek istedik.”dedi.

McKee ve Walker; uzman tavsiyesi, felsefe ve iki araştırma ekibinin yardımıyla akademik hayatın üzerinde dostluğun sosyal biliminin kilidini açmak ve cevap bulmak için ülke çapında 10.000’in üstünde Amerikalıyı inceledi.

Araştırmalar, X kuşağının (60’lı ve 70’li yıllarda doğmuş olanlar) ve baby boomers’ın (II. Dünya savaşından sonra doğmuş olanlar)dostluk krizlerinden en kötü etkilenenler olduğunu, Y kuşağına (80’li ve 90’lı yıllarda doğmuş olanlar) ve daha yaşlılara göre daha memnuniyetsiz olduğunu gösterdi.

McKee, “Bugünkü nesil, kariyeri ve ailesini dengelemeye son derece yoğun ve ağır bir şekilde yatırım yapmıştır ve sonuç olarak bu dostluklar kurban edilmiştir.”dedi.

Ayrıca rapor, kadınların erkeklerden daha yakın dostluğa erişime sahip olduklarını söylemelerine rağmen dostluk konusunda erkeklerden çok da farkları olmadığını gösteriyor. Dahası, sosyal medyanın kullanımı birisinin dostluğunun veya genel dostluk memnuniyetinin niteliğinde etken değildi.

Walker, “Biz daha önce hiç olmayan geniş bağlantılara sahibiz. Yine de, sosyal medya daha iyi dostluklar kurma bakımından iletişim kurmamızda bize yardımcı olmuyor. İnsanların memnun olup olmayacağının gerçek ölçüsü; oluşturduğunuz ilişkinin derinliğine bağlıdır.”dedi.

Birkaç kolay teknikle eski dostlukları cazipleştirebilir veya daha derin muhabbetler kurabiliriz ki bu dostluk tembelliğinden muzdarip olan bizler için iyi bir haberdir. McKee’ye göre, arkadaşlıklarında daha büyük memnuniyet arayanlar; daha yakınlaşmak için ilişkilerine fazla zaman ve enerji yatırımı yapmalılar. Ki, dostluğun en büyük belirleyicilerinden birisi yakınlaşmadır.

McKee, “Arkadaş olarak kimi seçeceğimiz konusunda maksadımız yok. Arkadaşlıklar; iş, günlük yaşantımız ve yaşadığımız yerlerin arasında oluşur. Hayatın mutluluklarından biri de yeni fikirler, yeni uğraşlar ve yeni düşünce yollarıyla tanışmaktır. Özellikle bizden farklı insanları arayarak ilişkilerde daha hoşnut olabiliriz.” dedi.

Arkadaş edinme ve ilişki kurma yönteminde anlayış sağlamasına ek olarak, bu çalışma ABD’de çeşitli demografik gruplar arasındaki dostluklar hakkında bazı ilginç gerçekleri de ortaya çıkardı:

-Haftada bir kez ya da daha fazla dini törenlere katılanlar dostluk ilişkilerinde törenlere katılmayanlardan daha memnunlar.

-Muhafazakârlar, arkadaşlıklar konusunda liberallerden daha hoşnut.

-Kentsel sakinlerin dostlukları; kırsal alanda yaşayanlara göre daha mutlu.

-Çoğu Amerikalı, yakın arkadaşlarının onları cezaevinden çıkarmak için $500 borç vereceğine veya böbreğini bağışlayacağına inanmıyor.

Son olarak Walker’ın dediği: “Derin dostluklar; insanlara hayatta daha büyük anlam, daha uzun ömür, net bir yön ve başkalarına karşı daha yüksek derecede empati kazandırır.”

Kaynak:  alternet.org sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir