Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşırken Şu 3 Şeye Dikkat Et!


0
Son birkaç yıldır sosyal medyada özellikle Instagram’da fotoğrafçılık hayli yaygın. Teknolojinin ilerlemesiyle telefonların kaliteli fotoğraf çekme özellikleri de bunun sebeplerinden biri. Lakin biz müminlerin fotoğrafçılık hobisini uygularken ve fotoğraflarımızı sosyal medyada paylaşırken dikkatten kaçırdığımız bazı önemli noktalar olabiliyor. Bu yazımızda bu noktalara temas etmek istedik.

1. Kendi Fotoğrafımızı Paylaşma

Maalesef ki aksi yapıldığında garipsenen davranışlardan biri kendi fotoğrafını paylaşmak. Teknoloji her ne kadar çoğu zaman lehimize gelişse de bazı noktalar var ki aklımıza gelmeyecek boyutlarda aleyhimize sonuçlanabiliyor. Paylaştığımız şahsi fotoğraflarımız hiç hoş olmayan sayfalarda altına hoş olmayan şeyler yazılarak paylaşılabilir. Diğer bir yönden sosyal medyayı ”dışarıda gezmek”ten farksız olarak algılamalıyız. Nasıl ki mümin bir genç olarak gözlerimizi dışarıda bulunduğumuz süre zarfında haramdan koruyoruz, aynı şekilde bunu sosyal medya içinde de uygulamalıyız ve başka insanların da harama girmesini engellemek için kendi fotoğraflarımızı paylaşmamalıyız. Şöyle bir örnekle belki daha da rahat açıklayabiliriz. Bu madde hem erkek hem kız kardeşlerimiz için gereklidir lakin belki bu son örneğimiz hanım kardeşlerimizin daha çok hassaslığına vesile olacaktır. Nasıl ki yoldan geçen herhangi birine vesikalığımızı verip ona istediği her an bize bakabilme özgürlüğünü vermezsek, hatta bu fikir bile ne kadar abes ise bugün sosyal medyanın bundan bir farkı yoktur. Eğer sosyal medya hesaplarımızda fotoğraflarımız var ise herhangi biri istediği bir anda cep telefonunu açarak birkaç tıklama ile, adeta cüzdanından vesikalık çıkarmak gibi, fotoğrafımıza ulaşabilir. Ayrıca kendi yüzlerinin fotoğrafını paylaşmayan insanlara şeytanın fısıldadığı bir diğer nokta ise yüzünün yalnızca dudak kısmın yahut sadece ellerini, arkadan fotoğraflarını paylaşma durumu. Bilmeliyiz ki bunun da yukarıda zikrettiğimiz durumdan pek farkı yoktur.

2. Kul Hakkı

Bazen çok güzel kareler yakalayabiliyoruz. Fakat aynı zamanda bu fotoğrafın içinde olan insanlar da oluyor ve eğer biz bu fotoğrafı sosyal medya hesabımızda o insanların haberi olmadan paylaşırsak fotoğrafta bulunan her kişinin ayrı ayrı hakkına girmiş oluruz. Bu nedenle çektiğimiz ve paylaştığımız fotoğraflarda bulunan insanlara bir fotoğraf çektiğinizi ve içinde bulunduklarını mutlaka bildirmemiz gerekir. Sanatsal pozlar yakalamak uğruna kul hakkı yüklenmemeliyiz.

3. Nazar

Dikkate değer bir diğer hususumuz ise nazar. Maalesef ki insanlar bugün mutlu oldukları her anlarını paylaşıyorlar. Düğünlerini, nişanlarını, bebeklerini, evlerini, eşlerini, arabalarını… Biz bu mutlu anlarımızı yaşarken ve bunların fotoğraflarını paylaşırken evlenme niyeti ile yola çıkıp kötü bir sonuç alan genç bir kız sizin paylaşılmış düğün, nişan ve eşinizle elele çekilmiş fotoğrafları gördükçe üzülecektir. Ya da takipçileriniz arasında çok istemesine rağmen bebek sahibi olamayan biri olabilir ve sizin çocuğunuzla mutlu dakikalar geçirirken çektiğiniz anlar o hanımın içinde yara yara büyüyecektir ve bu yara alan üzülen insanların, sizin sahip olduğunuz mutlu anları yaşamak nasip olmayan insanların hepsi iyi niyetli olabilir diye bir kaide yok. Efendimizin Sallallahu Aleyhi ve Sellem‘inde buyurduğu gibi ”Nazar haktır” ve birinin nazarının değmesi için illa ki yanınızda olması gerekmez. Allah muhafaza buyursun, kötü ve fesat dolu bakışın enerjisi sizi nerede olsanız etkileyebilir. 

Özet olarak bireysel hallerimizi paylaşmak yerine daha çok doğa fotoğrafçılığına ve insan odaksız çevre fotoğrafçılığına yönelmek daha hayırlı olabilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allah razı olsun çok gerekli noktalara değinmişsiniz. Belki bihaber olunduğu için veya bahsetmek istemediğiniz için bu yazıda yer verilmemiş bir noktayı ekleme ihtiyacı hissettim. Ki böylece durumun vehameti daha da iyi anlaşılır diye umut ediyorum. Türkiyede ki hatrı sayılı bir hacker grubunun üyesi olan arkadaşımın anlattığı bir durum bu. Aynı zamanda islami hassasiyeti de olan bir gruptu bunlar. Hanım kardeşlerimizin sosyal medyada belki gayet düzgün tesettürlü olarak paylaştıkları fotoğrafları alan bir kısım insanlar! , photoshop programları ile onların kıyafetlerinde v.s. oynama yaparak, türbanlı v.b. iğrenç kategoriler altında sapık fantezi sahiplerinin ziyaret ettiği sayfalarda bu fotoğrafları yayınlıyorlar. Ve böylece farkında olmadan hanım kardeşlerimiz onlarca pisliğin misafiri oluyorlar. Her ne kadar bunun gibi bir çok sayfa hacklenerek kapatılmış olsada yenilerinin açıklmasını engellemek çokta mümkün değil. O yüzden lütfen bu konuyu basite almayın…

  2. Şimmmddiiiii gelde bunu kendi fotoğrafını sosyal medyada paylaşan feraceli tesettürlü kardeşlerimize anlat… Zor vallahi çok zor…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı