Eğlence

Sosyal Medya Kullanmamak İçin 3 Sebep

Hayatımızın her anına girmeyi başaran sosyal medya, hayatımızı değiştirmeyi başardığı gibi ahlakımızı da bozdu. Bizi gösteriş meraklısı, insanlıktan nasibini alamamış insanlar etti. Gelin hep beraber bu ahlak soykırımına dur diyelim ve sosyal medya hesaplarımızı silip sosyal medyayanın karşısında yer alalım.

1. Vaktinizi Boşa Harcamamak İçin

Kıyamet gününde hesabını vermek zorunda olduğumuz bir nimet de vakittir. Değerini çoğu zaman anlamadığımız vakti instagram, facebook, twitter, youtube gibi birçok mecrada hunharca öldürüyoruz. Bir saat değil belki on saate kadar sosyal medyada vakit harcayıp, şu tiplere beğeni atmakla  geçiriyoruz ömrümüzü. Bu tipler ise; zengin görünmeye çalışan, su yerine kahve tüketen, yüzünde tonlarca boya olan, hayatı yemek tuvalet ve yatak odası üçgeninde geçen insanlar topluluğudur. Beğeni atmakla geçen ömürlere dur deme vakti çoktan gelmiş olmalı artık . 

2 .Gözünüzü Haramdan Korumak İçin

Gözümüzü haramdan korumak için sosyal medya kullanmamalıyız. Neden diyecek olursak; insanların yatak oda sahnelerini, evlilik dışı olan çocuklarını meşrulaştırma çalışmalarına giren insanları, evlilik müessesine hakaret edip beraber yaşayan kadın ve erkeklerin ahlak dışı görüntülerini, vücudunun yarısından çoğu açık olan insanları siz istemezseniz de bir şekilde karşınıza çıkarıyor bu sosyal medya. Sürekli görmeye başladığımızda da artık gözümüz alışıyor ve bize haramlar normal gelmeye başlıyor, Allah korusun. Bir şeyin normalleşmesi demek ilerleyen zamanlarda aynı hataya düşme tehlikesi taşımak demektir. 

3. Gösterişten Uzak Olmak İçin

İnternet, sosyal medya her zaman en iyisi olmanızı, hep en pahalıyı en yenisini giymenizi, hep en güzel yerlere gitmenizi, en lezzetli en farklı yemekleri yemenizi söyler ve şunu da ilave eder; bunların fotoğrafını çek ve bana yükle. “İnsanları zenginliğinle kıskandır, sana imrenmeleri sağla!” der ama dinimiz bize gösterişten uzak olmamızı emreder.

“Münafıklar, insanlara gösteriş yaparlar, Allah’ı da çok az anarlar.” 

| Nisa Suresi, 142. Ayet Meali 

Bu ve bunlar gibi birçok sebepten ötürü gelin sosyal medya hesaplarınızı silin ve ahiret hazırlığına bir sıfır önde başlayın.

Selametle…

Kaynaklar

Kalem Bir Dünya

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 yorum var.

 1. 1
 2. 2

  Hadi bıraktık diyelim? onca işler sosyal medyada yine dönecek, o kadar genç kardeşlerimiz, sosyal medyanın cazibesine kapılacak! Ve daha da önemlisi bu tip insanlara bu alanı altın tepside sunuyor olmamız!!.

  Bu kesinlikle çözüm değildir…
  ÇÖZÜM!. İslam ışığında, Sadece bilinçli bir nesil.!!!
  Saygılar..

  • 3

   Selamun Aleyküm
   Misal bataklıkta olan bir insanı ( gerçek manada bataklık ) kurtarmak için bataklığın içine girerek mi kurtarızsınız ? Tabiki hayır değil mi çünkü bataklığa girdiğiniz an çıkışınız olmaz .
   Peki siz diyelim ki instagrama ( örnek olarak ) faydalı olmak için girdiniz , peki bu süre zarfında en basit örnek sizin gözleriniz nice çirkinliğe şahit olacak ve zamanla bunlara alışacak farkında mısınız ?
   Teblig için girdiğimiz bu mecralarda zamanla onlara benzemeye başlıyoruz bilmem farkında mısınız ?

   Ben internet kullanılmasın gibi bir şey söyleyemem , bu internet çağında olan bizler için imkansız , bu yazıda vurgulamak istediğim nokta yarar sağlayım derken heder olup gideceğimiz mecralardan uzak durmaktır .
   Veya bu mecraları kullanırken çok fazla dikkat etmeliyiz .

   Selametle…

 3. 4

  Aslında kullanmayı gerçekten hiç istemiyorum. Ama o kadar çok alışmışız ki bir türlü vazgeçemiyorum. Bu konuda içim çok huzursuz. Benim içinde dua edin.

 4. 5
 5. 6

  1 yıldır hiçbir sosyal medya platformunu kullanmıyorum. İnanın bana hayatımda verdiğim en faydalı kararların başında geliyor hepsini silmek. Unutmayın sosyal medyayı bıraktığınızda güneş yine doğacak, gök yüzü yine mavi olacak ve geceleri yıldızlar tepenize yağmayacak. Aksine hepsinin daha fazla farkına varacaksınız. Ve gerçek insanlarla arkadaş olacaksınız. Vesselam.

 6. 7
 7. 8

  ben yaklaşık bir yıldır kullanmıyorum ve çok mutluyum.yeniden hayata başlamış gibiyim. kimsenin hayatını merak etmiyorum ve bu kadar boş zamanım yok. kendine ve hayatına saygısı olan biri sosyal medya kullanmamalı. rabbim hepimizi doğru yola iletsin.

 8. 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>