Haber, Yaşam

Sosyal Medya Bizi Nasıl Narsist Yapıyor?

Narsisizm Nedir?

Narsisizm Nedir?

Narsist kişilik bozukluğu,  kişilik kaygısı ve kişinin başkaları tarafından nasıl göründüğü kaygısını içerir. Narsist insanlar gösteriş yapmaktan,  sahip oldukları fiziksel ve zihinsel özelliklere hayranlık duyulmasından çok hoşlanırlar.

Narsizmin belirtileri:

  • Tektaraflı dinleme – Narsistler cevap vermek için dinlemek yerine kabul etmemek, reddetmek, görmezden gelmek, küçümsemek veya bir başka deyişle başkalarının sorunlarını yersiz göstermek için dinlerler.
  • Kişilik kaygısı – Narsistler bencilce davranırlar ve cömert olsalar bile sadece kendi sorunlarına karşı duyarlıdırlar.
  • Kuralların ötesinde olma – Narsistler kendilerinin diğerlerinden üstün oldukları ve kuralların onları bağlamadığı hissi içindedirler.
  • Eleştiri alamama – Narsistler, kendilerini abartılı bir biçimde önemli gördükleri halde, olumsuz bir eleştiri karşısında gururları çabucak kırılabilir.
  • Sorumluluk almayı reddetme – Narsistlerde yolunda gitmeyen işler için başkalarını suçlama eğilimi vardır.
  • Çabuk öfkelenme – Narsistler eleştirel yorumlarda ya da ne yapılması gerektiği ile ilgili bir emir aldıklarında kolayca öfkelenebilirler.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri:

  • Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya gore: Aşırı sosyal ağ kullanımı psikiyatrik sorunlarla bağlantılı olabilir: – ADHD (Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) – Depresyon – Obsesif-kompulsif bozukluk – Narsistik kişilik bozukluğu – Hastalık hastalığı (Psikolojik) – Şizoaffektif ve Şizotipal rahatsızlık – Beden algı bozukluğu – Röntgencilik/dikizcilik – Bağımlılık

Selfie Sendromu

Popüler Platformların Etkileri:

Facebook- Sosyal Ayna (Narsism Kişilik Envanteri ve Rosenberg Öz-Saygı Ölçeği kullanılarak yaşları 18-25 arasında değişen Facebook kullanıcılarıyla ilgili bir araştırma baz alınarak)

– Facebook’u çok sık kullanan insanlar daha narsistik ya da daha endişeli kişiliklere sahip olma eğilimindeler. – Daha yüksek narsism puanlarına sahip olan kişilerin, durumlarını sık sık güncelleyen, kendi fotoğraflarını gönderen ve kendilerini yüceltmek için alıntılar ya da sloganlar kullanan kişiler olduğu ortaya çıktı. – 2012’de boşanma avukatlarına yapılmış olan bir anket, bir önceki yıl için toplam boşanma başvurularının 1/3’ünde Facebook’un etkili olduğunu gösterdi.

Twitter – Sosyal Megafon

– Michigan Üniversitesi’ndeki lisans öğrencileriyle yapılmış olan bir çalışmada, narsismde yüksek puan alan kişilerin Twitter’da daha sık gönderi yaptıkları ortaya çıktı.

– Genç insanlar Twitter’ı, sosyal çevreyi/arkadaş grubunu genişletmek ve düşüncelerini yayınlamak için kullanıyorlar. Bu şekilde bir kullanım insanların kendi görüşlerinin önemini, olduğundan daha fazla görmelerine sebep oluyor.

Kaynak:  muslimvillage.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>