Bilim/Teknik, İslam, Yaşam

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI: Nasıl Kurtulabiliriz?

Müslümanlar olarak sosyal medyayı nasıl kullandığımız hakkında dikkatli olmalıyız. Zamanımızı nasıl kullanmaya karar verdiğimizden, yaptığımız seçimlerin bizi doğru ya da yanlış yola götürmesinden ve alışkanlıklarımızın bağımlılığa dönüşmesine izin vermekten sorumluyuz. Online dünya tarafından yönetilmek yerine şu anı yaşadığımızdan emin olmalıyız. Aynı zamanda sosyal medyada başkalarını yanlışa sevk etmek konusunda payımız olabileceğini de fark etmek zorundayız. 

Zamanımızı Yönetmek


Kaynak: www.freepik.com

Şunu hatırlamalıyız ki zamanımızı yönetmek bizim sorumluluklarımızdandır. Eğer sosyal mecralarda çok fazla zaman geçirirken saatler geçtiğini fark edemiyorsak bu, hayatımızın kıymeti hakkında umursamaz davrandığımız anlamına gelebilir. Dünyadaki görevimizi unutmamamız gerekir. Nitekim Allah subhanehu ve teala Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurur:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْاِنْسَ اِلَّا لِيَعْبُدُونِ

“Ben cinleri ve insanları ancak beni tanıyıp bana kulluk etsinler diye yarattım.”

(Zâriyât Suresi 56. Ayet-i Kerîme)

Doğru İçerik Tercihi Yapmak


Kaynak: www.freepik.com

Dahası, sosyal medya kullanırken verdiğimiz her karar bizi doğru ya da yanlış bir yola çıkartır. Nasıl ki televizyon izlerken müminler olarak yararlı şeyler öğrenebileceğimiz gibi, aynı zamanda imanımızı zedeleyebilecek ya da ihlasımızı azaltacak içeriklerle de meşgul olabiliriz. Bu nedenle takip edeceğimiz kişiler hususunda aynı televizyonda kanal ve içerik seçerken dikkatli olduğumuz gibi dikkatli olmalıyız.

Alışkanlıktan Bağımlılığa

Bir alışkanlık kazandığımız zaman, çok kolay bir şekilde bağımlılığa dönüşebileceği konusunda dikkatli olmalıyız. İnsanlar bir şeye bağımlı olduklarını çoğunlukla fark etmezler bile. Sosyal medya kullanmak, bu platformlarda güncelleme yapmak ihtiyacı hissetmek ya da insanların nasıl yaşadıklarını takip etmek bir alışkanlığa döndüğü zaman kolayca bağımlılığa dönüşebilir. Bu durumun farkında olmalıyız ve kaçınmak için mücadele etmeliyiz.

Şimdiyi Yaşamak

Sosyal medya mecralarında zaman geçirirken online dünyaya kapılmak kolay olduğu için bu durum bizi şimdiyi yaşamaktan alıkoyabilir. Buna engel olabilirsek sorumluluklarımızı ihmal etmeyiz. Sosyal medyanın hayatımızı ele geçirmesine ve dikkatimizi gerçek amaçlarımızdan uzaklaştırmasına izin vermemeliyiz. Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle okuyoruz:

وَمَا الْحَيٰوةُ الدُّنْيَٓا اِلَّا لَعِبٌ وَلَهْوٌۜ وَلَلدَّارُ الْاٰخِرَةُ خَيْرٌ لِلَّذ۪ينَ يَتَّقُونَۜ اَفَلَا تَعْقِلُون

“Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka değildir! Âhiret yurdu ise Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız?”                                                                                                   (En’âm Sûresi 32. Ayet-i Kerîme)

Sosyal Medyadaki Tutumumuzun Sorumluluğu


Kaynak: www.freepik.com

Sosyal medya platformları başkalarını yanlışa teşvik etmede rol oynayabileceğimiz durumlara da sebep olabilir. İslam’ın çizgisinde olmayanları desteklerken ya da seslerini duyururken onları taklit etmesek bile dikkatli olmalıyız. Fakat bu onlara kaba davranmamız gerektiği anlamına gelmez ki bunun İslam’da yeri yoktur- dinimiz bize kibar olmayı öğretir.

 Bu konuda Peygamber Efendimiz(a.s)’in şu sözünü unutmamalıyız: Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: 

“İnsanları doğru yola çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların sevaplarından da hiçbir şey eksilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye de, kendisine uyanların günahı gibi günah verilir. Ona uyanların günahlarından da hiçbir şey eksilmez.” Müslim, İlim 16. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 6;Tirmizî, İlim 15; İbni Mâce, Mukaddime 14

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>