Siz Olsanız Sizinle Evlenir Miydiniz?


0

Evliliğe hazırlanan veya evlenmeyi düşünen kişilerin ilk baktığı şeyler evleneceği kişinin karakteridir ya da nitelikleridir. Bazı insanlar istedikleri potansiyel eş adayları hakkında düşünürler -belki evleneceği kişinin saçları ve cilt rengi gibi şeyler üzerinde düşünürler -. Bazı erkekler çok iyi yemek yapan bir eş arar ve bazı bayanlar dindar bir eş ararlar. Şu günlerde birçok Müslüman Arapça dilini bilen bir eş ya da bazıları en azından Arapça öğrencisi bir eş arar.

Yine de, birçok insan, Müslümanlar da buna dâhil, görünüyor ki evlenecekleri potansiyel eş adaylarından bekledikleri ya da istedikleri her şeyi ayrıntılı uzun listelere döküyorlar ya da akıllarında böyle bir liste oluşturuyorlar. Ve bu güzel ve belki de evlilik araştırması yaparken çok gerekli bir kısım iken, çok az insan, oturup aynı amaçla ve dikkatle kendi karakterlerini ve niteliklerini sırayla numaralandırıyorlar ya da evleneceği kişiden yüksek idealleri ve beklentileri olan başka insanların bekledikleri tipte biri olup olmadıklarını düşünüyorlar.

Bir an kendi hakkınızda düşünün: Eğer siz başkası olsaydınız, kendinizle evlenir miydiniz? Kendinizi haftalar, aylar hatta yıllar sonra görün demiyorum. Ne de kötü alışkanlıklarınızın küçük bir kısmını değiştirme, karakterinizi geliştirme, kendinize çeki düzen verme ya da dininizi daha ciddi yaşama şansınız olduktan sonra hayal edin demiyorum. Diyorum ki BUGÜN e bakın.

İnanıyorum ki insanlar kendileri hakkında tamamen dürüst olsalar, bunu kendilerine itiraf etseler, evlenecekleri eşleri için arzuladıkları özellikleri ya da nitelikleri arzulamazlar.

Belki böyle bir insanı biliyoruz – muhtemelen göreceli olmakla beraber, çok iyi bir arkadaş ya da belki de o kişi SİZSİNİZ. Bu konuda tecrübeli 2 kişi için bile evlilik, en iyi söylemle, zordur. Evlilik hoşgörüyü, ilişkilerde ustalığı, azmi, esnekliği, hikmeti ve sabrı, gerektirir, bunlar sadece bazıları.

Bu söylem, bir insan bu özellikleri taşımıyorsa evlenmemeli mi demek? Hayır, Bunu kastetmiyorum. Buna rağmen, karşılaştığım insanlar evlenmek için umutsuz bir yarış içindeler, aynı zamanda bencillik, inatçılık, esnek olmayış, duyarsızlık ve nankörlük karakterlerini taşıyorken. Onlar aşırı derece başkalarını eleştirirken aynı zamanda kendilerinin eleştirilmesini zor kabul ederler. Onlar ayrıca düşük iletişim becerilerine sahiptir. Bunların hepsinin ötesinde, onlar evlenmeden önce kendi taşıdıkları kişilik zedelenmelerini düzeltmek istemez, bunları inkâr ederler ve bunlarla karşılaşmak istemezler. Bu kişilik özelliklerinden herhangi biri sizi tanımlar mı ya da bunlar evlenilecek eşlerde aranan özellikler midir? Hiç kimse bu özellikleri taşıdığınızı söyledi mi?

Evlilik çok ciddi bir iştir şunu söyleyebilirim ki eğer bir insan evlenmeyi düşünüyor, bu özelliklerin birazını veya tamamını taşıyorsa, başı gerçekten büyük belada. Ya da, bir kişi böyle bir insanla evlenirse gerçekten büyük bir sıkıntı içine girer mi demeliyim? Bundan sonra şöyle bir soru geliyor: Peki bu tür eksikliklere sahip olan bir insan evlenmek için yıllarca beklemek zorunda mı? Hayır demek istiyorum. Böyle biri evlenmek için yıllarca beklememeli.

Yüce Allah Kur’an da buyuruyor ki: bir topluluk kendi içinde olanları değiştirmezse Allah onların durumunu değiştirmez. Bu ayet umut sunuyor, yeni bir yarının umudunu. Bu birçok insanın arzuladığı bir şey değil mi? Onlar bugün karşılaştıkları zorluklar her ne ise bilmek isterler, yarın önlerine ufuk olması için. Buna rağmen, ayet sadece umut sunmuyor. Duruma bağlı bir umut sunuyor. Bu durum ki ilk olarak onu anlamalı ve sonra onun çözümü için bir şeyler yapmalıyız. Sarhoş bir adam ayılmadan sorununu anlayabilir mi? Duyarsız, bencil, esnek olmayan, katı, nankör bir kadın iyi bir eş olabilir mi?

Hatalarını inkâr eden kişi olumsuz davranışlarını asla düzeltemeyecektir ta ki hatalarının olduğunu ilk anladığında ve bunu kendine İTİRAF edene kadar. Probleminizin olduğunu itiraf ettikten sonraki ilk adım sabırla ve sürekli bir biçimde probleminizin veya negatif kişiliğinizin üzerinde çalışmaktır.

Buradaki anahtar kelimeler sabırla ve sürekli çalışmak. Herhangi bir doktor, bir hastanın sabırla ve sürekli bir şekilde ilaçlarını kullandığında iyi sonuçlar alacağını söyler. Allah bize Kur’an da ibadet ve iman ile herhangi bir sorunun üstesinden gelebileceğimiz bir reçete veriyor.

Eğer aynanın karşısına geçip uzunca, dürüst bir eleştiriden sonra şu anki durumunuzla iyi bir eş olabileceğinizi dürüstçe söyleyemezsiniz, bir kalem alıp hayalinizdeki eş adayının iyi özelliklerini bir listede numaralandırmak yerine, neden üzerinde çalışmanız gereken özellikleri listeye koymuyorsunuz ve neden en yakın zamanda bu kötü niteliklerinizi değiştirmek için bir program uygulamıyorsunuz, Allah sizi iyi bir eş ile mükafatlandırdığı zaman, siz o değerdeki bir kişi olacak mısınız?

Tüm bunlardan sonra, bu kadar boşanma oranı zaten yeterince yüksek değil mi?

 

 

idealmuslimah.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Herkes, erkek ise erkeğin, kadın ise kadının bir eş olarak görevleri nelerdir diye araştırıp, kendine çeki düzen vermeye çalışmalı. Eşinin sorumluluklarını öğrenip, şunu yapmalı, bunu yapmamalı diye liste oluşturmadan önce, evliliğe karar verdiği andan itibaren kendi sorumluluklarını öğrenip ideal bir eş olmak için çaba harcasa ortada hiçbir sorun kalmaz. Allah, o kişi iyi bir eş olduğu için kendisine salih(a) bir eş nasip ettiyse Allah’a hamdeder, kendisinden daha kötü bir eş nasip ettiyse de, imtihandır deyip Allah rızası için sabreder.

  1. Etrafimdaki evliliklere baktigimizda evliliklerde cok problem var. Bugune kadar dinledigim sohbetlerde yada internet sitelerinde kadinin gorevi yada kadin esine nasil davranmali surekli ilk planda kadinin gorevinden bahsediliyor. Bu bir bayan olarak ters geliyor kadinlar yaradilistan hem merhametli hem sefkatli hem fedakar dir. Kaniti annenin cocuguna gosterdigi fedakarligi acaba kac baba yapabilir. Erkeklerde ahiret inanci cok yuksek olmali sevdigi esiyle uc gunluk dunya icin degil ahirettede birlikte evli olacagi inanciyla sevse hic bir kadin kocasina asi olmaz . Esine karsi merhametli olmayan adama kadin nasil sevgi gostere bilir. Erkek merhametli olursa otomatik olarak kadin kocasini sever ve hurmet eder. Erkekler isin kolayina kacmislar kotu kocaya sabir rabbim hic bir kulunu zulum altinda birakmaz. Kadin kotu olunca adama sabretmek dusmuyormu .

 2. Suffagâh.com’un sayın yöneticileri:
  Sitenizde biraz önce jigolata diye bir sitenin reklâmını gördüm.Facebook’daki yorumumda da sormuştum bu reklâmların sitenizle bir alâkası olup olmadığını.Bağış yap butonuna tıkladığımda karşılaştığım açıklamada bu reklâmların kişiye özel olduğu belirtilmiş.Hayatımın hiçbir döneminde jigolo siteleri ile,en azından jigolo siteleri ile işim olmadı hamdolsun.Yani bir bakıma özrünüz kabahatinizden büyük bir açıklama yapmışsınız.Sitenize reklâm almanıza ya da sitenizde reklâm çıkmasına birşey demiyorum ancak jigolo sitelerinin ve/veya buna benzer ahlâka mugâyir sitelerin reklâmlarını bir şekilde engelleyebilirsiniz diye düşünüyorum.Aynı zamanda bu reklâmların sitenizi takip eden kişilerin daha önce ziyaret ettiği sayfalara göre çıktığını asla düşünmüyorum.Konuyla alâkalı bilgilendirmelerinizi rica eder saygılar sunarım.

  1. Reklam konusunda elimizden geldiğince dikkat etsek de zaman zaman istenmeyen reklamların çıkmasını engelleyemiyoruz. Uygunsuz içerikli bir reklam gördüğünüzde linkini bize iletirseniz o reklama özel yasaklama getirebiliyoruz.
   Diğer sorunuz içinse buyrun:
   https://support.google.com/youtube/answer/3181017?hl=tr
   Kendiniz küçük bir test de yapabilirsiniz. 5-10 dakika boyunca farklı sitelerde bisiklet fiyatlarını inceleyin daha sonra uzun bir süre bütün sitelerde bisiklet reklamları görürsünüz.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı