Siyer Yayınlarından İnci Niteliğinde 5 Kitap Tavsiyesi


-1

Şu günlerde alınan nefes sayısı kadar kitap çıktığını ve neredeyse eli kalem tutan herkesin bir kitap çıkardığına şahit oluyoruz. Peki önümüze gelen her kitabı okumalı mı? Yahut  gözümüz kapalı güvenebileceğimiz yayınlar mı seçmeli diye düşünüp sizler için en çok rağbet edilen ve bu rağbeti hakedecek güvende olan Siyer Yayınları’nın kitap serilerini düzenledik.

Evladiyelik Bir Seri 'Sahabe İklimi'

Eğer Efendimiz’in (aleyhisselam) etrafında yaşayan sahabeleri tanımak istiyorsanız bu kitap beklediğinizden de fazla diyebiliriz. Zira kitabın yazarı Muhammed Emin Yıldırım sadece sahabelerin hayatlarını anlatmakla kalmıyor aynı zamanda bizlere onların yaşamına tuttuğumuz aynayı kendimize de çeviriyor. Her bir sahabe hayatını okuduktan sonra bölüm sonunda almamız gereken 5 ders/madde beliriyor. Kitabı okurken sanki anlatılan sahabenin yanı başında beliriyorsunuz her bir yaşanan olayı anı anına hissediyorsunuz. Kitabın oluşum aşaması 82 il/82 sahabe projesinde Muhammed Emin Hocanın anlattığı konferansların yazıya dökülmesiyle oluşuyor. Eğer video formatında izlemek isterseniz de internette mevcut.

“Onlar az konuşup çok iş yapanlar, nutuk atmayı değil terlemeyi sevenler, ektikleri tohumları zayi edenlerden Allah huzurunda şikayetçi olanlar…  Allahım bizleri kutlu nesil olan Sahabenin şikayetçi olduklarından eyleme. Onların bu topraklara ektikleri iman tohumlarını zayi edenlerden eyleme. Toprağın hakkını, tohumun hakkını, sahabenin hakkını, Perygamberin hakkını, Senin hakkını ödemeye gayret edenlerden eyle”

Abdullah Olmak

Kitaptan bir alıntı: Kul rabbine adeta şunu sordu. ” Ya Rabbi beni neden yarattın?” ” Ben seni bana kulluk için yarattım.”(Zariat/56) Allah’a kul olmak Abdullah olmak nedir? Adınızın Abdullah olması değil, Hz. Aişe anamız gibi Hz. Nesibe gibi Abdullah yürekli olmaktır. Abdullah yürekli olmak Allah’ın hakkı olanı O’na vermektir”

Kitabın yazarı Muhammed Emin Yıldırım bizlere nasıl kul olunacağı hususunda Kuran ve sünnetten faydalanarak bir çalışma derliyor ve ayrıca Efendimiz’e (aleyhisselam) en çok benzeyen Abdullah isimli sahabeleri kitabın ismiyle uyumlu giderek karşımıza çıkarıyor.Kitap ismi Abdullah olan 8 sahabeden bahsediyor:

Abdullah bin Mesud bizlere Tevhidi, Abdullah b. Amr Ahlakı, Abdullah b. Ömer İbadeti,  Abdullah b. Abbas İlmi,

Abdullah b. Selam Teslimiyeti, Abdullah b. Zübeyr Mücadeleyi, Abdullah b. Cafer Cömertliği, temsil etmiş oluyor.

Muhteşem Ahlak Serileri

Muhammed Emin Yıldırım hocanın “Muhteşem Ahlak” serisinin başlangıç kitapları diyebiliriz. Evlilik ahlakı; her geçen gün yıpranan ve değersizleştirilmeye çalışılan ailelerimizin gerek inşaa sürecinde gerek sonraki aşamalarında nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor. “Nar tanelerini tek tek kabuğuna yerleştiren Kudret, seni de hangi gönle yerleştireceğini bilir.”

İkinci seri olarak Aile Ahlakı karşımıza çıkıyor. Kitabımız ana-baba hakkından, karı-koca ilişkisinden bahsederken gözlerimizin önüne hep asrı saadetten güzel örnekler sunuyor.

“Ha bir devlet kurmuşsunuz, ha bir aile kurmuşsunuz. İslam nazarında ikisi arasında bir fark yoktur.”

“Evlilik ibadettir, öyleyse külfetine katlanılmalı. Bir nimettir, öyleyse şükrü eda edilmeli. Cihaddır, öyleyse hazırlığı yapılmalı. İmtihandır, öyleyse sabır azık olarak edinilmeli.”

Rasulallah'ın Hutbeleri

Efendimiz (aleyhisselam) buyurdu ki: ” Sözlerin en güzeli, Allah’ın kitabıdır. Yolların en doğrusu Muhammed’in yoludur.”( Buhari, Edeb, 70)

Siyer yayınları bu sefer Efendimiz’in (aleyhisselam) ashabına yaptığı hutbeleri bir araya getirerek 2 cilt halinde hazırlayarak okuyucuya sunmuş oluyor. Ayrıca bu eserde Arapça metin olarak da hadisin aslı ayrı bir sayfada yer alıyor.  Bu eser nasıl tasvir edilir bilemedik hangi söz O’nun ( aleyhisselam) sözünden daha güzel olabilir ki?

İbadetin Beyni Dua

“Abdullah b. Hanbel duada haşyeti tasvir ederken şöyle bir benzetmede bulunur: ” Düşünün ki gecenin karanlığında geminiz batmış, siz gemiden kendinizi denize atmış, bir odun parçasına tutunarak, ta yüreğinizin derinliğinden imdat imdat diye haykrııyorsunuz. İşte Allah’a böyle haykırabilmek hiçbir kimsenin olmadığı o ıssız gece karanlığında ve denizin ortasında yüreği dile ortak ederek yalvarıyormuş gibi tüm benliğinle o duaları işiten Rabbe karşı yakarabilmektir.”

Muhammed Emin Yıldırım, dua nedir ve nasıl yapılır mantığını oturttuktan sonra akabinde Efendimiz’in (aleyhisselam) bizzat kendi yaptığı duaları bir demeç halinde okurlarına sunmuş. Bize de istifade etmek düşer diyor ve her evde bulunması gereken bir kitap diyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir