Sınavlar Saldırdığında: Çalışma Metodunuzu Yenilemek İçin 6 İpucu


0

Birçok öğrenci için sınavlar eli kulağında. Her yıl bu zamanlarda çoğumuz sayısız panik ataklar geçiriyoruz. Ertelemenin suçluluğu ve okunmuş olması gereken kitapların yığılması üzerimize kabus gibi çöküyor. Bunaltıcı çalışma dönemlerinde zorlukla ilerleme anıları genellikle beynimizin arkalarına saklanıyor. Yeteneklerimiz konusunda güvenimizi kaybettiğimizde ve sınavları bile tamamlayabileceğimiz konusunda şüphe duyduğumuzda, kendimize Bakara Suresindeki Allah’ın sözlerini hatırlatmamız çok önemli:

“ Allah kimseyi gücünün yettiğinden başkasıyla mükellef kılmaz (sorumlu tutmaz)…” (Bakara/286)
Allah bize bu kapasiteyi vermiştir, bu yüzden bizde bu bilgiyi kendimize güven aşılamak için kullanmalı ve çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bazen önceki çalışma taktiklerimize bakmak, ne kadar geliştiğimizi görmek ve yeteneklerimizden faydalanarak başlamamız için gereklidir.

Çalışma tekniklerinizi yeniden değerlendirin

Tıp fakültesindeki son 5 yılımda, öğrenmelerimde çok yönlü olmayı öğrendim. Önceden “oku, not al ve ezberle” yöntemini kullananlardandım. Ancak akademik hayatınızda ilerledikçe öğrenecek daha çok şeyiniz ve okumak için daha az zamanınız olduğunu fark ediyorsunuz. Bu yüzden çalışmalarda daha verimli olmak için, etkili bir yaklaşım bulmak şarttır.

Ayrıca zihni ilgili tutmamak tam bir motivasyonu giderek zorlaştıracaktır. Tekrar ederken ne kadar eğlenirseniz, hatırlamanızda muhtemelen o kadar fazla olacaktır.
Bu yıl yine bazı sınavlar Ramazan ayına denk gelecek. Bu ayın çoğunda çalışmalarınızda özgün ve verimli olmaya ayrıca farklı çalışma stratejileri denemeye istekli olun.

İşte size bu sınav döneminizi atlatmanızda yardımcı olacak 6 ipucu:

1.Erkenci olun

Sınavlara çalışmak, uyku düzeninin bozulmasına ve gece çalışmalarının başlamasına sebep olabilir. Ancak daha da kötüye sürükleyen sağlıksız uyku düzeninden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.
Peygamberimizin (s.a.v) ümmeti için şu duayı ettiği rivayet edilmiştir:
“Ey Allahım! Ümmetime sabah erkenden yaptıklarını (işlerini) mübarek eyle!” [İbni Mace]

Zihin yaptığı işlere sabahları daha iyi odaklanabilir, özellikle de herkes uykudayken ve sosyal oyalanmalar azalmışken. Ayrıca iyi bir gece uykusu da sağlıklı bir zihin ve beden için önemlidir. Bu yüzden çalışmanıza başlamadan önce güzel bir uyku çekmeyi ve sabah namazı için erken uyanmayı alışkanlık haline getirin.

erken kalk

2.Kelime haritası çizin

Bir parça kağıdın veya beyaz tahtanın ortasına geniş bir terim yerleştirerek başlayın. Konu hakkında bildiğiniz her şeyle ilgili beyin fırtınası yapın.Bitirdiğinizde bu terimden uzanan bir sürü dallarlacaktır. Daha sonra merkeze bir terim yerleştirerek ve bununla ilgili bildiğiniz her şeyi yazma sürecini tekrar edin. Size aynı konuda farklı fikirler vermesi için farklı dalları birleştirin. Bu, çalıştığınız bir günün sonunda neler öğrendiğinizi özetlemek için özellikle iyi bir yoldur.

sınavlar saldırdığında-kavram haritası

3.Post-it kullanın

Evinizde göreceğiniz yerlere kelimelerin, soruların ve ifadelerin bulunduğu post-itler yapıştırın. Dizüstü bilgisayarınızdan komodininize ve aynanıza kadar her yere yapıştırın. Onları her görüşünüzde soruyu cevaplayın veya yazılı terimi açıklayın.

Bu size neyi gerçekten hatırladığınızı ve neleri daha fazla çalışmanız gerektiğini değerlendirmenizi sağlayarak, en son hatırlayacağınızı düşündüğünüz bilgileri bile anımsatacaktır. Ayrıca ne kadar çok anımsarsanız, tekrar ettiklerinizi de muhtemelen o kadar çok hatırlayacaksınızdır.

sınavlar saldırdığında-post it

4.Quiz gecesi düzenleyin

Grup çalışması, rahatlamak ve tekrar etmek için harika bir yol olabilir. Bir dizi soru hazırlayın ve birbirinizle yarışmak için takımlar oluşturun. Eğer isterseniz, bu işi daha zevkli hale getirmek için kazanana çikolata veya kırtasiye malzemesi gibi ödüller koyun. Ayrıca piktogram, adam asmaca ve kendi hazırladığınız bulmacalar gibi oyunlar da oynanabilir. Sadece hepsinin sınav konularınız ve içerikleriyle bağlantılı olduğuna emin olun.

Eğer birinin diğerlerinden daha güçlü olduğu gibi bir anlayış varsa, henüz anlamadığınız bir konuda açıklamalar ve bilgilendirmeler almak mükemmel bir durum olacaktır.

quiz geceleri

5. Akıllı mesaj

Şu gerçek ki sınavlar ne kadar yaklaşırsa bizde o kadar erteliyoruz. Birçoğumuz arkadaşlarımızla muhabbet etmeyi ve okumak için bıraktığımız kitap yığınını unutmayı tercih ediyoruz. Gönderilen her bir mesajın konunuzla ilgili olayları içermesi için arkadaşlarınızla anlaşarak iki dünyada da en iyisine sahip olabilirsiniz. Bu yöntem çalışma dönemi dışında bile aktif öğrenme sürecini canlı tutacaktır.

sınavlar saldırdığında-akıllı mesaj

6.Yatmadan önce 10 soru cevaplayın

Bir dizi soru kartları hazırlayın. Yatmadan önce anlamadığınız konuları pekiştirmek için 5-10 soruyla kendinizi deneyin. Fazla çalışma yapmadığınız günlerde, gün bitmeden biraz daha eklemeniz için en pratik yol budur.

Bu kartlar aynı zamanda bir yere giderken veya yemeğin hazırlanmasını beklerken de kullanılabilir. Anahtar; soruları anlayıp tam olarak cevaplamak konusunda kendinizi rahatlatmak için sürekli kendinizi sınamanızdır.

sınavlar saldırdığında-gece çalışması

Bu ipuçlarının bütün öğrencilere yardımcı olmasını umarız. Kendiniz ve yaşıtlarınız için sürekli dua etmeyi unutmayın. Eğer sizin de çalışma ip uçlarınız varsa lütfen yorumda bizimle paylaşın.

Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çalışmamıza başlamadan önce çalışmalarımızın bereketlenmesi icin ettahıyyetü de okumayı unutmayalım inşAllah

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı