Sıkılan Müslüman Gençlere Şifa 3 Tavsiye


0

Gençlerimizin; bir genç olarak benim, bir genç olarak sizin, bir genç olarak evlatlarınızın hayatlarında birbirinden sıkıntılı hâller vûku buluyor her gün. Bir biz varız zannına kapılıyoruz bu koca evrende. Şifa Hak’ta gençler. Evvelâ unutmayın ki Nasıl Yunûs’un (as), Yusuf’un (as), İbrahim’in (as), İsmail’in (as) Rabbi var idi onları kör kuyudan, bıçağın altından, balığın karnından kurtaran; bizim de Rabbimiz var bu kör dehlizlerden bizi kurtaracak olan. Lâkin O bizim bir adım atmamızı istiyor ve bizden dua bekliyor. “Allah Teala Hazretleri diyor ki: Ben, kulumun  benim hakkımda yaptığı zanna göreyim. O , beni zikretti mi onunla beraberim. Eğer o beni nefsinde zikrederse ben de onu onunkinden daha hayırlı bir cemaat içerisinde zikrederim. O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir  zira yaklaşırım, o bana bir zira’ yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim.”
[Buhari, Tevhid 50; Müslim, Zikr 2, (2675); Tirmizi, Da’avat 142, (3598)]

Neden hakkın bilinciyle ve vakarla O’na yaklaşan gençler olmuyoruz? Haydi gelin hep birlikte O’na üç adım atalım!

1. Allah aynı Allah, İmtihan aynı İmtihan!

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bizlere göre asırlar öncesine benzemeyen cinsten bu zamanlar.  Ancak hakikat şöyledir ki nasıl ki Yusuf aleyhisselamın kulağıyla benzeşiyorsa kulağımız, insan olarak kaderimizde benzeşiyordur. O Mısır’da biz İstanbul’da, o kuyuda biz medyada; hepimiz imtihan oluyoruz.  İsimler değişir ama Allah ve insanın kaderi değişmiyor. Ahir zaman ümmeti olan bizlere bu hususta düşen en mühim vazife duâdır. Gece gündüz bilhassa seherlerde duâya ihtimam gösterelim kardeşlerim…

Ey öncelerin öncesi,

Ey sonraların sonrası,

Bütün varlığımı saffetinde erit, akla, arıt.

Beni de rahmetinin sularına kat.

İmtihanlarımızı kolaylaştır Allah’ım. 

Âmin.

2. Bir Nesil Saraydan Mağaraya, Mağaradan Arş'a Giden Nesil Olsun

Hayatı, dünyayı, İslam’ı ve geleceğini kuş bakışı izlemeyenler kesinlikle saraydan çıkamayacakları ve mağaraya doğru yürüyemeyecekleri gibi, huşu içinde bir namaz kılmayı dahi beceremeyebilirler.

Kuş bakışı bakmak nedir peki? Baştan sona kadar görebilmektir. Baktığında çalışma alanını bütünüyle görebilmektir. Kuşun gözü küçücüktür ama bütün vadiyi görür.

Yalnızca size verilen dini-tarihi bilgilerle ve doğup büyüdüğünüz yaşa kadar olan dönemle ilgili değerlendirmeler ve bunların fırsatlarını veren araçlarla değil, Allah’ın gördüğü gibi görmeye çalışmalı, Peygamber aleyhisselamın haber verdiği gibi anlamalısınız. En azından Efendimiz aleyhisselamın gününden bugüne ve bugünden sonraya kadar bakabilirseniz terk edebilirsiniz sarayınızı.

Şayet Ashabı kehf’in başardığı ilk şey buydu: Saraydan değil Alah’ın Levhi mahfuzundan görmek hayatı. Sizler de öyle bir nesil olun ki; Bu Nesil Saraydan Mağaraya, Mağaradan Arş’a Giden Nesil Olsun!

3. Allah'a uçarak gitmek yok, Nemrutu aşarak gitmek var

Dünyada insanın ve coğrafyanın hayatı, sünnetullah dediğimiz kanunlar üzerinden yürüyor. bunun en cazip örneği şudur: Allah teâlâ, İbrahim aleyhisselamı ‘halil’ (dost) olarak seçti, soyundan Muhammed aleyhisselamı getirerek şereflendirdi onu. Ona peygamberlik verdi. Ama Nemrut’u da karşısına çıkardı. Çünkü sünnetullâh bunu gerektirir. 

Allah neden cenneti herkese vaat ettiği halde ibadet kalitesiyle büyümüş gençlere Arş’ın gölgesini vaat etmektedir? Niye genç olana bu özellik? Çünkü seksen yaşında bir ninenin kuaföre gitmesinin zaten bir anlamı yok. Veya seksen yaşındaki bir dedenin hacca gitmekten başka çaresi yok. Taptaze hayatı olan bir delikanlının Allah’ın önünde delikanlılık göstermesi ise farklıdır. Genç bir kızın da ‘nine gibi görünüyorsun’ ithamına karşı ne gibi göründüğünün değil Allah’ın onu ne gibi gördüğünün önemli olduğunu söylediği kaliteyi sergilemesidir zor olan.

Hayat boyu engeller hep çıkacak karşımızda lâkin ne der  büyüklerimiz ‘Zahmetsiz rahmet olmaz’ bunun gibi Allah’a uçarak gitmek yok, Nemrutu aşarak gitmek var gençler!

Kaynaklar

Riyazü’s Salihin
Mağaradan Arş’a – Nureddin Yıldız


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba yaklaşık 1 yıldır takip ediyorum.Paylaşımlarınızı çok çok faydalı buluyorum kaleminize ve yüreğinize sağlık büyük hizmet veriyorsunuz Rabbim yar ve yardımcınız olsun …