Liste, Yaşam

Sıcak Havalarda Buz Gibi 3 Amel

Malum havalar sıcak haram olan her şey daha çok göz önünde ve rıza-i ilahi olan ameller daha zor. Hz Ali (radıyallahu anhu)“ Amelin zorluğu ölçüsünde sevabı da artar. Şu kadar var ki, bu artış niyetteki samimiyete, ihlasa ve şikâyet etmemeye bağlıdır.” buyurmuştur. Hiçbir ayet ve farz ibadet zamana ve mekana göre eskimeyeceği, geçerliliğini yitirmeyeceği gibi hava koşullarına da bağlı hafife alınamaz. Sıcaklarda zor olan amellerin ruh alemimizde ve Cennette bizi serinleteceğini düşünmek o amelleri kolaylaştıracaktır inşaAllah. O zaman sıcak havanın zorlaştırdığı ibadetlerimize küçük bir hatırlatma yapıp biraz serinleyelim.

1. Bu sıcakta onun içinde terlemiyor musun?

sıcakta terlemiyor musun

De ki: “Cehennem ateşi daha şiddetli sıcaktır.” Keşke idrak etmiş olsalardı. (Tevbe Suresi/81)

Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış elbiselerinden (cilbablarından) üzerlerini sıkıca örtsünler! Bu, onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah, çok bağışlayıcıdır, merhamet edicidir. (Ahzab Suresi /59)

Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar; görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar. (Nur Suresi/31)

Ayetlerde ve bir çok hadiste varlığı kesin ve farz olan başörtüsü ile ilgili hiçbir hava koşulu bizi rahat ve hoyrat davranmaya sürüklememelidir. Kapalılıktan kasıt yalnızca başörtüsü değildir, içini göstermeyen, vücut hatlarını belli etmeyen ve dikkat çekmeyen kıyafetler tercih etmek her Müslüman kadına farzdır, bunu unutmamalı ve ‘Ama hava sıcak ne yapalım herkes böyle’ gibi boş bahanelerin arkasına sığınmak yerine bahsi geçen ayetlerden güç alarak ahirette buz gibi Kevser şarabını düşünmeliyiz.

2. Kafanı kaldır gözün bayram etsin!

bakışlarını indir

(Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. (Nur Suresi/30)

Tahrik edici unsurlar daha çok göz önündeyse siz de gözünüzü daha çok önünüze eğin. Bu misilleme hem dünyanıza hem ahiretinize katkı sağlayacaktır. İlk rastgele bakışın haram olmaması onun uzun sürebileceği anlamına gelmiyor. Bu tesettür (göz kapakları), ilerideki aile ilişkileriniz için de mutluluğun anahtarı olacak kadar değerlidir.

3. Kışın tutabiliyorum ama yazın çok zor oluyor böyle bayılacak gibi oluyorum!

iftar kedi

Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara Suresi/183)

Sağlık sorunları olup da Müslüman güvenilir bir doktordan ‘oruç tutamaz’ izni almadıkça her Müslüman mükellefe oruç farzdır. Sıcaklara, nefsimizi daha çok eğitici bir fırsat olarak bakmalı, orucu da tüm azalarımızla tutmalıyız.

Ebu Hüreyre radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Aziz ve celîl olan Allah “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim” buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin. Muhammed’in canı kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.”(Buharî, Savm 9)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>