Sezai Karakoç’a Göre Müslümanın 7 Silahı


0

“Müslüman, Müslümanlığını sözde bırakmamalıdır. Sürekli olarak kendini İslamdan koparan aldatıcı oyalamalarla savaşmalı, onlara karşı ruhun ölümsüz silahlarıyla donanmış olmalıdır.”

| Sezai KARAKOÇ

Maddi silahların fayda vermeyeceği asıl savaşlarımız için kuşanılması elzem olan bu silahları bizim önümüze sunan Üstad Sezai Karakoç’ a muhabbet ve hürmetle…

1. Yalanlı Propagandaya Karşı Hakikatların Tebdili

Hakikati arayan elbette bulacaktır. Bulmanın epeyce zorlaştığı bu zamanda hiç değilse yalanın ne olduğunu anlamak için insan şuurlu bir okuma yapmak bu savaştaki vazifemizdir. 

2. Şeytansı İğvaya Karşı Vahiyden Gelen Telkin

Şeytanın işi budur, kandırmak. Bize öyle güçlü bir telkin gereklidir ki bu kandırmaya galip gelebilelim. Kelam-ı Ezeli söze ”Besmele” ile başlayarak  şeytan ve şeytanın hilelerine karşı bir kalkan oluyor. Daima o kalkanın arkasında durmalıyız. 

3. Zulme Karşı Adalet

“Hükmettiğin zaman onlar arasında adaletle hükmet. Şüphesiz Allah adil davrananları sever.” (Maide Suresi 5-42)

Bilhassa idare konumundaki Müslümanların en çok riayet etmesi gereken bir düsturdur adaletli olmak. Hakiki bir adaletin olduğu bir sistemde herkes emniyetli yaşar.  Nitekim ahlakında adalet olan bir insan el-Emin (sallâllahu aleyhi ve sellem) ‘in açtığı yoldadır demektir.  Bu yol ise muzaffer olmaya çıkacaktır.

4. Cehalete Karşı İrfan Aydınlığı

İrfan, sadece bilmek değil o bilgiyi özümsemek ve kalbe yerleştirebilmektir. Zariyat Suresi’de ”cehalet içerisinde kalmış (bilgisizliğe saplanıp kalan) gafiller” diye bir tabir vardır. İlim ve cehil her an savaş halindedir. Öyleyse biz de bu savaştaki siperimizde  irfan ile galip gelebileceğiz.

5. Nefsin Başkaldırısına Karşı Allah'a Teslim Oluş

Nefis  her zaman kendini kendine malik zanneder. Fiilerimizi de buna göre yapmamız için içimizde bir savaş başlatır. Bu savaşın galipleri ise onu dinlemeyerek Hakiki Malik’e teslim olabilenlerdir. 

6. Şehvete Karşı Oruç

 Şehvet, akla ilk gelen anlamının yanında  nefsin arzuladığı, elde etmek, yapmak istediği her şeyi içine alır. Böyle bir his ile her cihetten savaşabilmek ise hakiki anlamda oruç  ile mümkündür. 

7. İnsanın Kendi Benliğine Tapınmasına Karşılık Namaz

Fıtratımıza kulak verecek olursak her vakit dayanacak bir direk aramaktadır.  O direği kendi içinde sananlar ise nefis ile bir savaşa daha girmiş demektir. Namaz ile kuşanmamış bir fıtrat elbette o sağlamlığı bulamayacak ve mağlup olacaktır.

Kaynaklar

Samanyolunda Ziyafet, Sezai KARAKOÇ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu silaharı daima kullanmalıdır Müslüman.”benim imanım güçlü” sadece kuru bir vehimdir. Süreklilik asıl maharet. kardeşlerim bu ve daha nice silahları kuşanmalıyız. Dua edelim birbirimize. Merhaba zaman kötü..