İslam, Liste

Seyyidül İstiğfar Duası

İstiğfarın sultanı Seyyidül İstiğfar, tövbenin her türünü içine almaktadır. Son derece zengin nefis üslubu, oldukça derin geniş manası sebebiyle ona ‘seyyidül istiğfar’ adı verilmiştir. Zira seyyidül istiğfarı okuyan bir kul, biricik ilahının Cenabı Hak olduğunu bütün samimiyetiyle belirtmekte, ibadetini sadece O’na yaptığını ifade etmektedir.

Seyyidül İstiğfar Duası

“Allahım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka hak ilah yoktur. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Gücüm yettiğince sana verdiğim söz (ulûhiyetini ve vahdâniyetini itiraf etme sözü) üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. Üzerimdeki nimetini itiraf ediyorum. İşlediğim günahlarımı kabul ediyorum. Beni bağışla. Zirâ günahları ancak sen bağışlarsın.

Önemi:

“Ezelde sana verdiğim sözümde ve vadimde hala gücüm yettiğince durmaktayım” cümlesinde kulun pek zarif bir surette acizliğini itirafı vardır. O bu sözüyle, ya Rabbi! Bezm-i elestte bize ‘Sizin Rabbiniz değil miyim’ diye sormuştun; bizde ‘Rabbimizsin Allahım’ demiştik. Kabul ve itiraf ettiğim bu kulluğun icabını şüphesiz en iyi şekilde yapmam gerekir. Çünkü Sen buna layıksın; ama ben kusurlu bir varlığım; sana layık olduğun kulluğu gerektiği şekilde göstermekten acizim, bununla beraber elimden geleni yapmaya çalışıyorum demektir. Seyyidül İstiğfarla ile ilgili Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:”Her kim, bu seyyidü’l istiğfarı sevabına ve faziletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olur. Yine her kim, sevabına ve faziletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse cennetlik olur.”

Bu son derece önemli duayı sevabına ve faziletine inanarak okuyan kimseye cennet vaad edilmektedir. Okunuşunu ve önemini daha iyi anlamak için bu kısa videoya bakabiliriz:

Kaynaklar

Riyazüs Salihin (erkam yay.)-cilt 7

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>