Seyyidül İstiğfar Duası


0

İstiğfarın sultanı Seyyidül İstiğfar, tövbenin her türünü içine almaktadır. Son derece zengin nefis üslubu, oldukça derin geniş manası sebebiyle ona ‘seyyidül istiğfar’ adı verilmiştir. Zira seyyidül istiğfarı okuyan bir kul, biricik ilahının Cenabı Hak olduğunu bütün samimiyetiyle belirtmekte, ibadetini sadece O’na yaptığını ifade etmektedir.

Seyyidül İstiğfar Duası

“Allahım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka hak ilah yoktur. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Gücüm yettiğince sana verdiğim söz (ulûhiyetini ve vahdâniyetini itiraf etme sözü) üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. Üzerimdeki nimetini itiraf ediyorum. İşlediğim günahlarımı kabul ediyorum. Beni bağışla. Zirâ günahları ancak sen bağışlarsın.

Önemi:

“Ezelde sana verdiğim sözümde ve vadimde hala gücüm yettiğince durmaktayım” cümlesinde kulun pek zarif bir surette acizliğini itirafı vardır. O bu sözüyle, ya Rabbi! Bezm-i elestte bize ‘Sizin Rabbiniz değil miyim’ diye sormuştun; bizde ‘Rabbimizsin Allahım’ demiştik. Kabul ve itiraf ettiğim bu kulluğun icabını şüphesiz en iyi şekilde yapmam gerekir. Çünkü Sen buna layıksın; ama ben kusurlu bir varlığım; sana layık olduğun kulluğu gerektiği şekilde göstermekten acizim, bununla beraber elimden geleni yapmaya çalışıyorum demektir. Seyyidül İstiğfarla ile ilgili Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:”Her kim, bu seyyidü’l istiğfarı sevabına ve faziletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olur. Yine her kim, sevabına ve faziletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse cennetlik olur.”

Bu son derece önemli duayı sevabına ve faziletine inanarak okuyan kimseye cennet vaad edilmektedir. Okunuşunu ve önemini daha iyi anlamak için bu kısa videoya bakabiliriz:

Seyyidül İstiğfar

Kaynaklar

Riyazüs Salihin (erkam yay.)-cilt 7


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı