Seyyah Kitabında Anlatılan 5 Yer


0

‘Kendimi bildim bileli yollara karşı hep ilgim oldu. Kitap ve dergilerdeki dünya, çoğu zaman içinde yaşadığımız dünyadan çok daha zevkli ve heyecanlı geliyordu bana…’ diye başlıyor Adem Özköse kitabına ve gezip gördüğü o güzel yerleri, güzel anlatımı ile sunuyor bizlere.

1. Umut Tüneli

1992 yılından 1995 yılına kadar süren Bosna Savaşı’nda 250 binin üzerinde Boşnak hayatını kaybetmişti.

Sırpların kuşatması altındaki Saraybosna’ya gizlice gıda ve ilaç sokmak için 1993 yılında inşa edilen Umut Tüneli yaklaşık 800 metre uzunluğundadır.

Tünelin üzerindeki ev ise bugün müze olarak kullanılıyor.

2. Siyahın Başkenti Tahran

Sırtını Elbruz Dağları’na dayayıp, dağın eteklerinden aşağı doğru yayılan Tahran, kuzey ve güney olmak üzere iki bölgeye ayrılıyor.

Kuzeyinde genelde zengin İranlılar otururken, güney ise yoksulların mıntıkası olarak biliniyor.

3. İçimizdeki Türkü Yemen

Yemen denince akla gelen ilk isimlerden biri de ünlü Melike Belkıs… Habeşistan ve Yemen’e hükmeden Seba Krallığı’nın melikesi olan Belkıs’ın ismi tarih boyunca hep anıla gelmiş. Melike Belkıs şiirlere, efsanelere konu edilmiş. Müslüman müfessirlerin bir çoğu da Neml Suresi’nde Hz. Süleyman’la kıssası geçen melikenin Belkıs olduğunu düşünmüşlerdir. 

4. Hasan Camii

Casablanka’nın en önemli simgesi şimdiki Kral 6. Muhammed’in babası 2. Hasan tarafından yaptırılan 2. Hasan Camiidir.

2. Hasan Camii uzaktan bile etkileyici bir görünüme sahip. Caminin iç salonunun bin yüz tonluk çatısı da raylı bir sistemle ortadan ikiye açılıyor. Cami böylece bir açık hava camisine dönüşebiliyor.

Endülüs, Fas ve Fransa mimarisinden izler taşıyan 2. Hasan Camii kimilerine göre de dünyanın 8. harikası.

Yarısı Atlas Okyanusu’nun üzerine inşa edilmiş olan caminin 210 metre uzunluğundaki minaresi ise dünyanın en uzun minaresi olarak kabul ediliyor.

5. Üsküp'ün Taş Köprü'sü

Vardar Nehri’nin üzerindeki Taş Köprü, 14 gözden oluşuyor. Üsküp’ün en önemli sembolü sayılan ve Fatih Sultan Mehmed döneminde inşa edilen köprünün uzunluğu ise 220 metre…

Kaynaklar

Adem Özköse’nin Seyyah kitabından faydalanılmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir