Şeyh Hasan Ali’den Hayatınıza Yön Verecek 20 Alıntı


0

1. Allah'ın size ne kadar çok nimet bahşettiğini düşünmeye başlayın. Teker teker, her birini hatırladığınızda ve düşündüğünüzde, Elhamdulillah deyin.

2. Neden -Allah'ım ben şu yanlışı yaptım, cezayı hak ediyorum, cezalandır beni- diyorsunuz ki? Bunu neden istiyorsunuz? Neden kendinize bunu yapıyorsunuz? Allah'ım beni affet, deyin! Allah'ım beni sıkıntıdan kurtar, deyin!

3. Sizden bir şey yapmanızı istiyorum. Kız kardeşiniz, erkek kardeşiniz, çocuğunuz, ebeveynleriniz her kimse, yarın ölecek olabilirler. Yarın gerçekten de ölecek olabilirler. Evlerinize gidin kardeşlerim, gidin. Onlara selam verin ve sarılın.

4. Buhari'den sahih bir hadiste Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) der ki; 'Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse ya hayır söylesin veya sussun.' Eğer internette yazacak iyi bir şeyin yoksa sessiz kal.

5. Şeytan ilk önce sünnetten alıkoyar. Daha sonra vitr namazından. Sonra farzı geciktirir. Sonra farzı kaçırırsınız. Sonra sabah namazını kaçırırsınız. Sonra sabah ve yatsı namazları kaçar. Ve daha fazlası kaçar. Ve en sonunda hepsinden alıkoyar sizi. Sonra sadece Cuma namazı kılarsınız. Sonra Cuma da kaçar. Ve namaz kılmayı tamamen bırakırsınız. Sadece bir sünneti kılmadığınız için!

6. Tartışırken sessizce oturup karşımızdakinin söylediklerini dinlemek daha iyi oluyor bazen. En zoru da sabırla sessiz kalmak ve düşünmektir. Çoğu tartışma, eğer dinleyici olursak sona erer. Allah yardımcımız olsun.

7. Mescide veya medreseye her gelen çocuğa hoş bir şekilde davranmalıyız. Onlar geleceğin doktorları, mühendisleri, danışmanları, filantropistleri, yöneticileri, araştırmacıları, memurları... Kim bilir bir gün bir tanesi bir ülkenin başkanı bile olabilir.

8. Yaşıyor ve nefes alıyor olmanızın gerçekliği, size problemlerinizi unutturmalı. Ölü olabilirdiniz fakat hayattasınız. Oturun ve problemlerinizin ne kadar büyük olduğuyla birlikte onları değiştirme fırsatınızın da ne kadar büyük olduğunu düşünün! Nefes alın, gülümseyin, değişin. Bu hayat sizin, diğerlerinin değil!

9. Dün bana biri, gençliğe dine tekrar dönmeleri için nasıl bir davet yapmamız gerektiğini sordu. Davet ettiği kişiye göre metodun değişebileceğini fakat sonunda kalplerini kazanmak gerektiğini anlattım. Cehennem ateşinden korkutmaktansa Allah sevgisini anlatın, salih amel işlemenin mükafatlarını anlatın. Sevgi aşılayın!

10. Sadece sizden farklı günahlar işlediği için başkalarını yargılamayın.

11. Allah'ın rahmeti her zaman üzerinizde ama İmam Gazali'nin (rahmetullahi aleyh) dediği gibi, 'Kalpler kaplar gibidir; doğru yöne döndürürseniz yağmur suyu dolar ama ters döndürürseniz yağmur suyu boşa akar.' Dolayısıyla Allah'a kalbinizle yönelin böylece Allah'ın rahmeti hep üzerinize olsun.

12. Kur'an, bize korku veya üzüntüye esir olmamayı öğretti. Üzüntü, genellikle geçmiş ile ilgilidir ve korku ise gelecek ile ilgilidir. Geçmişin ardından gözyaşı dökmenin hiçbir anlamı yoktur. Bunun için Allah, tövbeyi verdi; istiğfar edin ve hayatınıza devam edin. Ve gelecekte kötü şeyler olacak diye korkmanın da hiçbir anlamı yoktur. Bunun için Allah, tevekkülü verdi; Allah'a güvenin ve hayatınıza devam edin. Ne güzel bir dinimiz var.

13. Kafanızda çok fazla düşünce olduğu için uyuyamıyorsanız, sadece Allah'ın sizi uyurken gördüğünü düşünün. Yatağa yatarken O'nun adını anın veya sadece O'nu hatırlayın veya biraz Kur'an okuyun. Sevap kazanmanızı istemediği için şeytan sizi uyutacaktır.

14. İnsanı yüzüstü bırakan kendi aklıdır. Allah, insanı yüzüstü bırakmaz. O'nun kapısına gelmenizi bekler ancak kapı, sizin istediğiniz zamanda değil O'nun istediği zamanda açılacaktır. Kapısını açmaya karar verdiği ana kadar sabırlı olmalısınız.

15. Kur'an okumak için zaman ayırın. Kur'an okuyabilme nimeti, tahmin dahi edemeyeceğiniz şekillerde hayatınızı bereketlendirecektir.

16. Eğer politik bir durumun içindeysen Hz. Nuh (aleyhisselam) gibi Kamer Suresi 10. ayetteki şu duayı oku 'Allah'ım ben yenik düştüm, bana yardım et.' Bu politik durum genel veya belli bir bölgede, belki evinde de olabilir. 'Allah'ım ben yenik düştüm, bana yardım et.' Bunu sürekli tekrar et ve gör Allah yardımına gelmiyor mu?

17. Televizyonda veya medyada gördüğünüz her şey ile kafanızı dolduracak kadar kör olmayın. Gerçek haberler, olaylara tanıklık eden ve bulmakta zorlanacağınız dürüst insanlardan gelir. Bugün binlerce haber muhabiri, doğrulamadan haberleri bildiriyorlar. Gözlerinizi gerçek dünyaya açın!

18. Yemeği eleştirdiğiniz zaman, aslında yemeği pişireni eleştirmiş olursunuz. Üzdüğünüz insanların kalbini tekrar kazanmak için saatlerce uğraşmak zorunda kalırsınız. Bunun yerine, yemek ile ilgili fikriniz sorulduğunda ya Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) gibi sessiz kalınız ya da kibar bir şekilde fikrinizi söylemenin yollarını bulunuz. Mesela; 'Yemek güzeldi ama belki bir dahaki sefere 'x' eklerseniz, daha lezzetli olabilir.' gibi bir şeyler söyleyebilirsiniz.

19. Bazen insanlar, sessiz kalır ama bu, söyleyecek bir şeyleri olmadığı anlamına gelmez. Sizin için en kötü anlar, ailenizin kızacağınızdan çekindiği için size ihtiyaçlarını söylemedikleri ve size nasihat etmedikleri zamanlardır.

20. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) 'Kabul edileceğine yakinen inanarak Allah'a dua ediniz' buyurdu. Ve Allah kabul eder. Öyle kabul olmayabilir gibi düşünen bir kalple değil. İnananlar işte burada yanlış yapıyor. Eğer kabul olmayabilir dersen iyi olmaz. Bunu yapma. Eğer böyle bir şey aklına geliyorsa de ki; 'La ilahe illa ente. Allah'ım senden başka ilah yoktur. Allah ne güzel vekildir; o bize yeter.' Bu çok güzel bir dua. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bize bunu öğretti ve sahabeler de bunu kullandı. Ve İbrahim (aleyhisselam) ateşin içinde bunu okudu. Her türlü durumda bu duayı okuyabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazınız çok güzel, Allah razı olsun. Koyduğunuz resimlere de bayıldım.İnternette bulamadım. Keşke bu siteden konulan resimlere de ulaşabilme imkanımız olsa.

    1. brn resmin üstüne fare ile basılı tutarak üstten yeni sekme açacakmış gibi sürükle ve sağ tıkla resmi farklı kaydet de daha sonra kaydedeğin yeri seç

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı