Şeyh Hasan Ali Kimdir?


0


Şeyh Hasan Ali Kimdir?

Aslen Bangladeşli olan Şeyh Hasan Ali, İngiltere’nin iç-batı kesimlerinde doğdu. Hanefi mezhebine bağlıdır. İslâmi eğitimi hafızlık ile başladı ve daha sonra Arapça öğrenimi ile devam etti. 1997 yılında bir âlim olarak İslami eğitimini tamamladı ve bunun üzerine Londra Üniversitesi Eğitim fakültesinde Eğitim Psikolojisi dalında master yaptı.

Bir grup öğrenciye eğitim verdiği medrese olan Safar Academy’yi kurduğu LICS(Londra İslami Kültürel Topluluğu) Camii’nde imamlık yaptı. Daha sonra Yusuf İslam’ın Brondesbury Erkek Koleji’nde İslami İlimlerden sorumlu olarak ve İmam olarak görev yaptı. Burada bir süre çalıştıktan sonra, Fıkıh Usülü, Tefsir ve Din Felsefesi üzerine dersler verdiği Ebrahim Koleji’ne katıldı.

Safar Academy’nin hızla büyümesi nedeniyle Koleji bıraktı ve Safar Academy için tam zamanlı çalışmaya başladı.

Şeyh Hasan Ali Kuzey Londra’da çokça bilinen bir dini kimliktir. Bu bölgede yaşayan insanlarla bir çok gönüllülük temelli faaliyetler yaptı. Camii inşası, topluluk merkezleri, okullar, konferanslar ve çeşitli toplumsal faaliyetler bunların arasındadır.  Aynı zamanda bölge insanına destek olma açısından en önemli şahsiyetlerden biridir. Kuzey Londra’nın çeşitli yerlerinde Cuma namazları, ilham verici sohbetler verdi. Genelde LICS, EIC ve MCEC mescidlerinde gerçekleşti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selam aleykum Seyh Hasan Ali nin turkce alt yazili videolarîni email adresime direk ve devamli gelmesi icin ne yapmaliyim. Allah razi olsun simdiden