Sevgi Serisi 3: Başkalarını Allah Rızası İçin Sevmek


-1

Serimizin bir önceki yazısı olan Sevgi Serisi 2: Kendinizi Allah Rızası İçin Nasıl Sevebilirsiniz?  yazısında Allah Subhanehu ve Teala rızası için nasıl sevebileceğimize değinmiştik. Şimdi ise başkalarını da Allah Subhanehu ve Teala rızası için sevmeye niyet edebilir ve şu 4 maddeyle başlayabilirsiniz:

1. İnsanlar İçin Mazeret Üretin

Hatalarınızı ve kusurlarınızı düşünün, kaç tane hata ve günah işledik ve nasıl da anında bir bağışlanma ve iyi bir muamele bekledik. Dolayısıyla hızlı affeden ve insanların sadece iyi özelliklerini düşünen biri olun. Dua ve samimi bir niyetle Allah Subhanehu ve Teala bize olumsuz şüpheleri görmezden gelme kabiliyetini nasip edecek ve bu problemin üstesinden gelmemiz için yardım edecektir. Yazar Yasmin Mogahed şöyle demiştir: “Bazen affedemememizin sebebi kendi kusurlarımızı görmüyor oluşumuzdur. Hayatlarımızı başkalarının bize yaptığı yanlışlara tutunarak geçiriyoruz fakat bizim de başkalarına yaptığımız yanlışları görmüyoruz.” Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurur,

“Allah’tan korkanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese iliştiği zaman, durup düşünürler de derhal kendi basiretlerine sahip olurlar..” (A’raf Suresi, 201. Ayet)

Biri tarafından rahatsız edildiğinizde şeytani fısıltılardan Allah’a Subhanehu ve Teala sığının, tövbe edin ve size karşılık vermenizin doğru yolunu göstermesi için O’na Subhanehu ve Teala dua edin.

2. Barışın Selamını Yayın

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur, 

“İman etmedikçe cennete giremezsiniz: birbirinizi sevmedikçe, olgun bir îmana sahip olamazsınız. Size, yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selâmı yayınız!…” (Müslim, Îman, 93).

Günümüzde yabancılara hatta utanma veya husumetten dolayı tanıdıklarımıza bile İslami selam vermemek çok yaygın. Kişisel duygularınız ne olursa olsun, selam vermenin, bilfiil o kişi için huzur istediğinizden dolayı sevgi ve iyi niyeti beslediğini hatırlayın. Hatırlayın, Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurur,

“Orada boş bir söz ve günaha sokan bir laf işitmezler. Duydukları söz, yalnız «selam», «selam» dır.” (Vakı’a Suresi, 25.-26. Ayet)

Cennette birbirlerine selam verenlerden olmak istemez miyiz? Bu yüzden cennetin selamını şimdi yayın ve inşaAllah karşılığı mükemmel olacaktır.

3. Gıyabında Başkaları İçin Dua Edin

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur, 

“Nefsimi elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde îman etmiş olmaz.” (İmam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned,)

Böyle bir tutumu nasıl geliştirebiliriz? Başkaları için gıyabında çokça dua edin. Bu, kalbinizde başkalarına olan saf sevgiyi arttıracaktır. Aynı zamanda insanların durumlarını, istek ve ihtiyaçlarını öğrenmeye çalışın. Bu da o insanların neden belirli bir şekilde davrandığını anlamanıza yardımcı olacak ve onların zorluklarına göre onlar için özel dualar yapmanıza vesile olacaktır.

4. Sevdiğinizi Sevdiğinize Bildirin

Çoğu zaman birisini ne kadar çok sevdiğimizi sözel olarak ifade etmeyiz fakat bu yapılması gereken önemli bir şeydir. Enes İbni Mâlik radıyallahu anh şöyle dedi:

“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in huzurunda bir adam vardı. Bir başka şahıs ona uğrayıp geçti. (Arkasından, Hz. Peygamber’in huzurundaki kimse), “Ey Allahın Resûlü! Ben bu kişiyi gerçekten seviyorum.” dedi. Peygamber aleyhissalâtü ve’s-selâm, “Peki, sevdiğini ona bildirdin mi?” buyurdu. Adam, “Hayır” dedi. Hz. Peygamber, “Ona bildir”, buyurdu. Adam derhal kalkıp o şahsın arkasından yetişti ve “Ben seni Allah için seviyorum.” dedi. O da, “Beni kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin.” karşılığını verdi. (Ebû Dâvûd, Edeb 113)

Dolayısıyla sevginizi eşinize, çocuklarınıza, ebeveynlerinize ve kardeşlerinize bildirin! Basit kelimeler kalplerdeki sevgiyi arttırır ve Rabbiniz ve insanlar tarafından sevgi dolu bir insan olarak bilinmenizi sağlar. 

Merdivenleri Birer Birer Çıkın, Yukarı, Daha da Yukarı!

  • Günlük aktivitelerinizi günde iki defa bir günlüğe yazmaya başlayın. Sabahları yapmanız gereken şeyleri ve atmanız gereken olumlu adımları yazın. Geceleri ise tamamen rahatladığınızda günlüğünüzü alın ve yaptığınız her şeyi yazın.
  • Yapmanız gerekenleri ve yaptıklarınızı karşılaştırarak performansınızı değerlendirin, bu da hatalarınız hakkında size daha fazla bilgi verecektir. Devamlı tutulan kayıtlar neler yaptığınızı ve aslında neler yapmanız gerektiği hakkında farkındalık kazanmanızı sağlayacaktır.
  • Sisi temizleyin ve doğru yolu gözünüzde canlandırın. Bu mükafatlar kim bilir ne kadar bereketlidir! Bununla birlikte bazen önemsiz atışmalar ve tartışmalar, insanlar arasında minik uçurumlar oluşturduğunda ve yanlış anlaşılmalar ve kötü davranışlar, daha çok anlaşılmazlık ve uzaklığa sebep olduğunda, mevcut durum hakkında iyimser düşünmek oldukça zordur. Fakat ahiretteki bereketli mükafatları aklımızda tutmak, bizi sabırlı ve olumlu olmamız için motive edecektir.
  • Her ne yapıyorsanız niyetinizi yenileyin ve Allah Subhanehu ve Teala rızası için yapmaya gayret edin. Zor gelen şeyler artık zor gelmeyecektir çünkü eğer kendinize her bir hareketin en merhametli olan Allah için olduğunu hatırlatırsanız, insanlarla tanıştığınızda ve görüştüğünüzde otomatik olarak bu niyet aklınızda belirecektir.
  • Güzel amelleri tekrarlayarak egzersiz yapın ve en önemlisi niyetinizi doğru yapmaya çalışın, bu sadece başkalarını Allah Subhanehu ve Teala rızası için sevmenizi sağlamayacak aynı zamanda bu önemsiz dünyada size oldukça iyimser ve yargılayıcı olmayan bir bakış açısı kazandıracaktır.

Kaynaklar

productivemuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selamun Aleyküm, bazen paylaştığınız fotoğrafları indiriyorum ve kullanıyorum çünkü çok hoşlar? Acaba rızanız var mıdır? (genel olarak)

  2. Aleyküm selam, kullandığımız görseller genelde ücretsiz olan ve telif hakkı olmayan görsellerdir. Kullanmanızda bir sıkıntı olmayacaktır inşaallah.