İslam, Yaşam

Sevgi Serisi 2: Kendinizi Allah Rızası İçin Nasıl Sevebilirsiniz?

Serimizin ilk yazısı olan Sevgi Serisi 1: Allah Rızası İçin Nasıl Sevilir?  yazısında Allah Subhanehu ve Teala rızası için sevmekten, kendimizi ve başkalarını neden O’nun rızası için sevmemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Başkalarını sevebilmemizin yolu kendimizi sevebilmemizden geçiyordu. İşte şu 3 madde ile kendimizi Allah Subhanehu ve Teala rızası için sevmeye başlayabiliriz:

1. Daha Fazla Öğrenerek Ruhu Canlı Tutun

Bilgi, zihnimizin ve ruhumuzun iştahıdır; eğer onu beslerseniz canlı ve sağlıklı olur, fakat beslemeyi bırakırsanız da büyümeyi ve canlılığını durduracaktır. Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurur, 

“Allah’tan kulları arasında da ancak ilim sahipleri olanlar korkar.” (Fatır Suresi, 28. Ayet) 

Bilgi ve Allah’tan Subhanehu ve Teala korkmanın arasında doğrudan bir ilişki vardır, ne kadar çok bilgimiz artarsa, o kadar çok Allah’tan Subhanehu ve Teala korkacağız ki bu da nihayetinde bizi salih amellerimizi arttırmaya ve güçlü bir temel oluşturmaya sevk edecektir.

2. Sağlıklı Bir Zihin Sağlıklı Bir Bedende Bulunur

Bilgi, ruh ve beden doğrudan birbirleriyle orantılıdırlar; eğer iki tanesinin ihtiyaçları tam karşılanır fakat bir tanesinin ihtiyacı karşılanmaz ya da çok az karşılanırsa, hepsi negatif olarak etkilenecektir. Beden, çevik ve formda olmak için kesinlikle çok fazla egzersiz ve hareketliliğe ihtiyaç duyar.

3. Başkalarının Güvenebileceği Bir İnsan Olun

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur, 

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66) 

Birisi yardıma ihtiyaç duyduğunda destek olmak amacıyla orada olmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bu da nihayetinde karşılıklı sevgi, saygı ve daha da ötesinde anlayışı arttıracaktır. Unutulmaz olan iki çeşit insan vardır: zor zamanlarımızda bize yardım edenler ve o zorluğun içinde bizi terk edenler. Biz de bize ihtiyaç duyulduğunda yardım eden ve ilgilenenlerden olmaya çalışmak zorundayız.

Artık kendimizi sevmeye başladığımıza göre bir adım daha atabilir ve başkalarını da Allah Subhanehu ve Teala rızası için sevmeye niyet ve gayret edebiliriz. Serimizin bir sonraki yazısında başkalarını Allah Subhanehu ve Teala rızası için nasıl sevebileceğimize değineceğiz.

Kaynaklar

productivemuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>