Film, İslam, Örnek Şahsiyetler, Tarih

Şehadet Konulu Bir Film: Çöl Aslanı

Bir öğretmen, bir mücahid, vatansever bir insan ama her şeyden önce Rabbinden başka kimseye boyun eğmeyen cesur bir mümin: Ömer Muhtar. 

artworks-000142251753-572bg1-t500x500-2372779505.jpg

Şehadet dosyasında yer alması gerektiğini düşündüğümüz çöl ortasında 20 yıl düşmana karşı mücadele vermiş ama asla boyun eğmemiş onuruyla yaşayıp onuruyla Rabbine kavuşmuş bir şahsiyetini hayatını konu alan “Lion of the Desert” (Çöl Aslanı) filmi, Çağrı filminin de yönetmenliğini üstlenen Suriyeli Mustafa Akkad’ın yönetmeni olduğu başrolünde ise Anthony Quinn’in yer aldığı Libya’nın İtalyanlara karşı verdiği mücadeleyi ve Ömer Muhtar’ın mücadeledeki rolünü anlatmaktadır. 

Ekran-Alıntısı-4012525072.png

Film boyunca aslında bugün çoğu kez insan hakları, özgürlük ve barış söylemleriyle karşımızda duran medeniyetlerin aslında söz konusu kendi çıkarları olduğunda ne kadar cani yollara başvurabildiğine şahitlik ediyoruz. Ömer Muhtar liderliğinde işgale karşı direnen halkla başa çıkamayan İtalya, halkı toplama kamplarına yerleştirip sınırları tel örgülerle kapatıp mücahidlere herhangi bir yardımın ulaşmasına engel olmaya çalışmaktadır. Bunca yaşananların içerisinde yakınlarını kaybeden halkın tek isteği vardı:teslim olmadan kanlarının sonuna kadar mücadele etmek. 

col-aslani-omer-muhtar-lion-of-the-desert-1985-turkce-dublaj-full-hd-izle-movie-film-izle-608-441897436.jpg

Ömer Muhtar, düşmanına bile saygıyla muamele eden, cebinden ayırmadığı Kur’an’ını kendisine rehber edinen ve mutlaka Allah’ın vadini tamamlayacağından emin, kalbi mutmain bir şekilde umudunu kaybetmeden direnmeye devam ediyor ancak tüm bunları gençliğinin baharındayken değil 73 yaşındayken yapıyordu. 

lion7-1321246300.png

20 yıllık direnişin ardından Ömer Muhtar, İtalyanlara esir düşmüş ve çıkarıldığı sözde mahkeme tarafından vatan hainliği ile suçlanarak idam edilmesine karar verilmişti. Muhtar, ölüme giderken dahi huzur içerisinde çünkü verilen kararın yani ölümünü İtalyanların zaferi değil Allah’ın vadi olarak verdiği canı alması ve Rabbine geri dönüş olarak görmektedir. 

Omer_Mukhtar16-835045181.jpg

Halkı sıraya sokup rastgele kurşuna dizen, kadınlara ve çocuklara bile canice muamele eden İtalyan kuvvetlerini büyük yenilgilere uğratan, “Çöl Aslanı” unvanını alan Ömer Muhtar ve arkadaşları halktan da büyük sevgi ve destek görmekteydi. Bu sebeple Ömer Muhtar’ın infazı halkın gözü önünde gerçekleştirildi.

2017-09-16_OmarMukhtar_Thum_Draft_6-620x330-1208583232.jpg

Filmin sonlarında generalin bunca mücadeleye karşı yenilgiye uğradığı düşüncesiyle Ömer Muhtar’a tüm bu direnmenin anlamsız olduğunu çünkü nihayetinde İtalya’nın zafere ulaştığını söyleyen generale Ömer Muhtar direnmenin, mücadele etmiş olmanın onlar için yeterli olduğunu söylüyor yani onlar üzerlerine düşeni yapmış Allah’a tevekkül etmişlerdi. Bu anlamda bu önder şahsiyetin hayatından almamız gereken birçok ders vardır. Mücadele, teslimiyet, ahlak konusunda şehadetinin ardından 87 yıl geçmesine rağmen akıllarımıza ve kalplerimizde yer edinen hatta Hollywood sinemasına kadar taşınmış, gururla anılan ve bir isim Ömer Muhtar fakat bugün onun infazına karar verenler toprağa gömülüp gitmişlerdir, onları ne anan ne bilen vardır. Filmin sonunda gösterilen Muhtar’ın bu sözleri de bu durumu çok güzel özetlemektedir:

Biz asla teslim olmayız.Ya kazanırız,ya ölürüz.Bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız . Bana gelince, Ben cellatlarımdan daha uzun yaşayacağım.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>