Savaş Karşıtı 15 Film


0

Herkesçe malumdur ki savaşların çoğunu emperyalist devletler başlatır ve sonucu her zaman kötü biter. Geçmişteki ve günümüzdeki savaşlar daha fazla toprak daha fazla para ve ganimet için yapılmaktadır bunun neticesinde ise milyonlarca insan yurtlarından olmakta yüz binlerce kadın ve erkek ölmekte  nice güzel çocukta hayata gözlerini yummaktadır. Savaşı başlatanlar koltuklarına daha bir fazla kurulurken savaşanlar en çok acıyı çekmektedir. Bu listemizde savaş karşıtı olan 15 filmi ele aldık. 

NOT : Bazı filmlerde şiddet ve çocukların izlemesine uygun olmayan görüntüler olabilir. Bu konuda duyarlı olunuz.

1. Tarafsız Bölge-No Man's Land

Yıl 1993. Bosna savaşı tüm hızıyla devam etmekte. Ciki adlı Bosnalı ve  Nino isimli bir Sırp asker savaş bölgesi ortasında yer alan Tarafsız  Bölgede sıkışmıştır. Kaçacak ne bir yer nede çağırabilecekleri birileri  vardır. Birbirlerine düşman olan bu iki kişi bir yandan birbirlerinin  canına okumak için fırsat kollarken diğer yandan içinde bulundukları  durumdan da kurtulmaya çalışırlar.

İzlemek İçin Tıklayınız Tıklayınız

2. Şaşkın Köpekler-Sag-haye Velgard

Bir afgan filmi olan Sag-haye Velgard’ta Afganistan’daki iç savaşın ardından annesi ve babası Afganistan ceza evinde tutuklu olan iki kardeşi ele almaktadır. Filmin konusu savaşın çocuklar üzerindeki etkisini anlatıyor. Filmin başında kuyuda sıkıştırılan bir köpek Amerika ajanı olmakla suçlanıyor çocuklar tarafından ve öldürülmek üzereyken bu kardeşler tarafından kurtarılıyor. 

3. Muna

Bu film Türk yapımı olup Filistin’deki savaşı ele almaktadır. Filmde Filistin’e gönüllü doktor olarak giden türk doktorun orada yaşadıkları anlatılıyor. Muna henüz 5 yaşında Filistin’li bir kızdır. Bir gece ansızın evleri işgalci İsrail askerleri tarafından basılır ve ailesi Muna’yı dolaba saklar. Ancak Muna dışarı çıktığında ailesinin ortalıkta olmadığını fark eder.

4. Tahaan

Keşmirli bir çocuk olan Tahaan annesi,ablası dedesi ha birde unutmadan eşeği ile beraber yaşamaktadır. Babası Keşmirli bir direnişçi olmakla suçlanmıştır ve bu yüzden hükümet tarafından alıkonulmuştur. Bir gün dedesi hayatını kaybeder ve ailenin durumu gittikçe kötüleşir. Anneleri daha fazla dayanamaz ve eşeği bir yük taşıyıcısına satar. Ancak Tahaan eşeğini geri almakta kararlıdır.

5. Babil'in Oğlu-Son Of Babylon

Saddam Hüseyin Kürtlere yönelik bir katliama imza atmış ve  Enfal katliamını gerçekleştirmiştir. Bu katliamda binlerce erkek, kadın ve çocuk hayatını kaybetmiştir. Enfal katliamının ardından Saddam’ın savaş tutsaklarını öldürmeyip  cezaevlerinde tuttuğu söylentisi yayılmaktadır. Yaşlı bir anne torunu  ile birlikte oğlunu aramak üzere Babil’in içine doğru yola koyulur.  Yolda karşılaştığı yabancı insanlar da aynı şey yani adalet için yola  çıkar ancak buldukları tek şey toplu mezarlardır.

6. Kara Tahta-Texte Reş

Gezgin Öğretmenler köy köy dolaşarak çocuklara eğitim vermektedir. Bu öğretmenlerden biri hamallık yapan bir grup çocuğa  denk gelir ve onlarla dolaşarak onlara öğretmenlik yapar. Bir diğer  öğretmen ise Halepçe bombardımanından kaçanlardan oluşan bir göç  kafilesine denk gelir ve onları Halepçe’ye götürmeye çalışır.

7. Hayat Güzeldir-Life is Beautiful

Yıl 1930’lardır ve dönemin İtalya’sında yaşayan Guido kendi halinde  gayet mutlu biridir. Guido bir kadına aşık olur ve onunla evlenerek  mutlu bir hayata adım atar. Ancak dünya savaşında Almanya İtalya’yı  işgal eder ve mutlu hayatları biranda tersine döner. Guido bir yahudidir  ve Almanların toplama kampına sürdüğü yahudilerin içinde Guido oğluna  her şeyin bir oyun olduğu havasını vermeye çalışır. 

İzlemek İçin Tıklayınız Tıklayınız

8. Küçük Gariban Bashu-Bashu Gharibeye Koochak

İran ve Irak arasındaki savaşta arapların bulunduğu köy bombalanır ve  köyde hayatta kalan tek kişi küçük Bashu’dur.Bashu köyden kaçar ve daha  önce hiç görmediği yeşil bir alanda bulur kendini. 

9. Arayış-The Search

1999’da gerçekleşen Çeçen savaşı sırasında ablası ile ayrı düşen  Hadji’nin yardım kuruluşundan Carole ile karşılaşmasını ve yol boyunca  gördüklerini konu almaktadır. Mülteci kampında Hadji ile tanışan Carole,  çocuktan çok etkilenir ve onu evine alır. Ancak bu sırada küçük çocuğun  ablası Raissa, kardeşini umutsuzca aramaya başlamıştır.  Filmin başında kısa bir video ile Çeçen halkının mazlumluğu tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilmektedir…

İzlemek İçin Tıklayınız  Tıklayınız

10. Yeryüzü ve Küller-Terre Et Cendres

Yaşlı bir adam ve torunu uzun bir seyahatte oğlunu aramaktadır. Kızı,  gelini ve diğer tüm çocuklarını kaybeden baba geride sadece torunu ve  kayıp olan oğlu ile kalmıştır.

İzlemek İçin Tıklayınız Tıklayınız

11. Popstar -The İdol

Filistin Gazze’li ünlü şarkıcı Muhammed Assaf’ın hayat hikayesinin  anlatıldığı biyografik bir filmdir. Filmde kahramanımız Muhammed abluka  altındaki Gazze’den çıkarak Kahire’deki Arab İdol’ü şarkı yarışmasına  katılır ve burada birinci olmaya çalışır. Muhammed’in tek hayali ise  ünlü olup Filistin direnişini sesi ile anlatabilmektir.

12. İnsanlıktan Uzakta-Loin des hommes

1950’lerin Cezayir’inde halk yavaş yavaş Fransız işgaline direnmeye  başlıyordu. Şehirden uzakta bir dağ başında öğretmen olan Fransız Daru  (Viggo Mortensen), bir kişiyi öldürdüğü nedeni ile kendisine verilen  Muhammed (Reda Kateb) ile birlikte, suçluyu başka bir şehirdeki adalet  mahkemesine teslim etmek üzere Atlas Dağlarında yolculuğa başlar. Film  bu iki karakterin zıtlıklarına rağmen karşılaştıkları olaylar sonucunda  değişen fikirlerini konu almaktadır. Film Albert Camus’un Misafir  romanından uyarlanmıştır.

İzlemek İçin Tıklayınız Tıklayınız

13. Kirli Savaşlar-Dirty Wars

Amerikalı gazeteci Jeremy Afganistanın Gardez bölgesinde yapılan  amerikan operasyonunda öldürülen bir aileyi araştırmaya başlar ve burada  karşılaştığı şey MÖHK yani amerikanın savaşçı gizli bölüğüdür.  Detaylara indikçe olaylar daha da karmaşık bir hale gelecektir çünkü  MÖHK sadece Afganistan’da değil Yemen, Irak, Somali ve daha birçok  ülkede gizli operasyonlar yürütmektedir. Filmde Amerikan özel kuvvetlerince katledilen ve Amerikan vatandaşı olan Enwer Evlaki ve yine katledilen oğlundan da bahsedilmektedir.

Listedeki güzel Filmlerden biridir.

 İzlemek İçin Tıklayınız Tıklayınız

14. Mandalinalar Mandariinid

Gerek müzikal olarak gerekse sanatsal olarak en beğendiğim film diyebilirim Mandalinalar için. Konusu Abhazya’da gerçekleşen savaşı tüm gerçekliği ile gözler önüne seren ”  mandalinalar ” Filmi mandalina yetiştiren yaşlı bir adamın hikayesini  ele alıyor. Gürcistan – Estonya ortak projesi olan dram türündeki eser  odak noktasına aldığını savaşı , isimsiz kahramanlar üstünden anlatıp  destansı bir dil kullanmaktan kaçınıyor . Bu da filmi daha sıcak ve daha  samimi hale getiriyor . Ayrıca savaşın kötü yanını tüm çıplaklığı ile  izleyiciyle buluştururken , ana karakterlerin yardımsever tavrının  altını çizen yönetmenin uzun metrajlı üçüncü filmidir.

 İzlemek İçin Tıklayınız Tıklayınız


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir