Sarhoştum Hatırlamıyorum!


0
1 Paylaşım

Günümüzde espri olarak söylense de gerçeği oldukça yansıtan, insanların alkolün düşünme yetisini bloke etmesiyle istemedikleri şeyler yaptıklarında ifade ettikleri söz grubudur: ‘sarhoştum hatırlamıyorum’. Adeta dinimizin uyarılarını tasdik ettiren bu söz; düşüncesizce hareket etme sebebiyle yapılan nice davranışların, büyük pişmanlıklara sebep olduğunu ve insanların sarhoştum bilmeyerek yaptım diyerek kendini savunmasını ifade eder. Alkol, aklı baştan alması sebebiyle insana her türlü fenalığı yaptırabildiğinden normalde kimse böyle bir riski göze almamalıdır. Hatta hepimiz trilyonlar versek de aklımız izanımız artsa diye düşünürüz. Müslümanlar böyle düşünerek bir de kendi akıllarını örtmeye sebep olacak işlerde bulunmazlar. Dinimizin uyarılarını dikkate almak ve o şekilde yaşamak, hem dünyamız hem ahiretimiz için bize fayda sağlar. Bu yazımızda, içki hakkında Müslümanın rehber edinmesi gereken bazı önemli konuları işledik.

Sarhoştum Hatırlamıyorum-8

1. İçki büyük günahlardan biridir

İnsanlar bunu bilmesine rağmen içki içmeyi hafife alabilmekte, az içiyorum sarhoş olmuyorum sadece özel günlerde içiyorum gibi gerekçeler öne sürerek içki içmeye devam etmektedir. Oysa Allah içkinin her çeşidini ve azını da çoğunu da kıyamete kadar haram kılmıştır. Bu konuda düğün, yılbaşı gibi bazı günler kendine o günahı mübah görmek ve o günler için bu büyük günahı hafife almak da Allah’ın razı olmayacağı bir durumdur. Hiçbir kimsenin içki içtiği gün ölmeyeceğine dair garantisi yoktur. Biz Müslümanlar olarak her günümüzü son gün ve her namazı son namazımız bilerek yaşamalı ve hiçbir an bu büyük günahı işlemek için kendimize tolerans tanımamalıyız. Hz Ali (r.a) bu konuda; içkinin döküldüğü toprakta biten otu yiyen kuzuyu dahi yemeyeceğini söylemiş, içkinin ne denli sakınılması gereken bir günah olduğuna dikkat çekmiştir Büyük günahlardan kaçınırsak Allah küçük günahlarımızı örteceğini ve bizi güzel bir yere, cennetine koyacağını Kur’anda bildiriyor (Nisa,31). Müslümanlar olarak bu ayette geçen saadetlere erişmeyi hedeflemeliyiz.
”Eğer size yasaklanan (günah)ların büyüklerinden kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi güzel bir yere koyarız.” (Nisa,31)

Sarhoştum Hatırlamıyorum

2. Helal dairesi keyfe kafidir

Allah’ın yarattığı sayısız yiyecek ve içecekler varken, bizlere bir faydası olmayan, aksine her kötülüğün başı olarak gösterdiği içeceği içmekte ısrar etmek müslümanların kaçınması gereken bir durumdur. Tüm konularda olduğu gibi içecekler konusunda da meşru daire yeterlidir ve harama girmeye hiç lüzum yoktur. Bu konuda harama girmek insanların doyumsuzluklarından kaynaklanmaktadır, ancak bir müslüman arzularının esiri olmamalıdır. Yaratan bize neyin faydalı neyin zararlı olacağını mutlak bilicidir. Dolayısıyla Yaratan’ın emirlerine teslim olmak hem dünya hem ahiret hayatımızda bizleri saadete götürecektir.

helal dairesi keyfe kafidir

3. İçki ile zina hadislerde beraber geçer

İçki birçok kötülüğün başı olması sebebiyle zinaya da kapı açar. Sarhoşluğun verdiği rahatlık ile insanlar normalde asla yapmak istemedikleri, sonradan utanç duyacakları şeyleri yapabilmektedir. Bir müslüman erkek ve bayan asla kendine bu halleri yakıştırmamalı otokontrolünü kaybettirecek her türlü şeyden uzak durmalıdır. Bu konuda bir hadis:
İsrailoğullarından kralın birisi bir adamı yakaladı. Dedi ki serbestsin, ya içki içeceksin ya adam öldüreceksin ya zina edeceksin ya domuz eti yiyeceksin ya da seni öldüreceğiz. Adam içki içeyim bari, en hafifi odur dedi. Bir içki içti ve ondan sonra ne dedilerse yaptı. Ravi: Abdullah ibni Ömer (r.a)

Sarhoştum Hatırlamıyorum-3

4. İçki ve namaz ibadeti

İçki insanı rehavete sürükler ve Allah’a ibadetlerinden geri bırakır. Günde 5 vakit namaz Müslümanlar olarak hepimize farz olduğuna göre, içki içen bir kimsenin kendine gelerek namazlarına devam edebilmesi için yeterli zaman yoktur ve bu oldukça zordur. Namazı terk etmek içki içmekten daha büyük günah olduğundan hiçbir Müslüman bu riske girmemelidir. Bu durumda ya şeytan galip gelerek namazı bıraktırır, ya da insan namazına devam ederek şeytanı mağlup eder ve içki ona artık her şeyden pis görünür. Bütün kötülükler bir yere toplanmıştır. Bu yerin kilidi zina, anahtarı içkidir. Bütün iyilikler de bir yerde toplanmıştır. Bu yerin kilidi namaz, anahtarı abdesttir.[İslam Ahlakı]
Bu konuda bir ayet:
Mâide Suresi 91. Ayet: İçki ile kumarda şeytan sırf aranıza adavet ve kin düşürmeyi ve Sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymayı ister, artık vazgeçiyorsunuz değil mi.

kumar ve içki

5. İçki içen erkek ile evlilik

İçki içen bir adamla evlilik bazı tehlikeler içermektedir. Çocukların kişilik ve ahlak gelişimine etkileri, karı koca arası huzursuzluklar, kişinin ailesinin nafakasını içki sofralarında ziyan etmesi gibi olumsuzluklar bir yana, burada ayrı bir konu üzerinde duracağız. Sarhoş iken eşin dinden çıkacak küfür bir söz söylemesi durumunda hem dini hem nikahı gitmektedir. Aynı şekilde kişi eşini sarhoşken boşasa sonrasında ben seni boşamak istememiştim bilerek isteyerek söylemedim alkol tesirinde söyledim dese de artık nikah düşmüş olur. Dinde sarhoştum gibi bir mazeret ile günahları işleme hakkı yoktur. Bu nedenle dinden çıkmaya kadar, eşiyle nikahının düşmesine kadar ileri derecede olabilecek bu zararlardan kişinin kendini emin etmesi için içkinin zerresinden dahi sakınması gerekmektedir. Ulema bu sebepler nedeniyle içki içen bir kimseyle evliliği uygun bulmamaktadır.

Sarhoştum Hatırlamıyorum-4

6. İçki içen cennet şarabı içemeyecek

Peygamberimiz ebedi hayatta cennete gitse bile içki içenin cennet şarabından mahrum olacağını buyuruyor. Bu 60 70 yıllık ömürdeki hiçbir şey ebedi cennet şarabından mahrum olmaya elbette ki değmeyecektir.
Rabbim izzeti üzerine yemin etti ki, bir kul dünyada hamr [alkollü içkileri] içerse ona Kıyamette muhakkak Cennet şarabını haram kılar. Bir kul da hamrı [içkiyi] terk ederse Allah da ona muhakkak Cennet şarabından içirir.) [Ebu Nuaym]

drink

7. İçki içenin ölümü

‘İçki içen kimse kırk gün boyunca namaz kılmakla kavuşacağı büyük sevaptan mahrum kalır ve bu kırk gün içinde ölürse cahiliyet ölümüyle ölür. ‘ hadisi şerif
İçki içen kişinin 40 güne kadar ölmeyeceğini kim garanti edebilir?
Sarhoşken ölüm gelirse, bu günah içindeyken Azrail’i karşılamayı ve Allah’ın huzuruna bu şekilde çıkmayı hangi Müslüman ister, hangi Müslüman bundan utanç duymaz?
Peki, son nefeste akıllı insan şehadet getiremezken sarhoş insan nasıl şehadet getirecektir?
Tüm bu zararları bildikten sonra Müslümanlar olarak ne dünyamıza ne ahiretimize bir fayda vermeyen, aksine sağlığımıza, ailemize, toplumumuza zarar veren ve her şeyden önemlisi bizi Allah’ın rızasından, yolundan ayıran içkinin azından da çoğundan da sakınmalıyız ki, bu büyük günahtan ve onun sebep olduğu günahlardan arınmış olarak Allah’ın huzuruna çıkabilelim.

Sarhoştum Hatırlamıyorum-7

Kaynak: Ehli Sünnet Alimlerinin sohbetlerinden alınarak Suffagah ekibi tarafından derlenmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı