Şair Yusuf Nabi’den Tüm Gençlere Nasihatler


0

HAYRİYYE, şair Nâbî’nin aruz vezniyle yazdığı manzum bir öğüt kitabıdır.Şair bu eserini oğlu Ebü’1-Hayr Mehmet Çelebi adına yazar ve muhatap da oğludur. Kitap kendi dönemi için olduğu kadar günümüz için de şaşmaz ve değişmez dersler, öğütler ve nasihatlerle doludur. Tüm gençlere kılavuz niteliğindedir. NABİ oğlu nazarında tüm gençlere ahlaki ve İslami ölçütler bazında bir çok öğütte bulunarak çağından günümüze kadar aydınlatıcı bir eserle yaşamaya devam etmiştir. 

İslamın beş temeli ile başlayalım;

1. Namazın Fazileti

‘Ey harikulade ruh! Bilhassa seher vaktinde hiç yatma, uyanık ol. O vakitte kendini tevbe seccadesine vakfet.O saatte Allah huzurunda el bağlayıp hatalarından dolayı göz yaşı dökmek ne saadettir.’

“Namaz kılmayan kişi, hiç âdem olur mu?” Beşeriyetin esası, dinin direğidir namaz. ‘Elif’ gibi düzgün durmalısın,Rükûya vardığında da ‘Dal’ harfi ortayaSecdeye kapandığında da ‘Mim’ harfine bürünürsün! KIL NAMAZI, OL ADEM!

2. Oruç Tutmanın Fazileti

‘Ey can güllüğünün taze yetişmiş gülü! Oruç, Cennet nimetlerinin yol göstericisidir. Böylece oruçta yeme içmeyi terketmek bir rahmet sebebi olur.’

Oruç cennete giden yolda rehberdir.Oruç beşeriyetten sıyrılıp melekiyet sıfatına bürünmektir.Oruç bir rahmet sofrasıdır. Oruç tutana ise nurdan bir elbisedir. Oruç, bedenin şükrü, uzuvlarımızın bekçisi ve nefsimizin terbiyecisidir.

3. Hac ve Tavaf Hakkında

‘Ey bilgi ve anlayış dimağını kokularla donatan!Eğer sen Kabe’nin etrafını tavaf eden bir pergel olursan, bir gün elbet kazanç noktası sana kendini gösterecektir, karşılığını kıyamette alırsın.’

Arefe günü, Allah’ın, insanları hesap için topladığı mahşer gününe örnektir. KABE ise günahlardan minnetsizce yıkanıp temizlediğin yerdir.Ayağı sabit bağışlanma ve rahmet dileyen kullarından olursan mükafatını aslolan mahşer gününde alırsın. UNUTMA! Çizdiğin yolun istikameti senin ahiretine doğrudur.

4. Zekat Hususunda

‘Ey sadefin kulak süsleyen incisi! Eğer gidişatını düzelttiysen ve Allah da sana malca nimet ve zenginlik verdiyse nimete nankörlük semtine sakın ayak basma ve hem fiil, hem de söz ile şükrünü eda et. Hem gizli gizli ve çok çok şükret; hem de aynı şekilde ihtiyaç sahiplerine ihsanda bulun.’

Bazen bolluk ile bazen yokluk ile imtihan edildiğimiz geçici dünyada bolluk ve yokluk karşısında gösterdiğimiz tavır bizim ebedi hayatımızın refahı hazırlar. Verilen nimete şükrümüzü hem fiilen hem de zikir ile gerçekleştirmek gerekir. Sadakadan elde edilecek sevabın sınırı yoktur. Sadaka ‘sıdk’ yani doğruluk kökünden gelir.O halde emrolunduğun gibi dosdoğru ol!

5. Kutlu Dinin İlk Emri Şehadet

Son olarak ilk olan!

“Ey ebedin parlak yeşilliğinin fidanı: Şehadet et ki benliğini bulasın. Ancak o zaman var ile yoku seçebilirsin.”

KELİME-İ ŞEHADET İslamın önderidir. Nur ile küfür çizgisini ayıran, dille söylenip kalpte bulunan huzurdur. Kimliktir… Özdür… Karanlığı aydınlatan sözdür. 

Kaynaklar

YUSUF NABİ: ‘HAYRİYYE’


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı