İslam, Liste, Örnek Şahsiyetler, Tefekkür

Said Nursi’nin Harama Bakmasını Engelleyen 2 Sır

Büyük insanlar, Kur’an’ın ifadesiyle müttakiler, günahtan yılandan ve akrepten çekindikleri gibi çekinmişler. Onlar, büyük günahlar gibi, küçük bildiğimiz haramlardan hatta mekruhlardan da sakınmışlardır. Üstadımız iki şeyle tanışmadığını söyler. Biri korku, diğeri de unutkanlıktır. Bu gibi değerler ve karakterler ise sonsuz bir iman , tam tevekkül ve teslimiyetle olur. Bu da farzları, nafileleri, adabları hakkıyla yerine getirmek,  haramlardan ve şüpheli şeylerden titizlikle sakınmakla olur. Onun için Üstadımız Bediiüzzaman Said Nursi Hazretleri hayatı boyunca harama bakmamıştır. Harama bakmak hem günah hem de unutkanlık yapmaktadır.

1. İlmin İzzetini Muhafaza

“Elli beş sene evvel, ben yirmi yaşlarında iken, Bitlis’de,  merhum Vali Ömer Paşa hanesinde, iki sene onun ısrarıyla kaldım. Onun altı adet kızları vardı. Üçü küçük, üçü büyük. Ben, üç büyükleri iki sene beraber bir hanede kaldığımız halde, birbirinden tekrif edip (biribirinden ayırıp) tanımıyordum. O derece dikkat etmiyordum ki bileyim. Hattâ bir âlim misafirim yanıma geldi, iki günde onları birbirinden fark etti, tanıdı.

Herkes bendeki hale hayret ederek bana sordular: “Neden bakmıyorsun? “

Derdim: “İlmin izzetini muhafaza etmek beni baktırmıyor.”

Hem kırk sene evvel İstanbul’da, köprüden tâ Kağıdhane’ye kadar, Haliç’in iki tarafında binler açık saçık Rum ve Ermeni, İstanbullu kızlar dizildikleri sırada, ben ve merhum Molla Seyyid Tâha ve Hacı İlyas ile beraber bir kayığa bindik. O kadınların yanlarından geçiyorduk. Benim hiç haberim yoktu. Halbuki Molla Tâha ve Hacı İlyas, bir saat seyahat sonunda dediler : “Senin bu haline hayret ettik.Hiç bakmadın!” Dedim: ” Lüzumsuz, geçici, günahlı zevklerin akîbeti elemler, teessüfler olmasından istemiyorum.”

2. Haram Nazar, Nisyan (Unutkanlık) Verir

Risale-i Nur talebelerinden,bir genç hâfız pek çok adamların dedikleri gibi dedi:“Bende unutkanlık hastalığı tezayüd ediyor (artıyor) ,ne yapayım?”

Bende dedim: Mümkün olduğunca nâmahreme nazar etme. Çünkü rivayet var. İmam-ı Şafiî’nin (r.a) dediği gibi: Haram nazar, nisyan (unutkanlık)  verir.

 İşte umumi hastalığın tezayüdüyle, (çoğalmasıyla) hadisi şerifin verdiği, müdhiş bir haberin tevili ucunda görünüyor. Ferman etmiş ki: “Âhirzamanda, hafızların göğsünden Kur’an nez’ediliyor, (ayrılıyor) çıkıyor, unutuluyor.” Demek bu hastalık dehşetlenecek; o hadîsin tevilini gösterecek. (Kastamonu Lahikası)

Kaynaklar

https://www.risalehaber.com/said-nursiyi-harama-bakmayi-engelleyen-sir-351806h.htm

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 yorum var.

 1. 1

  İmamların, müftülük personelinin kızları açık saçık, okuyor iş kadını olması lazım diyorlar. göz zinasına sebep oluyorlar, hani örtü vardı dinde.

 2. 2

  İslama uymayan hamasi ,hatta hırıstiyan ahlaklı gibi izlenim bırakıyor belki oda yetmez katoliklerebeziyor.zaten bu şahıs Abulhamit Rahmetullahi izasiile Azleden şahıstır.ittihatcı destekçisi deyilmi

 3. 4
 4. 5

  Konu çok güzel kaleminize sağlık ancak yorumlar içler acısı. Hala örtünmeyen kadınlar suçlanıyor ya hu bakmayın siz kendi örtünuzu takının eğer o yorum kadına ait ise siz kendi tesetturunuze dikkat edin örnek olun.

 5. 6

  Hâlâ Üstad Hazretleri’ne dil uzatanlar var. Hâlâ imamın kızı şöyle hani örtü vardı dinde diyen var, Allah’ım! Madem bu kadar dini hassasiyetiniz var, siz yapın da hakiki dini gösterin insanlara, madem bu kadar da hasediniz var, bari şu güzide siteyi pis yorumlarınızla kirletmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>