Sahabeden 5 Altın Nasihat


0

Tabiinden Mücahid b. Cübeyr radıyallahu anh  der ki:  “İbn Abbas’ın
radıyalluhu anh şöyle buyurduğunu işittim; Beş haslet vardır ki onlar bana, Allah için vakfedilmiş çok sayıda deveden ve atlardan daha sevimlidir. ” 

(Allah için harcanan çok sayıda deveden ve atlardan daha üstün olan 5 ahiret azığını sizin için İmam Gazali’nin Dil Belası adlı kitabından alarak derledik. Tamam yazımını okuyun ama siz en güzeli kitabı temin edip okuyun; dil gerçekten de belaymış… Evet  herkes konuşuyor, herkes olanı söylüyor ama ahirette çan eğri yok 😉 )

1. İlgilendirmiyorsa Bekleme Yapma!

Seni ilgilendirmeyen şeyleri konuşma. Zira o fuzulidir ve bundan dolayı günaha düşmeyeceğinden de emin değilim. Yerinde olmadığı zaman, seni ilgilendiren konuda da konuşma çünkü nice konuşanlar vardır ki, kendisini ilgilendiren konuyu yerinde söylemez, sonunda sıkıntıya düşer.

2. Nefsin Değilse, Mücadele Etme!

Yumuşak huylu olsun, ahmak olsun hiç kimseyle mücadele etme çünkü yumuşak huylu olan sana kalbiyle buğzeder; ahmak ise diliyle eziyet verir. 

(Burada “mücadele”den kasıt bir konuda haklı çıkmak için sözlü münakaşaya girmektir. Haklı çıkmak amacıyla yaptığınız her türlü mücadeleden vazgeçin nefsiniz hariç 🙂 )

3. Yokken Varmış Gibi Davran!

Arkadaşın yanında yokken onu, senin hakkında söylendiğinde hoşlanacağın sıfatlarla an. Arkadaşının, senden affetmesi hoşuna gidecek şeyleri, sende ondan affet.

4.İyilikte Misilleme Yap!

Arkadaşının hangi davranışı hoşuna gidiyorsa sende ona öyle davran.

5. Akıllı Ol!

Yaptığı iyiliğe karşılık mükafat alacağını, kötülüğe de ceza verileceğini bilen bir kimsenin ameli gibi amel et.

Kaynaklar

Başlıklar ve parantez içleri bizim içerikten anladığımızın yorumudur.
İmam Gazali’nin Dil Belası kitabından alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sahabeden 5 altın nasihat diye başlık atılmış ama konu gazali hazretlerinin dil belasından 5 konu seçimi ben mi yanlış anladım???