Sağlık Konulu Öneri Bir Belgesel: ‘Tıka Basa (Fed Up)’


0

Hazır gıdaların hayatımızda bu kadar geniş çaplı yer aldığı bir dönemde artık raflarda işlenmiş gıdaların da sağlıklı olan “yağsız, şekersiz” şeklindeki versiyonlarını görmekteyiz. Peki marketlerimizde bunca sözde “sağlıklı” ürün varken halen sağlıklı bir şekilde beslenemememizin sebebi nedir?

Türkçe’ye “Tıka Basa” olarak çevrilen 2014 yapımı “Fed Up” belgeseli günlük yaşamımızda bir hayli yer tutan işlenmiş gıdaların gerçek yüzüne doğru bir perde aralıyor. Özellikle bu gıdaların Amerikalıların beslenme şekillerindeki yerini ve de çocukluk çağı obezitesindeki rolünü oldukça yalın ve açık bir dille ele alıyor. Belgeselin işlediği bazı temel noktalar şunlardır:

1. Egzersizin sağlıklı yaşamdaki rolü

Egzersiz, sağlıklı olmak, kilo dengemizi korumak ve daha birçok sebepten ötürü yapılabilir fakat gerçekten salt egzersiz yapmakla sağlıklı kalabilir miyiz? Belgeselde yediklerimizi kontrol altında tutmadığımız sürece yalnızca egzersiz yapmanın beyhude bir çaba olduğu konusu işleniyor. Aslında egzersiz mantığı Amerika’da belli bir dönem fazlasıyla yükselişe geçmiş ve böylece insanların yediklerinden kısmaması teşvik edilmiştir. Belgeselde henüz ergenlik yaşlarında olmasına rağmen obeziteyle mücadele eden ve gününü çoğunu fiziksel anlamda yoğun aktivitelerle geçiren bir genç kızın yalnızca sporla çok da bir yol kat edemediğine şahit oluyoruz. Bunun başlıca sebebinin de aslında aldığımız gıdalardaki kalorileri yakmak için tahmine ettiğimizden çok çok daha fazla hareket yapmamız gerektiğidir.

2. Çocukluk çağı obezitesi

21.yüzyılda halen açlıktan ölen çocukların resimlerini görmemize rağmen dünyanın diğer ucu olan Amerika’da çocukları bekleyen çok büyük bir tehlike var: çocukluk çağı obezitesi. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hazır gıdaya yönelimin artması ve daha birçok sebepten ötürü çocuklarda obezitenin görülme olasılığı bir hayli artmış durumda. Hatta belgeselde bu sorunun 6 aylık bebeklerde bile görüldüğünden bahsedilmektedir. Zaten belgesele konuk olan isimler henüz ergenlik yaşında obeziteyle mücadele eden gençlerdir. Bu durumun çocuklar üzerinde psikolojik ve fiziksel anlamda büyük bir travma oluşturduğu da belgeselde kolayca gözlemleyeceğiniz bir durum. Çocuklarda görülen obezitenin diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi birçok sorunun küçük yaş grubuna kadar indirgemesine sebep olduğunu görüyoruz. 

3. Sağlıklı gıdalar

Market raflarını süsleyen ve üzerinde sağlıklı olduğu yazan şeker, tuz ya da yağ gibi zararlı maddelerden arındırıldığı söylenen birçok ürün bulunmakta. Peki bu ürünlerin içeriğinde zararlı ürünlerin azaltılmasına rağmen tatlarının bize neden gayet güzel geldiğini düşündük mü? Belgeselde gıdalardan bu temel gıda maddelerinin azaltılması veya bulunmaması durumunda tadında bunu hissedeceğimizden ve de tadının bize eskisi gibi güzel gelmeyeceğinden bahsediliyor. Burası çok doğru bir nokta çünkü buradan da anladığımız üzere içeriğinin sağlıklı olduğu söylenerek bizlere sunulan birçok ürün aslında sandığımız kadar da masum değil. Ayrıca ürünlerin birçoğunda şeker oranı ile ilgili bir bilginin yer almaması da belki de bu zamana kadar fark etmediğimiz ama dikkatimizi vermemiz gereken bir konu. 

4. Sağlıklı beslenmek

Belgesel önümüze kötü örnekleri koyduktan sonra bunu nasıl düzeltebileceğimize dair de bir yol sunuyor. Belgeseldeki konuk gençlerin birisinin ailesiyle birlikte doğal beslenmeye gidiş şeklinden ve bunun neticesinde yaşanan kilo kaybı ve normale dönen sağlıkları da ele alınıyor. Bu ailenin daha önce birçok yol denemelerine rağmen zor ve zahmetli de olsa beslenme alışkanlıklarını değiştirdiklerinde aslında çok daha büyük bir başarıya imza attığını görmekteyiz.

Bahsedilen maddeler belgeselin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca gıda endüstrisinin siyaset ile olan bağı da belgeselin ana temaları arasında yer alıyor. Bunların dışında beslenme, gıda, sağlık gibi konularda fazlasıyla yararlanacağımız bilgileri bize sunan bu belgeseli kaçırmayın. İyi seyirler. 🙂

Not: 07:50-08:50. dakikalar arasında orta düzey çıplaklık içeren görüntüler bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı