Sağlığımız İçin Bilime Dayalı 9 Sünnet-i Seniyye


0

İşte Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem), bugün bilimsel olarak geri dönmüş olan sağlıklı alışkanlıkları!

1. Erken Uyanmak

Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) her gün erkenden uyur ve sabah ezanıyla erkenden uyanırdı. Erkenci olmak, bilimsel olarak genellikle daha iyi üretkenliğin yanı sıra daha iyi bir zihin sağlığıyla ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla, erken uyanmak zor olabilir fakat 15 dakika daha erken uyanmakla başlayarak, minik adımlarla beraber hayatınızın kalitesini arttırmaya başlayabilirsiniz. 

2. Az Yemek

Hastalıklar ve rahatsızlıklardan korunmak için az yemeyi alışkanlık haline getirmek, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından önemle belirtilmiştir ve son zamanlarda bilimle birlikte yoğun bir şekilde geri dönmüştür. “1/3 yemek, 1/3 su ve 1/3 nefes için” olan İslami görüş, Japonların, %80 doyana kadar ye, anlamına gelen ‘hara hachi bu’ görüşüyle fazlasıyla benzeşmektedir.

3. Yavaş Yemek

Şu anda biliyoruz ki bedenimizin beynimize doyduğunun sinyallerini göndermesi 20 dakika sürüyor. Yavaş yemek, daha az yemenizde ve hazmınızı kolaylaştırmanızda size yardımcı olacaktır ve bu da Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) kendisinin de uyguladığı bir alışkanlığıdır ve şiddetle tavsiye etmiştir. 

4. Birlikte Yemek

“Yemeği ayrı ayrı değil, birlikte yiyiniz; çünkü bereket toplulukla beraberdir.” Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bunu vurgulamıştır ve bugün yemeği paylaşmanın ve yemekten zevk almanın, stresi azalttığı, aile ve duygusal ilişkileri geliştirdiği ve çocuklarda sağlıklı yemek alışkanlıkları oluşturduğu kanıtlanmıştır. 

5. Su

“Suyu bir nefeste içmeyin. İki veya üç nefeste için.” Bu, Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) su içerken ki tutumudur. Bilim bugün, kısa bir sürede çok fazla miktarda suyu içen birisinin baş ağrısının, kan elektrolit seviyesinde dengesizliğin ve bazen de baş dönmesi olabileceğini kanıtlamaktadır. Yavaşça içmek aslında sıvıyı emmenizde ve maksimum faydayı elde etmenizde size yardımcı olur.

6. Nar

Narın, Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) en sevdiği meyve olduğu düşünülüyor ve modern bilimsel araştırmalar, narın gezegendeki en sağlıklı yiyeceklerden biri olduğunu kanıtlıyor. Narlar, metabolik süreç boyunca kemik yapımının oluşumuna yardımcı olan manganezi ve hücresel fonksiyonun korunmasına yardımcı olan ve sıvı seviyelerinde denge sağlayan potasyumu içerir. Aynı zamanda vücudumuzu kalp hastalıklarına karşı koruyan flavonoidler, polifenoller ve antioksidanlar açısından da kuvvetlidirler. 

7. Oruç

Son bulgular, sadece yediklerimizin değil aynı zamanda beslenme zamanlamamızın ve beslenme düzenimizin, sağlığımız üzerinde büyük etkisi olduğunu göstermektedir. Oruç, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem)sadece Ramazan ayında değil, düzenli bir alışkanlığıydı. O, her Pazartesi ve Perşembe oruç tutardı ve ayrıca her ayın 13., 14. ve 15. günlerinde de oruç tutardı. Bu, hormon seviyesini dengelediği, oksidatif stresi önlediği ve genel iltihabı azalttığı kanıtlanan, aralıklı oruç alışkanlığıyla benzerdir. Bunun hakkında düşündüğünüzde, vücudunuza ne kadar az yemek alırsanız, vücudunuz o kadar az sindirime odaklanır ve kendini belirli hastalıklardan korumaya o kadar fazla odaklanır.

8. Hurma

Hurmalar, şeker seviyenizi dengeleyerek, kan elektrolit seviyenizi yeniden dengeleyerek ve sindirim sisteminizi yiyecekler için hazırlamaya başlatarak, orucunuzu açmanız için mükemmel yiyeceklerdir. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ayrıca hurmanın, doğuma kadar yenmesini tavsiye etmiştir. Günümüzde hurmaların, vücuttaki oksitosin üretimini arttırdığı ve doğum sancısını hızlandırdığı kanıtlanmıştır. 

9. Aktif Kalmak

İslam’ın beş şartından üçünü yerine getirmek, Müslümanların sıhhatli, sağlıklı ve formda olmasını gerektirir; namazın kendisi, vücut kaslarınızın ve eklemlerinizin hareketlerini gerektiren bir egzersiz şeklidir. Oruç tutmak veya Hacca gitmek istiyorsanız da sağlığınızın iyi olması gereklidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) fiziksel egzersizlere teşvik etmiş ve ebeveynlere ‘yüzmeyi, at binmeyi ve ok atmayı öğreterek’ çocuklarını da fiziksel aktivitelere teşvik etmelerini söylemiştir.

Kaynaklar

| Bu yazı muslimvillage.com sitesinden alınarak Suffagah ekibi tarafından suffagah.com için Türkçe’ye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı