Sabah Namazına Kalkmanıza Yardım Edecek 5 Öneri


0

Arada(!) namaz kılan veya sık sık namaz kaçıranların ortak sorunu genelde sabah namazının kaçırılmasıdır. Baştan sıkı tutmak ve sabah namazının hakkını vermek, namazda devamlılık ve düzenin oturması için oldukça önemlidir. Sabah namazının da ümmet için ayrı bir yeri olduğu da aşikardır. Bilindik bir hadisi burada hatırlatmakta da fayda var: “Sabah namazının iki rekat sünneti dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır.” (Müslim, Misâfirîn, 96, 97; Tirmizî, Salât, 190)

Sabah namazına uyanabilmek için bir kaç önlem ve öneriyi sizler için hazırladığımız yazımızı okumakla kalmayıp uygulamanız duasındayız.

1. Mobil Alarm Uygulaması Kullanın

Mobil alarm uygulamaları kullanarak, alarmı erteleme alışkanlığınızın önüne geçebilirsiniz. Bu uygulamalarda alarmı kapatmak için bir bulmaca veya matematik sorusu çözmeniz; yataktan kalkıp belirli sayıda adım atmanız veya bir fotoğraf çekmeniz gerekiyor. İsteneni yapmadığınız sürece alarm susmuyor ve siz görevi yerine getirirken çoktan uyanmış oluyorsunuz.

2. Telefonu Uzak Bir Yere Koyun

Telefonu, alarm çaldığında yataktan çıkmanızı gerektirecek kadar uzak bir yere koymanız size çok yardımcı olacaktır. Bir kere kalkmışken abdest alıp, sabah namazını eda edebilirsiniz. 

3. Yanınızda Su Bulundurun

Uyumadan önce baş ucumuza bir şişe içerisinde su koyalım. Sabah alarm çaldığında gözlerimizi açamıyorsak, bu sudan bir miktar elimize döküp yüzümüze ve gözlerimize sürmek uykumuzun açılmasına yardımcı olabilir.

4. Namaza Kalkmak İçin Niyet ve Dua Edin

Yatmadan önce abdest almak ve sağ tarafa yatmak sünnettir. Sabah namazına kalkmak üzere dua etmek; “İnnâ âtaynâ” ve “Âyetelkürsi”  okumak, Allah’ın izniyle namaz vaktinde uyanmaya yardımcı olur.

5. En Önemlisi: Erken Yatın

Sabahları erken kalkmanın en önemli kuralı erken yatmaktır. Erkenden yatağa gitmemize engel olan, telefon, internet, televizyon, sohbet veya diğer oyalayıcı işlerden yüz çevirmeliyiz. Ertesi gün yapacağımız işleri planlayıp vakitlice uyumak, sabah uykumuzu almış bir şekilde uyanmamızı sağlar. Güne sabah namazı ile başlamak günümüzü bereketlendirir ve meleklerin koruması altında oluruz. 

Cenab-ı Allah ibadetlerimizi kabul etsin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gerçekten çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş kendi adıma çok faydasını gördüm emeği geçenlerden Allah razı olsun.