İslam

Sabah Namazına Kalkmanıza Yardım Edecek 10 İpucu

Esselamu aleykum ve rahmetullah.. 

Sabah namazına kalkmak istiyor fakat bir türlü uyanamıyorsanız işte sabah namazına kalkmanıza (biiznillah) yardım edecek birkaç ipucu;

1. Karşılığında elde edeceğiniz mükafatı ve yapmazsanız olacakları düşünün.

Eğer hepimiz bir uçağa yetişmek, bir iş görüşmesine gitmek ya da ehliyet sınavımızı geçmek için erken kalkabiliyorsak, bunun sebebi şu iki şey:

 • Harekete geçtiğimiz takdirde bizi bekleyen mükafat,
 • Aksi takdirde bizi bekleyen sonuçlar..

Eğer harekete geçmek istiyorsak, bu iki unsuru dengelemeliyiz. Yani eğer sabah namazının kalbinizde gerçekten büyük bir etki oluşturmasını istiyorsanız, kendinizi bu mükafat ve sonuçlar hakkında haberdar etmelisiniz.

2. Niyet..

Bir kere bu namazın hem bu dünya hem de ahiretiniz için ne kadar önemli olduğunu fark ettiğiniz zaman, çok güçlü bir niyet ve kararlılığınız olmalı. Allah’a ve kendinize, bu şerefli görevi (her gün sabah namazına uyanma görevini) yerine getirmek için her şeyi yapacağınıza dair söz vermelisiniz.

3. Uyumadan önce kalbinizi doyurun.

Uyumadan önce gece namazlarınızı kılmak ve Kur’an okumak için biraz zaman ayırın. Sahabelerin hayat hikâyelerini de okuyabilirsiniz. Onların dini yaşayışları mutlaka sizlerin de onları örnek almanızı sağlayacaktır. Söylemeye gerek yok tabi; filmler, diziler, video oyunları veya diğer dikkat dağıtıcı faktörlerden uyumadan önceki zamanda şüphesiz ki kaçınılmalı.

4. Yatsı namazından sonra diyaloğa girmekten kaçının.

Çünkü muhabbeti ne zaman başlatacağınızı her zaman bilirsiniz ama ne zaman bitecek asla bilemezsiniz. Ayrıca, her diyalogdan sonra, kendimize o konuşmayı hatırlatıp, ne söyleyebilirdik, ne söylemeliydik diye düşünmek de genelde yapılan bir şey. Aslında tüm bunlar bizim uykumuzdan çalınan dakikalar ya da saatler..

5. Uyumadan önce makul ölçülerde yiyin.

Kahve bağımlıları, patlamış mısır severler ya da pastaneden alınan bir pastaya asla hayır diyemeyenler bu sizin için: Uyumadan önce değil!

6. Uymadan önce ekranlara veda edin.

Yapılan tüm çalışmalar bu konuda aynı fikirde: uyumadan önce akıllı telefon ya da tabletinizin ekranından bir şeyler okumak sağlığınız için çok kötü. LED ekranlarının yaydığı mavi ekran, vücutlarımızın uyku için kesinlikle gerekli olan melatonin üretimini bozuyor. Şunu da eklemeliyiz ki uyumadan önce Wi-Fi bağlantınızı kapatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

7. Doğru uyuma pozisyonunu seçin.

Sağ tarafınıza yatın, sağ elinizi yanağınızın altına koyun. Sünnete göre bu en iyi uyuma pozisyonu.

8. Asla 5 dakika daha diye düşünmeyin.

Uykuyla asla pazarlık edemezsiniz.

9. Yardım isteyin..

Allah’tan samimi bir şekilde yardım istedikten sonra, camiden birkaç arkadaşınızla ya da ailenizden birileriyle kalkarken zorlandığınıza dair konuşmayı deneyin. Kapının önünde sizi bekleyen bir dostunuzun olduğunu bilmek sizi kesinlikle motive edecektir. Takva sahibi bir eşe sahip olacak kadar şanslı olanlar, sizler de eşlerinize size uyandırması için ışıkları açmak ya da başınızdan aşağı su dökmek gibi gereken her şeyi yapmasını söylemekten çekinmeyin(:

10. Tavsiye isteyin..

Nitelikli birinden! Karikatürler iyi bir yol ama hiçbir şey bu konuda bilgi sahibi bir cami imamın tavsiyesiyle yarışamaz. Her ihtimale karşı yeniden söylüyoruz: Eğer sabah namazına âşık olmak istiyorsanız, ne pahasına olursa olsun onun hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ne kadar okursanız, ne kadar faydaları hakkındaki konuşmaları dinlerseniz, adım atmak için o kadar motive olursunuz. Kim bilir, belki gelmesini dört gözle bile beklersiniz 🙂

Haydi! Şimdi Bismillah deyin ve bu 10 ipucunu bundan böyle hayatınıza geçirin.. Allah, bizleri huzurundan ayırmasın.. 

Kaynaklar

| www.le-bdouin.com sitesinden Suffagah ekibi tarafından çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

 1. 1
 2. 2

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

  “Münafıka en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.”

  | Ahmed Müsned 52/424

 3. 3

  Selamunaleyküm
  Email attım ama cevap alamadım o yüzden buradan yazıyorum şafşavan ile ilgili bili be görsellerden kaynak belirterek sunum ödevim de kullanabilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>