Sabah Namazına Kalkamamanın 6 Sebebi


1
1 Beğeni

Büyük bir korku içinde okul/iş/üniversite için kalkıp 30 dakikanız kaldığını fark ediyorsunuz ve henüz sabah namazını bile kılmadınız! Sahi neden böyle oldu? Sanki iki dakika önce gözünüzü kapatmıştınız ama şimdi dişlerinizi fırçalıyor ve evin içinde oradan oraya stresli bir şekilde koşturuyorsunuz.

Son günlerde neden gittikçe daha çok sabah namazı kaçırmaya başladınız, bir irdeleyelim şu meseleyi. Dindar biri olmaya başladığımız günlere geri dönersek, sabah namazı için bir saat önceden kalkar, teheccüd namazımızı kılardık belki de. Ama şimdi dişlerimizi fırçalıyoruz ve hala sabah namazını kılmamış oluyoruz, yanlış giden ne var?

1.Gün İçinde Günahlar İşlemek

sabah namazı

Sabah namazına uyanamamamızın birinci sebebi bu. Günah işlemeye devam ederken nasıl bize salih amel işleme yeteneği verilmesini bekleyebiliriz? Namaz İslam’ın ikinci şartı ve olmayınca kişinin dini muallakta kalır. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu dair tüm ayetleri ve hadisleri yazmaya gerek duymuyorum veya İslam’daki herhangi başka bir şey gibi bir salih amel başka bir salih amele yol açarken günah da günaha yol açar.

Eğer gerçekten Allah’a yakın olmak istiyorsak, gün içinde günah işlemeye son vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Beni yanlış anlamayın, kimse melek değil, fakat Allah bize namazın bizi günahlardan alıkoyduğunu söylüyor ama biz daha o namazı kılmaya zorluyoruz. Bu size ne anlatıyor?

2.Bitmeyen Geceler

2

Üzgünüm ama gece yarısında uykuya dalmak “erken uyumuş” olarak sayılmıyor.

Her türden zevke göre yapılmış eğlence araçlarıyla, bugünün dünyasında bu büyük bir problem. Eski günlerde güneşin doğmasıyla uyanır ve güneş batar batmaz (karanlıkta dışarı bakıp korkmaktan başka yapılacak pek bir şey yoktu) uyumaya giderdik. Ama bugün internet, TV, akıllı telefonlar ve daha bir sürü dikkat dağıtıcı şeyleri düşündüğümüzde, gerçekten UYUMAYA gidebildiğimiz için bile mutlu olabiliriz.

Acı bir gerçek var ki çoğumuz gece yarısını geçene kadar ayakta kalıyoruz, 2 gibi falan uykuya gidiyoruz ve gece yarısı uyumayı başarabilmişsek bunu “erken uyumuş” sayıyoruz. Fakat ihlas sahibi kişilerin hayatlarına bakarsanız çok erken uyuma alışkanlıkları olduğunu görürsünüz, bazıları gece boyunca teheccüd namazı kılabilmek için yatsı namazını kılar kılmaz uyuyor. Ve Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hadisleri O’nun yatsı namazından sonra konuşmayı sevmediğini gösteriyor. Kısacası, sabah namazı için diri bir şekilde kalkmak istiyorsanız, o iPhone’u bir kenara koyun ve bir bardak sıcak süt için.

3.Ne Kadar Büyük Bir Günah Olduğunu Anlayamamak

3

2 saat öncesinden havaalanında bekleyebilip namazı son ana bırakıyor olmamız oldukça komik. Namazı çok kolay hafife alıyoruz. “Birazdan kılacağım” veya “Şimdi vaktım yok.” sık duyduğumuz bahanelerden. Fakat tuhaf olan eğer gece 3 te havaalanında olmamız gerekiyorsa bütün gece sırf o uçuşu kaçırmamak için uyanık kalabiliyoruz. Kimsenin kalkmak üzere olan uçağa “birazdan bineceğim” dediğini veya bunun gibi başka bir aptallık yaptığını duymuyoruz.

O halde neden bu kadar iki yüzlüyüz? İslam’a gelince bahaneler üretiyoruz fakat söz konusu bu dünya olduğunda da nedenler ortaya çıkarıyor muyuz? Bu, yanlışsam düzeltin, ne kadar büyük bir günah olduğunu anlayamamamızdan kaynaklanıyor. Veya işin hakikati henüz kafamıza işlemedi. Sohbetlere katılarak veya faydalı konuşmalar dinleyerek imanınızı arttırdığınızdan emin olun, ancak bu şekilde ahiret için sıkı çalışmaya başlayacaksınız.

4.Alarm Kurmayı Unutmak

5 dakika daha, lütfeeeeen! Horrrr…

Alarmın devreye girdiği yer tam da burası ve kendinize harekete geçmeyi öğretmeniz gerekiyor. Evet, uyku çok güzel ve zevk verici, ama artık bir işe yaramıyor. Alarm siz isteseniz de istemeseniz de ( genellikle istemezsiniz) sizin kalkmanıza yardımcı olacak ve buradaki taktik alarmı istenen vakitten 10 dakika önceye kurmak. 40 dakika öncesine kurmayın çünkü yalnızca kendinizi biraz daha vaktinizin olduğuna ikna etmek için kalkacaksınız ve geri uykuya dalacaksınız.

5.Akşamdan Çok Fazla Yemek

5

Ben yemeği sevmiyorum, yemek beni seviyor!

Birçok insan bunun uykusunu etkileyebileceğini ve daha derin uyumalarına sebep olabileceğini bilmiyor. Araştırmalar dolu bir mideyle uyuyan insanların daha boş bir mideyle uyuyanlara göre daha fazla ve daha derin uyuduklarını gösteriyor. Şimdi ben size açlıktan geberin demiyorum (dava falan açmayın) fakat ben size uykuya gitmeden önce fazlaca yeme konusunda dikkatli olmanızı öneriyorum. Bu, sizin sabah namazına kalkmanıza yardımcı olacak, işte o zaman yemekten kim alıkoyabilir.

6.Geceden Teheccüde Kalkıp Uykuya Geri Dönmek ve Sabah Namazını Kaçırmak

6

Teheccüd bir sünnet, ama daha sonra kalkamayacaksanız uykuya geri dönmeyin. Eğer bu şeytanın bir oyunu değilse ne olduğunu ben bilmiyorum! Ne kadar da akıllı, sizin farz olan bir ameli kaçırmanız için sünnetle meşgul ediyor. Bu genellikle çok istekli olan gençlerin başına geliyor, gece boyunca EbuBekir Sıddık (r.a.) olmak isteyenlerin. Fakat sonunda şeytanın burnunu altı yıldızlı bir otel olarak kullandığı ve kulağına işediği bir kişi oluyorlar. Benim tavsiyem, eğer teheccüd namazı kılmak istiyorsanız, sonrasında uykuya dalmadığınızdan emin olun. Veya sabah namazından bir buçuk saat önce kalkıp uyanık kalabilirsiniz, önemli olan UYANIK durabilmek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
6
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
32
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
8
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
20
BAŞARILI

12 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hersey guzel aciklanmis .Yanlış anlamayın ama Kuranı Kerim yatak odasına yani kişinin yattığı yere konulmaz .

  2. Bende teheccüd kılıyorum fakat hiç bir zaman sabah namazını kaçırmadım. Yanlış bu hafta sadece 1 gün ara ile sabah namazımı kaçırmaya başladım ve bu durum beni çok fazla rahatsız ediyor çünkü ben namaz vakti hemen kalkan biriyim çok şükür şu 3 günde sadece 1 gün ara ile kalkmak beni çok üzdü ve namazın telafisi de yok kazası var elbet fakat vakitlice kılındığı gibi olmaz. Rabbim daha fazla kaza ettiğim sabah namazı bana göstermesin. Şeytanın şerrinden Allaha sığınırım

  3. Allah’a tam anlamıyla dönüş yaptım, sabah namazından 1 saat kadar önce kalkıyorum teheccüde derken sabah namazlarını istisnasız kaçırmaya başladım. İmanımızda büyük bir problem var. Allah gün içerisinde yaptığımız günahlardan dolayı bizi makamına kabul etmiyor şeklinde bakıyorum ben. Sabah namazına kalkıp namazları eksiksiz kılarak Allah’ın inayetini ardımızda hissetmek varken ısrarla asilerden oluyoruz Allah affetsin…

    1. Yorumunuzu kendimce çok doğru buldum. Gerçekten Allah bizi makamına kabul etmiyor mu acaba dedim. Yani her seferinde tevbe edip insanoğlu olarak onca günaha yine giriyoruz bilerek bilmeyerek.
      Allah her daim sabah namazına kalkmayı nasip etsin hepimize inşallah.

  4. Aslında çok kalkmak istiyorum ama bu hiç bi şekilde olmuyor çok enteresan belki inanmıyacaksınız ama öyle namazlarımı kazaya bırakmıyorum hiç bir şekilde ama bu sabah namazı heralde herkesin bi imtihanı var beninkide bu allah beni affetsin

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı