Ramazan Ayının 4 Farklı İnsan Tiplemesi


1

Orucun şekli ve tanımı tek olmasına rağmen, insanlarla birlikte oruç da insana kattığı lezzet de değişiyor.

O halde bu maddelerden hangisi senin orucun seç bakalım.

1. İkindiye Kadar Uyuyup İftarda Yemedik Yemek Bırakmayanlar

Bu kişiler orucu uykuya tuttururlar, iftar olduğunda ise bütün gün çalışıp, enerji sarf etmişler gibi  sofrada yenmedik yemek bırakmazlar. Yemek bittikten sonra da oldukları yere yığılır kalırlar.

2. Oruç Tutup Namaz Kılmayanlar

Bu kişi zanneder ki oruç ona farz iken namazdan muaf tutuldu. Hatta bazıları teravihe de gider ama diğer vakit namazlarını kılmaz. 

(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.” (Ankebût Suresi, 45. Ayeti Meali)

3. Bedenine Oruç Tutturup, Ruhunu Unutanlar

Orucunun bozulacağından dolayı asla yemek yeyip su içmezken, insan eti yemekten asla çekinmezler. Gıybet edip boş sözlerle oyalanırlar. Sinirlenip etrafındaki insanların kalplerini kırarlar.

Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.”  (Hucurât Sûresi, 12. Ayeti Meali)

4. Bütün Benliğiyle Oruç Tutanlar

Orucu hem bedenleri ile hem de ruhları ile tutarlar. Nefislerinin her türlü arzusunu terk ederler. Kur’an ayı olan ramazanda Kur’an ile hemhal olur, tefekkür eder ve Rablerine şükrederler.

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara Suresi, 183. Ayeti Meali)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir