Ramazanda İzleyebileceğiniz 16 Film, Belgesel ve Dizi


1

Öncelikle herkese hayırlı ve bereketli Ramazanlar. Ramazan ayı demek, Kur’an ayı demektir. Bu ayda ibadetler artar, hatimler ve mukabeleler çoğalır, insanlar Allah’a daha fazla yakınlaşmaya çalışır. Vaktimizi Allah(c.c)’ın istediği şekilde geçirmeye gayret ederiz. Tüm bunları yaparken, dünyadan da payımızı almamız yaratılış gayemize aykırı değildir. Bu ay içerisinde hayatımıza renk katacak ya da zihnimizi aydınlatacak faaliyetler de yapmamızda hiçbir sakınca yoktur. Ziyaretler, gezmeler, yeni arkadaşlıklar, yeni uğraşlar, kitaplar, filmler vs. bize bir şeyler katacak olan ya da müspet olan her türlü eylemi, ölçüyü kaçırmamak kaydıyla yapabiliriz.

Biz de bu yazımızda sizlere izlenmesinde bir sakınca olmayan 17 film, dizi ve belgeseli derleyerek bir liste halinde sunmaya çalıştık. Filmlerde kesinlikle müstehcenlik veya İslam’a aykırı bir durum yoktur. Ailecek oturup gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

1. Hz Ömer

Halifeliği ile İslam tarihinin çok önemli bir dönemine damga vurmuş, adalet ve muhakemenin evrensel kanunlarını şekillendirmiş, adalet timsali bir halifenin yaşamını anlatan muhteşem bir prodüksiyon… Hz. Ömer dizisi, yapım aşaması 2 yıldan fazla süren, on binlerce oyuncu ve figüran kullanılan, Arap televizyon tarihinin en büyük ve pahalı prodüksiyonu. Bu dizinin efektleri Hollywood’da birçok başarılı çalışmaya imza atan BUF tarafından hazırlandı. BUF; daha önce, Avatar, Matrix, Spiderman gibi filmlerin özel efektlerini gerçekleştirmişti.

Tür:Aile ,  Biyografi ,  Dram ,  Tarih

2. Kertenkele

İşlemediği bir suç yüzünden hapishaneye düşen hırsız Rıza (Kertenkele Rıza), onu ve diğer mahkumaları “adam” etmeye kararlı hapishane müdüründen molla kılığında hapisten kaçarak kurtulur. Yıllardır imamı olmayan bir sınır kasabasına varır ve sahte pasaportunu beklerken molla rolüne iyiden iyiye bürünür.Bir komedi filmi olmasına rağmen sizi bir çok yerde kritik sorularla başbaşa bırakıyor: bir hırsızla bir mollayı ayıran çizgi iyi ve kötüyü, dönemin İran’ını, değişen yargıları size sorgulatıyor. Allah’ın iyi insanların tekelinde olmadığını gözümüze sokarken, mollaların İran toplumunda değişen yerinin de altını çiziyor.

Tür:Aile ,  Komedi, Dram

3. Serçelerin Şarkısı

Film Şehir dışında bir devekuşu çiftliğinde çalışan Amir ve ailesinin etrafında dönüyor.Amir, sorumlusu olduğu çiftlikten kaçan bir kuş sebebiyle işsiz kalır ve işitme engelli kızının işitme cihazını tamir için şehre gider. Hiç beklemediği bir iş kapısı açan şehir , karmaşası ve çeşit çeşit insanlarıyla  dürüst ve cömert ve yumuşakbaşlı dünyasını ne kadar etkileyecektir.

Tür : Komedi, Dram, Aile

4. Cennetin Rengi

Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani),Tahran ‘daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir.Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır.Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir.Muhammed’in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır.Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar.Köyde ise Muhammed’i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir.

Tür : Dram

5. Cennetin Çocukları

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra’nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

Tür : Aile, Dram

6. Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı

Edebiyat ve şiirimsi filmler sevenler için Tunuslu yönetmen Khemir’in çöl üçlemesindeki bu ikinci film, aşkın 60 ismini arayan, Semerkand prensesinin hayali ile büyülenmiş hattat çırağı Hasan’ın içine düştüğü masalı anlatıyor. Hasan bir gün aşka içkin sırlar taşıdığına inandığı mistik bir kitap sayfası bulur. Yanına aldığı genç oğlan ve onun maymunuyla birlikte kitabın geri kalan sayfalarını bulmak üzere yola çıkar. İbn Hazm’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, “her rüya kendi yanıtını taşır” diyerek masal ile şiir arasında gidip gelirken izleyiciyi Doğu’nun güzel fotoğrafların içerisinde kaybolmaya çağırıyor. Kadim zamanlara ait kitapçılar çarşısı, kör kandilin ışığında kefen diken terzi, çölün eşsizliği; Güvercinin Kayıp Gerdanlığı’nda.

Tür:Dram ,  Romantik

7. Çöl İşaretçileri

Tunus sinemasını dünyaya tanıtan yönetmen Nacer Khemir’in bu ilk filmi bir arayışın öyküsünü anlatıyor. Eski bir otobüs uçsuz bucaksız bir gökyüzünün altında, neredeyse görünmez hale gelmiş bir yolda savrulmaktadır. Yolcular arasında, bu garip çölün en ücra kasabasına tayin edilmiş genç bir öğretmen bulunmaktadır. Çöl sessizliğinin ortasında birden bir şarkının derinden ve monoton yankısı çınlar. Bu kumdan gelen çağrıyı andıran bir Endülüs şarkısıdır. Ardından bir rüyadaymışcasına, tuzdan yapılmış heykellere benzeyen figürler ortaya çıkar. Bunlar çöl gezginleridir.

8. Hakkını İsteyen Kadın

Bir zamanlar mutlu bir hayata sahip olan kadın geçmişten gelen bir adam yüzünden herşeyi geride bırakır ve artık hayatının tek bir amacı vardır ve oda hakkını almaktır.

Tür : Gizem, Dram

9. Yeryüzündeki Son Bekar

Evlenmek isteyen arkadaşlara özel 🙂

Tam 43 defa kız istemeye giden Veli, bir türlü evlenemez. Ama bir gün, PDR bölümünde görevli bir Profesörden bu sorun hakkında yardım ister. O da Veli’nin neden sürekli reddedildiğini öğrenmeleri için kız öğrencilerini araştırmayla görevlendirir.

Tür : Komedi

10. Satıcı

Yaşadıkları evin ciddi bir yıkılma tehlikesi arzetmesinin ardından tiyatrocu Emad ve Rana, yeni bir ev aramaya başlar. O sıralarda Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü oyununda başrol oynayan çift, sonunda tiyatrodaki bir başka oyuncunun önerdiği eve kiracı olarak yerleşmeyi kabul eder. Ev son derece güzeldir, ancak evin bir önceki kiracısının özel hayatıyla ilgili birçok dedikodu bulunmaktadır. Yerleşmelerinden kısa bir sonra, bir gece Rana yalnızken kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırıya uğrar. Rana olayı polise götürmek istemez, bunun üzerine Emad suçluyu kendi yöntemleriyle bulmaya karar verir. Bütün bu olaylar, aralarındaki ilişkiyi kötüleştirecektir.

Tür : Gizem, Dram

11. Her Çocuk Özeldir

Her çocuk sahibi ve eğitimciye tavsiye edebileceğim bir film. Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. 

Tür : Aile, Komedi, Dram

Not : Filmi normal şekilde bir siteden izlendiğinde müstehcen sahneler olabiliyor. Ailenizle ve gönül rahatlığı ile izleyebilmek için İzlemek İçin Tıklayınız.

12. Elveda Endülüs

Allah ona rahmet eylesin Akif Emre’nin başarılı belgesellerinden Elveda Endülüs’te bir fethin ardından gerçekleşen değişim ve ardından gelenlerin bıraktığı yıkımın ardından zorla hristiyanlaştırılan Morisko’ların hikayesi ele alınıyor

Tür : Belgesel

13. Şaşkın Köpekler

Afganistan’daki savaşın ardından annesi ve babası cezaevinde olan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Her savaşta asıl zararı gören çocukları çok daha iyi anlayacağız.

14. Muna

6 yaşındaki Muna , Gazze’de ailesiyle yaşayan bir kız çocuğudur. Bir gece evi İsrail Ordusu’na bağlı askerler tarafından basıldığında annesinin yönlendirmesiyle mutfak dolabına saklanır. Ancak dolaptan çıktıktan sonra ailesinin ortadan kaybolduğunu fark eder. Gazze sokaklarında ailesini arayan küçük kızın yolu, Türkiye’den Yeryüzü Doktorları organizasyonu aracılığıyla bölgeye gelen Ela ile kesişir. Genç doktor, Muna’nın ailesini bulabilmesi için elinden ne geliyorsa yapacaktır.

Bu film türk yapımıdır.

Tür:Dram ,  Gerilim ,  Savaş

15. Umudunu Kaybetme

Bu filmi kişisel gelişim için faydalı olacağını düşündüğüm için ekledim. The Pursuit of Happyness/Umudunu Kaybetme’de, Chris Gardner iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın annesi maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder… Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

Tür:Aile ,  Biyografi ,  Dram

Not : Filmi normal şekilde bir siteden izlendiğinde müstehcen sahneler olabiliyor. Ailenizle ve gönül rahatlığı ile izleyebilmek için İzlemek İçin Tıklayınız.

16. Guantanamo Yolu

Film, 10 Eylül 2001’de İngiltere’deki evlerinden ayrılan Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı üç Müslüman genç Ruhel, Şefik ve Asıf’ın öyküsünü aktarıyor. Yolculuklarının tek amacı, annesinin seçtiği kızla evlenecek olan Asıf’ın düğününe katılmak.Pakistan’da namaz kıldıkları camideki vaazdan etkilenip insanî yardımda bulunmak üzere Afganistan’a geçerler. Fakat yolculuk bekledikleri gibi gelişmez. Amerikan bombaları bölgeye düşmeye başlamıştır. İçme suyu yüzünden teker teker hastalanırlar. Bölge halkının konuştuğu dillere de yabancıdırlar. İletişim problemi yüzünden kendilerini Kuzey İttifakı tarafından çevrelenmiş bir Taliban kalesinde bulurlar.Geri dönmeye çalışan gençlerin konvoyu Amerikan uçakları tarafından bombalanır. Yolcuların çoğu ölür ya da sakatlanır. Üç arkadaş, Kuzey İttifakı tarafından tutuklandıktan sonra Amerikan birlikleri tarafından Guantanamo’ya nakledilirler. Olayların bir diğer kahramanı olan arkadaşları Münir ise Afganistan’da kaybolur.İki yıldan fazla süren mahkumiyetleri boyunca her üçü de Amerikan ve İngiliz gizli servisi tarafından sorgulanır; haklarında hiçbir kanıt bulunmadığı halde sayısız işkence ve suçlamaya maruz kalırlar.

Tür:Belgesel ,  Dram

Not : Filmi normal şekilde bir siteden izlendiğinde müstehcen sahneler olabiliyor. Ailenizle ve gönül rahatlığı ile izleyebilmek için İzlemek İçin Tıklayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

14 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hz. Muhammed Allah’ın elçisi filmi hakkında sosyal medyada bir sürü olumsuz eleştiri vardı.
  Vizyona girdiğinde de izlemedim.
  Hz peygamberimizi Hz İsa gibi belli bir suretle hatirlattirmaya yönelik bir çalışma oldugunu okudum.
  Bu sebeple izlenmemeli diye düşünüyorum .

  1. Hocam filme yapılan eleştiriler genelde siyasi sıcaklıkla devletler arası olan olumsuz ilişkiye yönelik yapıldı. Politika kokusu vardı bu yüzde sıkça kötülendi. Evet filmde yanlışlıklar var ancak bu tamamı ile kötülemeye yönelik olmamalı.
   Örneğin Çağrı filmi içinde bu eleştiriler yapıldı hatta yönetme Mustafa Akkad mürted ilan edildi fakat günümüzde en beğenilen filmler arasında. Buna dikkat etmek lazım ancak yine de siz bilirsiniz.

 2. Lütfen tavsiyeniz gözden geçirin.Milli Gazete’den Bilali Yıldırım’a konuşan Prof. Dr. Cevat Akşit, filmi sert sözlerle eleştirdi. Tartışmaya gerek kalmaksızın böyle bir tasvirin yapılamayacağını söyleyen Cevat Akşit, “Din oyuncak değildir. Kurtarıcımız efendimiz peygamberimiz (S.A.V.) popüler kültürün bir parçası haline getirilemez” dedi. Dr. Cevat Akşit şunları söyledi: “Biliyorsunuz Hıristiyanlar Hz. İsa’nın (a.s.) fotoğrafını önlerine koyarlar, tapınırlar. Eğer böyle bir filmle Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizi de resmetmeye ve suretini göstermeye çalışırsanız, iş Hıristiyanların adetine döner. Sadece Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin değil, Hz. Ebubekir (r.a.), Hz. Ömer (r.a.) gibi sahabilerin de resimlerini yapmak caiz değildir. Hıristiyan âlemi, Hz. İsa’yı resmederek ne hale getirdi bakınız. Heykellerini yaptılar. Mucizelerinden etkilenip ‘Oğludur’ dediler

  1. Öncelikle hayırlı akşamlar hayırlı ramazanlar. Hocam Cevat Akşit fazlası ile abartmış film konusunda filmi 3 kere izledim sadece el ve saç görünüyor filmde ki neticede peygamberimizde bir insan ki insanlar bebekken elleri de aynıdır. Peygamber efendimizi resmetmek zaten kabul edilemez . Fakat şunu da belirteyim mesela amerikan yapımı olan Noah filminde güya Nuh aleyhisselam canlandırılmıştır ama film rezaletti ve hiçbir alim veya profesorden ses çıkmadı ve film türkiyede sinemalarda boy boy gösterildi. Demem o ki çoğu zaman alimlerimiz siyasilere göre tavır alıyor.
   Filmi izleyen avamdan birçok kişi izlerken ağlıyordu ve etkisini üzerlerinde hissediyorlardı.
   Allah’a emanet olun

 3. Hz.Muhammed(s.a.s)’in hiç bir şekilde benzetmeyle gösterilmemesi gerekiyor.Bebek halinde onun eli dahi gösterilmemeliydi.Benim içim hiç rahat değil.Allah’ımız bize doğruyu göstersin inşAllah.

  1. Hocam hayırlı akşamlar önceki yorumda da cevapladığım gibi peygamberimiz de bir insan ve bebek onu ruhani bir varlık olarak düşünmek dinen de doğru değildir.
   Ve her bebek birbirine benzemektedir o bakımdan çok bir problem teşkil etmiyor.

 4. Lütfen bu tavsiyeyi silin.Bu siteye karşı sevgimiz var,ki çok insana bu siteyi davet ettim.şuan çok huzursuzum.

 5. Kertenkele filmini izledim. Cidden güzel. Normalde film izlemem holywood falan sıkıyo zaten haram diz boyu. İran filmleri bazen verdiği mesajlar açısından güzel oluyor ve bu arada iranı da tanımış oluyoruz. Film insanı gülümsetiyor. Trajikomik bir hikayesi var. Ben de tavsiye ederim.

 6. iran ın mezhebini meşrebini amacını iyi biliriz. iran menşeili Allah ın elçisi filmi kesinlikle izlenmemeli ve tavsiye edilmemelidir.

 7. Haider filmini sizin önerinizle izledim ama kan vahşet ölümden başka bir şey değil tavsiyenizi gözden geçirin.

  1. İlgili film incelenerek listeden kaldırılmıştır. İlginiz ve üslûbunuz için teşekkür ederiz.