Ramazan’da Enerjinizi Artıracak 5 Besin Grubu


0

Bismillahirrahmanirrahim

‘Rabbi zidni ilmen’
“Rabbim İlmimi Arttır”

Bu yıl Ramazan Ayı, dünyanın büyük çoğunluğu için yaz sezonunun en hararetli noktasında yaşanacak ve gün boyunca aç ve susuz bir şekilde dinç ve enerjik kalmak gerçekten büyük zorluk. Ayrıca yeme alışkanlığınızı iyi bir şekilde düzenlemediğiniz takdirde bundan işleriniz ve ibadetleriniz de olumsuz bir şekilde etkilenecek.Ramazan Ayı’nın en önemli öğünleri olan sahur ve iftardan en iyi şekilde yararlanmak, enerji verici ve sağlıklı yiyecekleri menümüze eklemekten geçiyor.Ramazanda insanlar enerji değeri düşük olan işlenmiş gıdaları (abur cubur, fastfood vb.) aşırı tüketiyor ve daha gün ortasında enerjisi tükenen, karnı guruldayan insanlar işte ve okulda gergin bir hale bürünüyor. İftar vakti herkes Angry Bird veya Hulk’a dönüşüyor(bu karakterleri karşılayacak Türkçe kelime bulamadım). Neyse ki, elhamdulillah, sadece ramazanda değil, hayatınızın herhangi bir anında sizi kurtaracak, enerjinizi arttıracak ve dinç kalmanızı sağlayacak birkaç doğal ve muhteşem yiyeceklerimiz var. Böylelikle yoğun miktarda, Taurin gibi kimyasallar içeren, suni olan ve geçici süreliğine sinirleri arttıran hileli enerji tabletlerine veya içeceklerine ihtiyaç duymayacaksınız.

1) Taze Meyveler

Samimi bir şekilde söylüyorum ki menünüzde taze meyveler bulundurmalısınız. Hint ve Pakistan kültürlerinin ortak yanı saflaştırılmış çok amaçlı undan, tonlarca şekerden ve bir miktar saf yağdan yapılmış olan tatlılardır. Diğer kültürlerden insanlar ise aşırı şeker yüklü çikolatalar, şekerlemeler, baklavalar ve kekler tüketmektedir. Şunu bilmelisiniz ki işlenmiş katkı maddeleri size inanılmaz hızlı bir şekilde enerji yüklemesi yapar ve vücudunuz bunu parçalamak için kırmızı alarma geçer. Gün ortasına gelindiğinde herşey sindirilmiş, enerjiniz tükenmiş ve iftara hala 6- 7 saat gibi bir vakit kalmıştır. Aynı zamanda işlenmiş gıdalarla tetiklenmiş reflüyü de unutmamak gerekir.

Taze meyveler vücudunuza doğal şeker almanın en iyi yoludur.Tabi ki doğru meyveyi seçmek önemli, nitekim mango gibi bazı meyveler kamyon dolusu şekerle yüklüdür. Elma ve muz, lif ve enerji verici karbonhidratlar bakımından, çilek ise yağı enerjiye dönüştüren vitamin C bakımından zengindir. Yaban mersini enerji sağlayıp odaklanmanıza yardımcı olur. Ananas gibi daha tropik seçenekler ise vücudunuzun enerji yakma hızını kontrol eder. Ayrıca portakal ve greyfurt gibi turunçgiller zihninize ve vücudunuza anlık canlılık katarlar.

Hurma ise listemizin en üst sırasında bulunuyor çünkü hurma peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellemin favori meyvesi idi. Hurma yemek sünnettir.

Sünen Ebu Davud’un Kitap Al-Siyam (Oruç kitabı) adlı eserinde Enes Bin Malik’in rivayet ettiğine göre, Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem orucunu namazdan önce birkaç taze hurma ile açardı, eğer taze hurma yok ise birkaç kuru hurma yerdi. Enerji değerlerini göz önünde bulundurduğumuzda hurmalar karbonhidrat ve lif bakımından çok zengindirler. Hurma, en doğal glikoza (şeker) , muhteşem antioksidanlara ve yüksek enerji değerlerine sahiptir. Bununla birlikte çok yemekten sakınınız.
Ramazan'da Enerjinizi Artıracak 5 Besin Grubu-taze meyve

2) Çerezler

Ceviz, badem, fındık gibi bazı yemişler şekeri enerjiye dönüştüren magnezyum içermektedir. Böylelikle meyve ve yemişler süper bir kombinasyon oluşturabilir. Bu yemişlerde kan şekerini düzelten birçok lif ve açlığınızı bastırmak için fazlaca protein bulunmaktadır.

Ramazan'da Enerjinizi Artıracak 5 Besin Grubu-çerezler

3) Bitter çikolata

Sanırım hepiniz bunun için bekliyordunuz? Evet! Bitter çikolata doğal enerji arttırıcıdır. Fakat Bitter çikolata dediğim zaman organik ve en az işlenmiş olanı kastettiğimi unutmayın. Çikolata ne kadar çok işleme tabi tutulmuş ve ne kadar şekerli ise o kadar sağlıksız demektir.Daima sahurda ve iftarda biraz tüketebilirsiniz.

Ramazan'da Enerjinizi Artıracak 5 Besin Grubu-bitter çikolata

4) Et

İdeal bir yemek destekleyici et servisi olmadan eksik demektir. Güzel bir parça yağsız et (tavuk veya balık), protein içeriği sayesinde size uzunca bir süre yetecek miktarda enerji verebilir. Kasların işlevi, sinirlerin faaliyeti, ve bağışıklık sisteminizin savunma mekanizması iyi bir şekilde çalışabilmek için bu proteine ihtiyaç duyar. Protein sizi sadece doyurmaz, uzunca bir süre vücudunuzda kalarak kolayca acıkmanızı engeller. Bu bakımdan proteinler gün boyu küçük paketler halinde enerji üreten enerji depoları gibidir.

Ramazan'da Enerjinizi Artıracak 5 Besin Grubu-et

5) Öğütülmemiş Tahıl

Gizli bir formülümüz var. Etlerden aldığınız protein ile ekmekte ve mısır gevreklerinde bulunan tam tahıldan aldığınız karbonhidratı birleştirirseniz, depoladığınız enerji çok uzunca bir süre devam edecek İnşaAllah. Ben basitliği sebebiyle tam tahıl seviyorum fakat yola devam etmeniz için çok tahıllı tost; lif, karbonhidrat ve protein bakımından zengindir.

Böylelikle en güzel Ramazan yemek planınız yukarıda bahsettiğimiz süper yiyecekleri içerebilir ve 30 günü sıkıcı bir şekilde geçirmemiş olursunuz. Bu seçeneklerle her türlü heyecan verici karışımları yapabilir ve üstüne daha sağlıklı birkaç seçenek ekleyebilirsiniz. Sizi harekete geçirmesi için tam buğday ekmeği ile besleyici, nefis bir tavuklu sandviç yapabilirsiniz. Meyve ve yemişler yoğurt ile birleştirilerek besin değeri yüksek, uyandırıcı olarak bir sabah öğününde veya akşamları iftar açarken tüketilebilir. Sırada ise bitter çikolata var. İster kalıp olarak yiyin, isterseniz de ılık ve doyurucu bir bardak süt içinde eritin, nasıl hoşunuza giderse.

Ramazan'da Enerjinizi Artıracak 5 Besin Grubu-tahıllar

Herkese sağlıklı ve mutlu bir Ramazan dileğiyle, Amin..

Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir