Ramazan Ayını Hayatınızın Değişim Ayı Yapmak İçin 8 Yol


0

Bismillah

Rabbi Zidni İlmen

“Rabbim! İlmimi arttır.”

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu,

Her zaman değişimin iyi olduğuna inanırız. Bu hayatımızın bir parçasıdır. Eğer hayattaki her şey durgun olsaydı, hayat bizi zayıflatırdı. Dolayısıyla hissettiğimiz ve tecrübe ettiğimiz her şey Allah subhanehu ve teala ’tan gelen gizli lütuflardır, yani değişimdir.

Hepimiz biliyoruz ki değişim Ramazan ayıyla geliyor. Bütün günlük rutinimiz değişiyor. Bütün yıl boyunca sabah namazına kalkmak için mücadele ederken, Ramazan ayında kendimizi sabah namazından bir saat önce kalkmış buluyoruz.  Bütün yıl boyunca Kur’an’dan uzakken, Ramazan ayında gerek kendi başımıza gerekse teravih namazlarında bütün Kur’an’ı okumak için çabalıyoruz. Peki hayatımızın çoğunda bu değişikliklerin neden sadece geçici olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu değişiklikleri olumlu şeyler olarak düşünüyoruz değil mi?

Hepimiz namazlarımızı zamanında kılmanın, Kur’anla sürekli irtibat halinde olmamızın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz fakat yine de Ramazan biter bitmez bütün bunların kolayca yok olmasına izin veriyoruz. Bazılarımız, bu ayda bir adım ileriye bile gidip, müzik dinlemek gibi kötü alışkanlıkları bırakıyor, fakat bayramdan sonraki gün hemen televizyon izlemeye, müzik dinlemeye ve diğerlerine geri dönüyoruz.  Kendimize soralım. Sadece Ramazan boyunca mı Müslümanız? Tabi ki hayır diyeceğiz, fakat hareketlerimiz kesinlikle bunu gösteriyor, estağfirullah!

Bir eylemi 21 günü boyunca art arda tekrarlayınca alışkanlığa dönüştüğünün ve 30 gün boyunca yaptığınızda alışkanlığınızın yerleşmesini garantilediğinin bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor muydunuz?

Bu da demektir ki, 30 gün boyunca sürekli bir eylemi tekrarlamamız, eğer onu doğru yapıyorsak, Ramazan ayının nimeti olarak alışkanlığımıza dönüşecektir, inşaAllah.

Sevgili okuyucular, lütfen bu Ramazan ayının, biter bitmez iyi şeyleri yapmayı bıraktığımız bir ay olmasına izin vermeyin. Biter bitmez Allah’la iletişimizi kopardığımız bir ay olmasına izin vermeyin! Aksine bu aydaki değişimlerin geçici değil kalıcı olmasına izin verin. Bu değişim sizi dininize yakın tutacak ve Allah’ın razı olacağı bir hayat yaşamanıza yardımcı olacaktır inşaAllah.[/list_item]

İşte Ramazan bitse bile alışkanlıklarınızı devam ettirebilmeniz için 8 yol:

1. Bunu Allah Rızası İçin Yapmaya Niyet Edin

Ramazan Niyet

Hz. Muhammed (s.a.v.) buyurmuştur ki: “Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır.” (Buhari) Niyetleriniz Allah rızası için ve nihai hedef –Cennet’e- ulaşmak için olsun.

2.“Yapmalıyım”ı “İstiyorum”la Değiştirin

Ramazan karar

Ramazan ayı boyunca bazı şeyleri, tam olarak yapmak istediğimiz için değil, yapmak zorunda olduğumuz için yapıyoruz. Örneğin sahura kalkıyorsunuz çünkü yapmak zorundasınız! Peki Ramazan bitince ne oluyor? Beynimizi böyle şartladığımız için Ramazan bitince kalkma zorunluluğumuzda bitiyor. Fakat bir alışkanlığı kazanabilmemiz için onu isteyerek yapmalıyız, getirileri için değil! Bunun için “yapmalıyım” ı “istiyorum”la değiştirmeliyiz ve tabi ki bunu iyi bir sebep için yapmaya niyet etmeliyiz. Böylece, “Yarın sahur için erken kalkmak zorundayım.” demek yerine “Yarın erken kalkmak istiyorum böylece Allah rızası için teheccüd namazı kılma alışkanlığını kazanabilirim.” diyebilirsiniz.

3. Kendinizi Motive Edin

ramazan motivasyon

İlk olarak niçin bunları yapmaya niyet ettiğinizi kendinize hatırlatarak motive olun ve kendinize Allah’ın bundan nasıl hoşnut kalacağını hatırlatın. Yaptığınız davranışların faziletlerini okuyun, aklınızda tutun veya bir kağıda yazarak size hatırlatıcı olacak bir yere koyun.

Eğer her gün Kur’an okuma alışkanlığını edindiyseniz, kendinize şu hadisi hatırlatın:

“Kim Allahın kitabından bir harf okursa, onun için bir hasene (sevap) vardır. Her hasene için ise, on misli sevap vardır. Ben “Elif, Lam, Mim” bir harftir demiyorum. “Elif” bir harf, “Lam” bir harf, “Mim” bir harftir.” (Tirmizi)

Veya sabah namazına kalkmak için uğraşıyorsanız kendinize şu hadisi hatırlatın:

“Kim sabah namazını kılarsa o, Allah’ın himayesindedir. Allah’u Teâlâ himayesinden, sizden bir şey talep etmez.” (Tabarani: 7/267)

ASLA pes etmeyin. Belki biraz yavaşlayabilirsiniz ama tamamen bırakmadığınızdan emin olun. Düşüyor olduğunuzu gördüğünüz anda, TEHLİKE tetiğini çekin ve tekrar ayağa kalkın!

4. “İman Kardeşleri” Bulun

ramazan arkadaşlar

Bir kardeşimiz, Ramazan sonrası alışkanlıklarını devam ettirememesinin, ailesinin katılımının olmamasından kaynaklandığını söylemişti. Bu yüzden bunun üstesinden gelmenin bir yolu iman kardeşi bulmaktır. Bu kişi, birbirinizi, alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz için destekleyecek en yakın arkadaşınızdan veya ailenizden biri olabilir. Ayrıca birbirinizin iman seviyelerini kontrol edin ve ihtiyaç halinde birbirinize yardımcı olun.

Eğer bu konuda size yardımcı olacak ailenizden biri veya arkadaşınız yoksa internetteki İslami forum veya gruplardan birini bulabilirsiniz. En kötü ihtimalle birini bulamazsanız da pes etmeyin. Kendinize bunu ahiretiniz için, yalnız hesaba çekileceğiniz gün için yaptığınızı hatırlatın!

5.Şeytani Vesveselerin Şevkinizi Kırmasına İzin Vermeyin

ramazan vesvese

Şeytan sizi Allah’a yaklaştıracak herhangi bir alışkanlıktan vazgeçirmek için her yolu dener. Fakat siz onun fısıltılarına ve önerilerine kulak asmayın. Hatırlayın ki, o bizi saptırmak için her şeyi yapacağına söz verdi, başarılı olmasına izin vermeyin! Her adımda Allah’ın yardımını gözetin.

6.Abdest ve Nafile Namazlarla Canlanın

ramazan abdest

Bir kardeşimiz, abdestli olmayı ve hissedene kadar aralıksız olarak 2 rekat nafile namazı kılmayı tavsiye ediyor. Bu yüzden, ne zaman pes edecek gibi olsanız veya yapmakta olduğunuz şeye devam etmek için çok güçsüz hissetseniz, bu öneriyi deneyin. Harika şeylere vesile oluyor, maşaAllah.

7.Kötü Alışkanlıklarınızın Tekrarlamasına İzin Vermeyin

ramazan kötü alışkanlık

Sizinle kişisel bir tecrübeyi paylaşmak isteriz. Bir kardeşimiz, Ramazan ayında televizyon izlemeyi bırakmış ve 2 ay boyunca buna devam etmiş. Zamanının çoğu televizyon izleyerek geçerken yapabileceği diğer şeylerin farkında değilmiş. Bir keresinde aşırı derecede sıkılmış ve yapacak hiçbir şey bulamamış. Ve zaman öldürmek için televizyon izlemeye karar vermiş fakat Discovery ve National Geography gibi iyi kanalları izleme sınırı koyarak. Fakat bu, televizyon izleme alışkanlığının tekrarlamasına yetmiş ve kardeşimiz ne zaman tekrar bağımlılık yapan dizileri izlemeye başladığının farkında bile değilmiş.

Bunu sizinle paylaşmamızın sebebi, eğer siz de kötü bir alışkanlığınızı bırakmaya karar verdiyseniz, emin olun ki şeytan sizi, ona geri döndürmeye çalışacaktır. Bu yüzden kendinizi o alışkanlığa yaklaştırmayın bile. Ondan uzak durun, insanlar ve mekanlar onun tekrarlanmasına sebep olabilir. En önemlisi kendinizi meşgul tutun!

8.İstikrarlı Olun

ramazan istikrar

Unutmayın ki Allah küçük olsa da devamlı olan amelleri sever. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki: “Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılandır.” (Buhari, İman, 32)

Biliyoruz ki bunları yapmak Ramazan ayında daha kolay çünkü ilk olarak şeytanlar zincirleniyor, böylece biz de sadece nafilelerimiz için savaşıyoruz ve ikinci olarak havada bizi devama teşvik eden pozitif bir hava oluyor. Ramazanla birlikte disiplinli bir düzen geliyor ve bizi motive eden birçok toplumsal aktiviteler oluyor. Ramazan ayıyla birlikte bunlarda bittiğinde, bu ayda yaptığımız iyi şeyleri devam ettirmek daha zor oluyor. Fakat şunu hatırlayalım ki – deniz sakinken dümeni herkes tutar.

Bu yüzden güçlü Müslüman fırtınaların üstesinden gelebilendir. O ki sadece Ramazan ayında iyi olan değil, daha çok diğer zamanlarda Allah subhanehu ve teala rızası için iyi olandır. Dolayısıyla bu Ramazan ayında ve bittikten sonra da güçlü Müslümanlar olmak için çabalayalım! Var mısınız bu meydan okumaya?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı