Eğitim, Eğlence, Ramazan, Sanat, Video, Yaşam

Ramazan Ajandası için Birkaç Süsleme Fikri

Her günümüzü ve zamanımızı doğru değerlendirmek için ajanda kullanmak çok etkili bir yöntemdir. Bağışlanma ayı olan Ramazan ayını ise daha özel değerlendirmeli, hiç bir saniyemizi boşa harcamamalıyız. Bu yüzden ajanda ile günlerimizi planlayarak faydalı bir Ramazan geçirebiliriz. Bu süreçte yaptığımızı ajandalara ufak birkaç öneri ile güzel süslemeler yapabilir, hem ajandalarımızı, hem de günümüzü güzelleştirebiliriz ?

1. Malzemeler:

Ramazan ajandası – muslimwalk.com 

Akrilik boyalar – altın, lacivert, beyaz, sarı 

Fırçalar 

Keçeli kalemler – siyah, altın, beyaz

Kapak sayfasına bakarak iç kısmın tasarımını ona göre belirleyebiliriz. Yani mavi-lacivert renkler, yıldız ve ay, Ramazan’a uygun süslemeler yapabiliriz. Biz sadece birkaç öneri sunuyoruz, istediğiniz gibi düzenlemeler ve değişiklikler yapmak sizin hayal gücünüze bağlı olacak.

2. Kapak:

Ajandanın kapağında çok güzel ay ve yıldızlar var. Dilerseniz bu ay ve yıldızlara biraz daha parlaklık katmak için altın rengi keçeli kalem veya altın rengi akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Ajandamızın tasarımı çok güzel olduğu için farklı süslemeler eklemedik ama hazır ajandanız yoksa kalın el işi kağıdını kullanarak ajanda kapağı, ince el işi kağıtları (A4 kağıdı) ile de ajandanın sayfalarını yapabilirsiniz.  

3. Hilal Çizimi 1. Adım:

Ajandanın kapağını açtığınızda lacivert bir alan mevcut. Bu alanın sol tarafına hilal çiziyoruz. Hilal şeklini çizmenin en basit yöntemi yuvarlak bir nesne kullanarak çizmektir. Bir çay tabağı ve ya koli bandı gibi herhangi bir yuvarlak nesne ile hilal şeklinin bir kısmını yapıyoruz.

4. Hilal Çizimi 2. Adım:

Hilalin boyutu tamamen kullandığımız yuvarlak nesnenin boyutuna bağlı olacaktır. Bu aşamada dilerseniz pergel ile de çalışabilirsiniz. Biz sadece pratik yöntem öneriyoruz 🙂

5. Hilal Çizimi 3. Adım:

Hilal şeklinin hatlarını belirlemeye devam ediyoruz. İlk çizgi için kullandığımız yuvarlak nesne ile ilk çizgideki hilalin uç kısımları ile kesişecek şekilde ikinci bir çizgi daha çiziyoruz. 

Ve sonuç olarak iç kısmı boş olan bir hilal çizimi yapıyoruz.

6. Hilal Çizimi 4. Adım:

Beyaz akrilik boya kullanarak hilalin iç kısmını boyuyoruz. Boya alttaki zemini iyice kaplamaz ise kuruduktan sonra 1 kat daha uygulayabilirsiniz. Daha hızlı kuruması için fön makinesini de kullanabilirsiniz. 

7. Yıl Çizimi:

Hilal çizdiğimiz lacivert sayfanın sağ tarafına altı rengi keçeli kalem ve ya altın rengi akrilik boya ile 2020 yazıyoruz. 

8. Yıldızlı Gökyüzü Çizimi:

Bir tabak veya boya paletinde beyaz akrilik boyayı su ile inceltiyoruz. Bu işlemleri yaparken ajandanın altına kağıt koyuyoruz ki masamız kirlenmesin. Bir fırça yardımı ile (varsa ucu yıpranmış, sert uçlu bir fırça) incelttiğimiz boyayı lacivert sayfaların tamamına sıçratma tekniği ile damlalar serpiyoruz. Sıçratma tekniği ise incelttiğimiz boyayı fırçanın ucuna bir miktar alıp, fırçayı diğer elimizin parmağına hafifçe vurarak zemine boya damlaları düşmesini sağlıyoruz (Ebru sanatında yapılan gibi)

9. Yıldızlı Gökyüzü:

Lacivert sayfanın her iki tarafına da boya uyguladıktan sonra kurumaya bırakıyoruz. 

10. Yıldız Haritası Çizimi:

Bir önceki işlemdeki boyalar kuruduktan sonra yıldız haritası çizmek için beyaz bir kalem ve ya beyaz akrilik boya ile damlatarak yaptığımız beyaz noktalardan rastgele bir şekilde 2 noktayı birleştiriyoruz. İstediğiniz şekilde noktaları birleştirerek harika bir görüntü elde edebilirsiniz.

11. Yıldız Haritası:

Sayfanın tamamına ve ya bir kısmına uyguladığımız çizimlerle yıldız haritası hazır. Yine bir süre kurumaya bırakıyoruz ki diğer sayfalarda işlem yaparken bu sayfadaki boyalar karışmasın.

12. Sayfaları Süsleme:

Ajandanın aylık düzenleme sayfasının üst kısmına ipten asılmış görünümünde hilal, yıldızlar ve bir kaç tane de fener çizimi yapıyoruz. Günlere ayrılmış kısımlardaki küçük kareleri ile altın rengi keçeli kalem ile boyuyoruz.

13. Fener Çizimi:

Fener çizimini yapmak için fotoğraftaki adımları sırası ile uygulamanız gerekiyor. En sonuncu adımda ise sarı ışık efektini vermek için sarı akrilik boyayı su ile incelterek fenerin orta kısmına hafifçe uyguluyoruz. 

14. Fenerli Sayfa Hazır:

Fenerlerin, yıldızların boyutunu farklı farklı yaparak güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. 

15. Suluboya Uygulaması 1.

Ajandanın başka sayfalarında da yıldız, fener gibi çizimler yapabilirsiniz. Bu sayfaya lacivert boya ile bir kaç dokunuş uyguladık. Lacivert ve beyaz akrilik boyaları hangi renk mavi tonu elde etmek istiyorsak ona uygun bir şekilde karıştırıp su ile inceltiyoruz. Boya uygulayacağımız sayfanın altına boya geçmemesi için bir kağıt koyuyoruz. Sayfanın bir kenarına incelttiğimiz boyadan bir miktar uyguluyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Fön makinesi ile hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

16. Suluboya Uygulaması 2.

İlk mavi katman kuruduktan sonra 2. kat boya uyguluyoruz. Ama bu katın ilk kattan daha koyu bir rengi olması gerekiyor ki kuruduğu zaman bir efekt görünümü alsın. Bu yüzden lacivert ve beyaz akrilik boyaları karıştırdığımız zaman lacivert rengin miktarını biraz daha arttırıyoruz. Yine su ile bu karışımı inceltip ajanda sayfasının kenarına ilk mavi kartmandan daha küçük bir alanı boyuyoruz.

17. Suluboya Uygulaması 3.

Sayfanın diğer tarafına da aynı boya ile aynı işlemleri yaparak bir kaç boyama yapıyoruz.

18. Altın Rengi Boyama 1.

Ajandanın harika bir sayfası olan ‘Allah İçin İnfak Edin’ sayfasındaki kavanoza altın rengi akrilik boya ile boyama yapıyoruz. Bunun için altın rengi boyayı su ile incelterek kavanozun iç kısmına rastgele fırça darbeleri uyguluyoruz. Fırçanın ucuna incelttiğimiz boyadan alarak sayfanın tamamına hafifçe boya damlaları uyguluyoruz.

19. Altın Rengi Boyama 2.

Boya kuruduktan sonra altın rengi daha belirtin olacaktır. Altın rengi boyanız yoksa sarı renkli boya ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.

20. Daha Fazla Süsleme:

Ajandanın her gün yazılabilecek sayfalar kısmına yukarıdaki tüm teknikleri ve çizimleri kullanarak yıldızlar, yıldız haritası, hilal, altın rengi boya ve saire ile istediğimiz gibi süslemeler yapıyoruz.

21. Ve Final:

Güzel ajandamız hazır. Dilediğiniz sayfalarını istediğiniz şekilde süsleyebilir, kendi ajandanızı kendinize özgü bir şekilde kişiselleştirebilirsiniz. 

22. Tüm bu işlemleri video olarak da izleyebilir, tüm aşamaları detaylı görüp uygulayabilirsiniz:

Kaynaklar

https://www.youtube.com/3harikafikir

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>