Eğitim, Liste

Raflara Kaldırdığımız Mutluluğu 7 Adımda Bulmaya Ne Dersiniz?

Yaşantınızın karmaşıklığından ve zihinsel yorgunluğunuzdan mı şikayetçisiniz? Gelin o vakit raflara kaldırdığımız mutluluk hissiyatını canlandırmanın yollarını birlikte inceleyelim…

1. Yaşam amacınızı keşfedin ve inandığınız bir sorunu çözmek için harekete geçin.

Rotası olmayan, gelişi güzel olan her yaşam ziyan olmaya mahkum edilmiştir. İşte tam da bu noktada yaşamını gayeler üzerine perçinleyip sabır, azim, sebat ile yürüyenler yüreklerinde mutluluğun kapılarını aralamış olurlar. Haydi o vakit üstündeki ve yüreğindeki tozları silkele.

2. Ekran başında geçirdiğiniz süreyi azaltın.

Televizyonun kumandasını değil, hayatınızın kumandasını elinize alın.

3. Doğada daha fazla zaman geçirin.

Stres, yorgunluk, hayat kargaşası iliklerinize nakşettiğinde mavi ve yeşilin büyüsünde kaybolun. Bir kitap alın yanınıza ve rüzgarın teninize dokunuşuna seyre dalın.

4. Kendi içinizde özünü bulmak için yolculuğa çıkın.

“Ben kimim?” sorusunu kendinize çokça sorarak benliğinizi bulma yolunda var gücünüzle çalışın. Çünkü kendini bulan insan kendisine muhabbet besler, içsel kavgalarından kurtulup insanlığı sever. Sevginin yer aldığı coğrafyalarda mutlu insanlar hayatlarının ev sahibi olur.

5. Daha az tüketin.

Hayatınızdaki bütün fazlalıklara gülümseyerek veda edin. Az yiyin, az harcayın. Nesnelerin kölesi olmaktan kurtulun.

6. Anı yaşayın.

Geçmişteki pişmanlıklarınıza, gelecekteki kaygılarınıza esir olmayın. Şu anı özümseyerek zihinsel yorgunluğunuza veda edin. Gün içerisinde yaptığınız işlere odaklanma egzersizleri yapın. Kendinizi okuduğunuz kitabın başkahramanı yapın.

7. Küçük şeylere takılmayın.

Hayatınızı sekteye uğratan, enerjinizi yerle yeksan eden her şeyi bir kenara bırakın. İlerde hatırlamayacağınız durumlar için zaman israfı yapmayın. Mutlu mu olmak istiyorsun? O zaman gülümse çevrendeki insanlara. Mesela çay demle, çay ısmarla onlara, ekmeğini paylaş komşunla, sokakta oynayan çocukların oyununa katıl dön çocukluğuna, yaşlı birinin yalnızlığını değil sana sarılmasını sağla, arkadaşın mı darda atla git yanına ağlıyor mu hisset acısını sende onla ağla. Velhasıl kelam aslında mutluluk yüreğinin arasında, hadi durma kapısını arala.

Kaynaklar

www.yesilist.com

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>