Plastik Şişeden Oda Dekoru Yapımı – Geri Dönüşüm


1

Marketten aldığımız ürünlerin paketlerini, plastik şişeleri sürekli atarak doğraya zarar veriyoruz. Bunun yerine hem geri dönüşüme kazandırmak, hem de evimizi kendi yaptığımız güzel el işleri ile süslemek için plastik süt şişesinden kolay vazo yapımını göstereceğiz.

1. Malzemeler:

Plastik süt şişesi

Akrilik boya (siyah ve altın rengi)

Eldiven

Sünger

Sprey vernik (isteğe bağlı)

Falçata (maket bıçağı)

Çakmak

2. Plastik Şişenin Hazırlanması:

Plastik şişelerin üstünde marka ismi gibi bilgilerin yer aldığı kaplamayı çıkarıyoruz. Bunun için birleşim yerinden tutup çekmeniz yeterli olacaktır.

3. Plastik Şişesi Boyama

Herhangi bir marka akrilik boya ile plastik şişenin üstünü sünger yardımı ile boyuyoruz. Biz siyah renk kullandık ama istediğiniz renklerle istediğiniz tasarımları yapabilirsiniz. Eğer boya şişenin üstünü iyice kaplamaz ve boşluklar oluşursa şişenin üzerindeki boya kuruduktan sonra 1 kat daha boyayabilirsiniz. 

4. Vazo Görünümü Verme:

Boya kuruduktan sonra maket bıçağı yardımı ile dikkatlice şişenin üst kısmında kapağı ile birleşen kısmı kesiyoruz. Lütfen bu aşamada elinize çok dikkat edin. Eğer kesmekte zorlanırsanız maket bıçağının ucunu çakmak ile ısıtarak da kesebilirsiniz. Boya kuruduktan sonra ve ya boya sürmeden de bu işlemi yapabilirsiniz.

5. Boyama:

Şişenin üst kısmını kestikten sonra çakmağı kesme yerine tutarak tırtıklı kısımların pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra şişenin üstünü boyadığımız boya ile bu kısmı da boyuyoruz. Ve kurumaya bırakıyoruz.

6. Süsleme:

Siyah boya kuruduktan sonra altın rengi akrilik boya ile şişenin üstüne hafif efektler yapabilirsiniz. Bunun için süngeri çok az miktarda boyaya batırıp hafif darbelerle plastik şişenin belirli yerlerine dokundurun. Ve işlem bittikten sonra kurumaya bırakın.  Akrilik boyalar kuruduğu zaman mat görünecektir. Eğer parlak görünmesini isterseniz boyalar kuruduktan sonra hafifce sprey vernik sıkarak parlak görünüm elde edebilirsiniz. Sprey vernik uygulamadığınız takdirde su ile temasında boya hemen akabilir. Buna dikkat ederek kullanmanız gerekiyor.

7. Yakından Görünümü:

Şeffaf vernik uyguladığımız için vazonun parlak bir görünümü var. 

8. Ve Vazomuz Hazır:

İster kuru güller, çiçeklerle, isterseniz canlı çiçeklerle kullanabileceğiniz şahane vazomuz hazır. 🙂

9. Videolu Anlatım:

Kaynaklar

https://www.youtube.com/3harikafikir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir