Eğitim, Eğlence, Sanat, Video, Yaşam

Plastik Şişe ve Led Işıklarla Oda Dekoru Yapımı

Geri dönüşümün doğa ve dünyamız için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Özellikle plastik içerikli ürünler ne yazık ki doğayı kirletiyor. Bu yüzden aldığımız ürünleri farklı alanlarda kullanarak geri dönüşüme katkı sağlamış oluyoruz. Bu dekor fikrinde plastik şişeden şahane bir oda dekoru yapımı var. 

1. Malzemeler:

Gerekli malzemeler şöyle:

– plastik şişe

– falçata (maket bıçağı)

– makas

– kalın ip (örgü ipi ve ya jüt ip)

– sprey boya (istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz)

2. Kesme:

Plastik Şişenin üst kısmını falçata (maket bıçağı) yardımı ile düzgün bir şekilde kesin. Falçata ile kestikten sonra eğri yerler olursa makas ile keserek düzeltebilirsiniz. Plastik şişeyi istediğiniz boyutta kesebilirsiniz. Daha uzun bir dekor için başından 2-3 cm kesmeniz yeterli. Daha kısa bir dekor isterseniz plastik şişenin ortasından kesebilirsiniz. Bu seçim kendi zevkinize göre değişebilir.

*not: bu aşama tehlikeli olabilir, plastik şişeyi keserken dikkatli olun.

3. Desen Oluşturma:

Kalın bir ipi (örgü ipi veya jüt ip olabilir) plastik şişenin orta kısmına rastgele bir şekilde dolayın. İpin uçlarını ise bu doladığınız kısmın altına sıkıştırarak gizleyebilirsiniz.

4. Boyama:

Sprey boya ile boyayarak kuruması için bir kenara bırakın. İstediğiniz renk boya kullanabilirsiniz. Fotoğrafta ki dekor için ‘mat beyaz sprey boya’ kullanıldı. Boya kuruduktan sonra gerek olursa bir kaç kat daha boyama yapabilirsiniz. Bu işlem kullandığınız boyanın kalitesine bağlı olarak değişir. 

*ipucu 1: sprey boyayı 20-25 cm uzaklıkta bir mesafeden uygulamanız daha pürüzsüz ve güzel bir görüntü sağlayacaktır. 

*ipucu 2: sprey boyalar ince bir tabaka uygulanmışsa bir kaç dakikada kuruyabilir, bu yüzden bir kaç dakika aralıklarla dekorun üzerine bir kaç kat boya daha uygulayabilirsiniz.

*ipucu 3: plastik şişe çok hafif olduğundan sprey boya ile boyarken sabit tutmak zor olabilir. Bu yüzden boyamadan önce kestiğiniz plastik şişenin içine ağır bir kaç şey koyabilirsiniz. Böylece boyamak kolay olacaktır. 

5. Son Aşama:

Boya kuruduktan sonra ipleri yavaşca açın. Plastik şişeden yaptığınız dekorunuz hazır.

6. Hazır Dekor:

Hazır olan dekorun içerisine led ışıklar ve ya pil ile çalışan mumlardan koyarak ışıklandırabilirsiniz. 

*not: plastik şişelerle yaptığınız dekorlarda gerçek mum kullanmayın.

Kaynaklar

https://www.youtube.com/3HarikaFikir

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
    • 2

      İçeriğin amacı geri dönüşüm ile hem doğayı korumaya katkı sağlamak, hem de ekonomik olarak evimizi, odamızı süslemek için güzel bir fikir vermektir. Evde daha fazla olduğumuz bu zamanlarda maalesef ki çok daha fazla plastik ambalajlı ürün alınıyor ve atılıyor. Geri dönüşüme katkı sağlamak isteyenlere bir kaç kolay fikir vermek dışında paylaşımda hiçbir farklı niyet yoktur. Ve içeriğin paylaşım tarihi 10 Aralık, dolayısıyla paylaşımın ne yılbaşı ne de herhangi bir gün ile alakası yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>