Peygamberimizin Karikatürlerine Karşı İslâmi Tavır


0

mescidi-nebi_resim

Müslümanlar için dergilerde veya medyada gördükleri Peygamberimizin tasvirlerine ilk etapta nasıl davranılması ve tepki verilmesiyle ilgili önerileri sıralayalım:


1) Peygamber sevgisi imanın parçasıdır. Her Müslüman için Peygamberimizi sevmek imanının gerekli bir parçasıdır. O bizim için annemizden, babamızdan, oğullarımızdan ve kızlarımızdan daha sevgilidir. Biz onu kendimize tercih ederiz.

2) Evet canın yandı. Bu karikatürlerin yayınlanması dünyadaki 1,8 milyar Müslümanın yanı sıra Hz Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) büyük kişiliğine saygı duyan gayrimüslimlerin de hassasiyetine zarar vermektedir.

3) Başkalarının hassasiyetlerine saygı duyulmalı. Müslümanlar konuşma özgürlüğüne inanır. Ancak, mutlak ifade özgürlüğü diye bir şeyin olmadığını biliyoruz. İnsanların şerefini ve sahip olduklarını korumak için yasalar vardır. Biz tüm ırklar ve dinler için saygı duyulması gerektiğini söylediğimiz gibi tüm iyi fikirli hükümetleri ve bireyleri bu hassasiyetlere saygıya çağırıyoruz.
çifte standart

4) Sabırlı olun. Bu karikatürlerin tekrar yayınlanacak olduğu açıktır. Müslümanlar kaçınılmaz bir şekilde zarar gördü ve tansiyonları yükseltildi ama bizim tepkimiz, bizim için en sevgili olanın öğretilerinin bir yansıması olmalıdır. Sabır, hoşgörü, nezaket ve merhamet sevgili Peygamberimiz (salat ve selam ona olsun)’in karakteriydi ve bunlar kalıcı yanıt vermek için en iyi yoldur. Kur’an dediği gibi onurlu soyluluk ile biz, ölçülü olmalıdır:
“Rahmân’ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) «Selam!» derler (geçerler).” (Furkan Suresi 63. Ayet)
Müslümanlar konuşma ve eylemlerinde sakin ve barışçıl kalmalıdırlar. Kötülüğe iyilik ile karşılık vermek Peygamberimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) sünneti ve Kur’an’dan gelen bir zorunluluktur. Yasal işlem, sivil protesto, mektup yazma ve diğer yasal yollar inşaAllah, kabul edilebilir.

5) Müslümanlar, peygamberimizin tasvirleri aracılığıyla şunu hatırlamalıdırlar ki; hiç kimse onun imajını lekeleyemez. Allah (subhanehu ve teala) diyor ki:
“Senin şanını yüceltmedik mi? “. (İnşirah Suresi 4. Ayet)
Bu tür üzücü olayları, O’na(sallallahu aleyhi ve sellem) dualarımızda daha çok yer ayırmak için değerlendirmeliyiz. Allah’ın(subhane ve teala) rahmeti, selameti ve bereketi O’nun üzerine olsun.

6) O’na olan sevginizi gösterin, duygularınızı başkalarıyla paylaşın. Peygamberimiz için sevgiyle konuşun ve utanmayın. Bırakın Müslüman olmayan arkadaşlarınız inancımız ile alay ederken haklı öfkenizi öğrensinler. İnsanların bizim peygamberimizi ne kadar sevdiğimizi bilmesi gerekir.

Kaynak: ilmfeed.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı