Peygamberimizin Ettiği 6 Dua


0

Esselâmu Aleyküm ve Rahmetüllâh. Her türlü işimizde bize rehber olan bir Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) var Elhamdülillah. Temizlik  adabından tutun da ticarete kadar her işin usul ve inceliklerini öğretirken ahiret için karlı bir yatırım ve manevi temizlik sağlayan dua için de bize bir yol göstermiş. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) her an Allah ile rabıtalı, dilinde kalbinde hep zikir ve dua var ama bazı dualar var ki tam bizlik. Dua çok kişisel bir iletişim aracı. İlla Arapça olmak belli ifadeler içermek zorunda değil kalpten ve samimi olması yeterli ama bazen dua etmeye etmeye ne diyeceğimizi nasıl dua edeceğimizi unuttuğumuz zamanlar oluyor. Önceliklerimizi sıralayıp da duaya iliştiremiyoruz. Önemsemediğimiz ama dünya ve ahiret işleri için çok kıymetli meseleler oluyor. Bunları hatırlamak ve kendi dualarımıza da eklemek için peygamberimizin yaptığı dualardan kısa bir liste yaptık. Direk duaların ezberlenmesi ve okunması en güzeli olsa da içinden önemli konuları almak ve dua ederken bahsetmeyi rutin haline getirmekte de faydalıdır diye düşünüyoruz. Neyse yol burada araç burada ister içine binip sürün ister ittirin 😉 Sizde bildiğiniz güzel duaları yorum olarak yazarsanız güzel bir hizmet olur. Hadi başlayalım:

1. Bunlardan Allah'a Sığınırdı


Kaynak: Müslim, Zikir 96

İbni Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’in bir duası şöyleydi: 

“Allahım! Verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, lütfettiğin âfiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezâdan ve Senin gazabını üzerime çekecek her şeyden Sana sığınırım.”

2. Bir Duası


Kaynak: Buhari, Daavat 46

Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi: 

“Allahım! Cehennem fitnesinden, Cehennem azâbından, kabir fitnesinden, kabir azâbından, zenginlik fitnesinin zararından ve fakirlik fitnesinin zararından Sana sığınırım. Allahım! Kör deccâl fitnesinin zararından Sana sığınırım. Allahım! Kalbimi kar ve dolu suyuyla yıka! Beyaz elbiseyi kirinden temizlediğin gibi, kalbimi de günahlardan temizle! Doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi, benimle günahlarımın arasını da uzaklaştır. Allahım! Tembellikten, günah işlemekten ve borçlanmaktan Sana sığınırım.”

3. Bütün Suçlarımı Bağışla!


Kaynak: Müslim, Zikir 70

Ebû Müsâ el-Eş’arî radıyallahu anh anlatıyor: 

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi: “Allahım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla! Allahım! Ciddî ve şaka yollu yaptıklarımı, yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle! Bütün bu kusurların bende bulunduğunu itiraf ederim. Allahım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle! Öne geçiren de Sen, geride bırakan da Sensin. Senin gücün her şeye yeter”

4. Yatak Duası


Kaynak: Buhari, Vudu 75

Berâ bin Âzib radıyallahu anhümâ anlatıyor: 

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu: “Yatağına yatmak istediğin zaman namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sağ yanına yat ve şöyle dua et: Allahım! Kendimi Sana teslim ettim. Yüzümü Sana çevirdim. İşimi Sana ısmarladım. Sırtımı Sana dayadım. Ümit bağladığım Sen, korktuğum yine Sensin. Senden kaçıp sığınacak ve Senin elinden kurtulacak bir yer varsa yine Sensin. İndirdiğin kitabına, gönderdiğin peygamberine iman ettim.” 

Resûl-i Ekrem sözüne şöyle devam etti: “Eğer o gece ölürsen imanlı olarak ölürsün; ölmez de yaşarsan, büyük sevap kazanırsın. Yalnız bu dua, senin o gece ki son sözlerin olsun.” 

5. Bir Duası


Kaynak: Müslim, Zikir 71

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: 

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyla ederdi: “Allahım! Bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru! Yaşadığım şu dünyadaki işlerimin yolunda gitmesini sağla! Dönüp varacağım âhiretimi kazanmama yardım et! Hayatım boyunca daha çok hayır yapmama imkân ver! Her türlü kötülükten kurtulmamı sağlayacak bir ölüm nasip et!”

6. Evden Çıkarken


Kaynak: Tirmizi, Daavat 34

 Ümmü Seleme radıyallahu anhâ şöyle diyor: 

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem, evden çıkarken gökyüzüne bakarak şöyle dua ederdi: Allah’ın adıyla çıkıyorum, Allah’a güveniyorum. Allahım! Doğru yoldan sapmaktan, saptırılmaktan, günaha düşmekten, günaha düşürülmekten, haksızlık yapmaktan, haksızlığa uğramaktan, câhilce davranmaktan, câhilce davrananlarla karşılaşmaktan Sana sığınırım.

Kaynaklar

Dualar Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir’in Hayatımıza Peygamber Modeli kitabından alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı