Peygamber Efendimiz’i Sevdiğimizi Gösteren 6 İşaret


0

Müslümanlar olarak bize düşen bir görev de Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i sevmektir. Onun yolunu, bu yoldan sapmadan, yenilik yapmadan, olmayan şeyleri eklemeden, yani bidat ehli olmadan takip etmemiz gerekir. Allah (subhanallahü ve teala)’a ibadet edebilmek için O’nun emrettiği yolda olmamız gerekir. Bunun aksi düşünülemez. Ancak bazen bizim iddia ettiğimiz sevgi kısa sürer. Sevgi kalemizde açıklar hissederiz. Boşluklar oluşur ve bu boşlukları doldurmak için bir şeylere ihtiyaç duyarız. İşte bunun için, bu dünya üzerinde yürümüş olan  en muhteşem insanoğlunu sallallahu aleyhi ve sellem ne kadar sevdiğimizi  analiz etmemize  vesile olacak bazı işaretleri şunlar olabilir;

(Aşağıda ki en az 6 işaret senin Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i  -inşAllah- sevdiğini gösterir.)

1. Onun ilettiği mesajı (Kur’anı) takip etmek

Resul-ü Ekrem Efendimiz’i sevmek, Kuran’ı anlamaya çalışmayı gerektirir. Zira O’nun bıraktığı en büyük miras budur. Öyleyse Kuranı ezberlemeye, çalışmaya, Yaratıcının onun Elçisiyle sallallahu aleyhi ve sellem gönderdiği kuralları uygulamaya koymayı  hedeflemeliyiz.  İlahi kitaptaki inanç, imanın sadece bir kısmıdır; kuralları uygulamaya koymak da diğer kısmını oluşturur.

Eylem yöntemi: Kur’an-ı günlük olarak çalışınız. Her gün için çalışacağınız bir sayfa veya bir ayet belirleyiniz. O sayfanın mealini ve tefsirini okuyunuz. Ardından ezberleyebildiğiniz kadarını ezberleyiniz ve artık hayatınıza yerleştirerek uygulayınız.

Azhab Suresinde Yer Alan Dikkat Çekici 5 Ayet 10

2. Sünneti takip etmeyi sevmek

Her insanın sünnet sevgisi farklıdır ve bundan dolayı oluşan Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sevgisi de değişkendir. Sen sünneti sevdiğin kadar onu hayata geçirmeye çalışırsın. O’nun sallallahu aleyhi ve sellem yolunu takip etmek için her şeyi yapacağından ötürü, senin ağzından hiçbir zaman “ O sadece Sünnettir.” diye bir laf çıkmaz, çıkamaz! Buna karşın her zaman sünneti öğrenirsin ve iştiyakla hayatına uygulamaya çalışırsın. Sünnete ters olan şeyler duyduğunda , dinsel yeniliklere düşmemek için ondan uzak durmaya çalışırsın. Aynı zamanda , günlük olarak yaptığın her şeyin Kur’an ve Sünnete uygun olup olmadığına  dikkat edersin.

Eylem yöntemi: Sahih kaynaktan Sünneti çalışınız. Her hafta bir sünnet seçip, o sünnet üzere okumalar, çalışmalar ve uygulamalar yapınız.

Peygamber Efendimiz'i Sevdiğimizi Gösteren 6 İşaret,

3. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hayatı çalışmak ve başkalarını da çalışmaya teşvik etmek

Her Müslüman Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem‘in hayatını; O’nun şefkatini , O’nun sevgisini, O’nun kendini adamasını, O’nun içtenliğini, O’nun güzelliğini, O’nun ümmeti hakkındaki endişesini ve O’nun dünyaya mesajı iletirken neler yaşadığını öğrenmelidir.

Sahabeler çocuklarına siyeri (Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem’in hayatını) genç yaşta öğretirlerdi. Bu, Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i  sevmenin en büyük işaretlerinden biriydi. Çünkü insan birini ne kadar çok severse, o kadar çok anar ve anlatır. İşte Peygamberi sevmek de, böyle bir ihtimamı gerektirir.

Eylem yöntemi: Siyeri tanınmış, sahih bir kitaptan çalışınız. Bu çağda siyere ulaşabilecek birçok kaynağınız var. Siyerin özetlenmiş versiyonunu okumak veya video serisini izlemek için hiçbir engeliniz yok. Ayrıca ailenizi ve arkadaşlarınızı siyer çalışmaya teşvik etmelisiniz. Bunun için siyer halkaları oluşturabilirsiniz. Whatsapp grupları kurup, çalışmalarınızdan önemli noktaları diğerlerini teşvik etmek için paylaşabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz'i Sevdiğimizi Gösteren 6 İşaret5

4. O’nun sallallahu aleyhi ve sellem için sık sık dua etmek ve Salavat çekmek

Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin. [Ahzab, 56. Ayet] Öyleyse her an, her fırsatta Peygamberimize salavat getirmek bize düşen görevlerdendir. Üstelik her salavat çekişini, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e yakın olan melek, seni ve dualarını O’na iletir. Sonuçta, sen ona ne kadar dua gönderirsen, kıyamet gününde O’na sallallahu aleyhi ve sellem daha da yakın olacaksın ve o dehşetli günde onun şefaatini  daha çok kazanacaksın.

Eylem yöntemi: En azından sabah-akşam 10’ar tane salavat  göndermeye çalışarak başlayın ve daha sonra bu sayıyı artırın. O’nu her hatırladığınızda ya da ismi her geçtiğinde salavat getirmeyi alışkanlık haline getirin.

Peygamber Efendimiz'i Sevdiğimizi Gösteren 6 İşaret7

5. O’nun sallallahu aleyhi ve sellem sevdiği şeyleri ve insanları sevmek

Kişi sevdiği iledir, hadisinden yola çıkarak; eğer ki Peygamberimizi seviyorsak O’nun sevdiklerini de sevmek gerekir. Mesela yaptığı nafile ibadetleri (Pazartesi ve Perşembe oruçları  ya da gece namazı) ve sayısız Sünneti( Misvak kullanmak gibi) sevmek gerekir. Aynı zamanda  O’nun sallallahu aleyhi ve sellem sevdiği insanları ve O’nu seven insanları da sevmek, bizi O’na yakınlaştırır inşAllah. Ebu-Bekir, Ömer, Osman, Ali, ve O’nun sallallahu aleyhi ve sellem tüm ailesi, ve genel olarak sahabeleri de sevmek gerekir. Bu, Peygamberimizi sevdiğini iddia eden ama sahabelerine karşı uydurmalara inanan insanlar için turnusol testi gibidir.

Eylem yöntemi: Sahabe hayatlarını okuyabilirsin. Küçük küçük nafile ibadetlere başlayabilirsin. Bir olay duyduğunda sahih kaynaklardan araştırabilirsin.

6. O’nun sallallahu aleyhi ve sellem hayatını sıkça hatırlamak ve O’nun gibi olmak istemek

İnsan birilerini sevdiğin zaman, kendini sık sık  onları hatırlıyor ve düşünüyorken bulur. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i daha çok sevdikçe, O’nun hayatına tekrardan bakar ve Allah’a seni O’nunla sallallahu aleyhi ve sellem diğer  tarafta, Cennet’in en yüksek derecesinde karşılaştırma ödülü versin diye daha çok duada bulunursun.

Peygamber Efendimiz'i Sevdiğimizi Gösteren 6 İşaret2

Allah’ım, bizleri senin Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem’in ve O’nun Sünneti’nin gerçek ve eksiksiz  aşkı ile ödüllendir ve bizlere bu dünya da O’nun sallallahu aleyhi ve sellem yolunda olmayı ve diğer hayatta O’nunla sallallahu aleyhi ve sellem  buluşmayı nasip eyle.

Amin…

Sadece bu yazıyı okurken dahi 22 tane salavat çektiniz:)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
4
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı