Pandemi Döneminde Minik Bir Aile Terapisi


0

Pandemi dönemiyle beraber ailemizle geçirdiğimiz vakitler daha sık ve daha değerli olmuştur. Şu zor geçen günlerde çoğumuz evlerimizin bizi dış dünyadan izole ettiğini ve evde kısıtlı imkanlarla hayatta kalmaya çalıştığımızı düşünürüz. Hatta bazen, ailemiz ile sıkça tartışmalar yaşarız ve bu düşünceler zihnimizde daha da yer edinir. Pandemi öncesi dönemde okul, iş ve dış etkinlikler ile ailemizdeki kişileri belli zamanlarda görür ve onlarla sohbetimiz de kısıtlı olurdu. Fakat neredeyse tüm günümüzü ailemizle geçirdiğimiz bu dönemde ailenin ve aile ilişkilerinin de değerini fazlasıyla kavramış olduk.  Aile ve ev ortamının neredeyse tek sosyal yaşantımız haline gelmesi ile size biraz aile ve ev kavramlarının değerini hatırlatmak istedik. 

Aile, eşlerin ya da anne-baba ve çocukların oluşturduğu toplumdaki en küçük ve en temel sosyal kurumdur. Öğrendiklerimizin, keşfettiklerimizin ve dünyayı tanımamızın temelleri ilk aile ortamında atılır. Kişinin içinde bulunduğu ilk sosyal ortam ailedir ve kurulan ilk bağlar, ilk iletişimler aile ortamında gerçekleşir. Kişinin, kişilik gelişiminde ailenin çok büyük bir rolü olduğunu söylesek çok da yanlış bir ifade kullanmamış oluruz. Peki burada değinmek istediğimiz konular nedir?

Ebeveyn-Çocuk İlişkisi

İlk olarak çocukların gelişimi açısından inceleyeceğimiz konuda anne-babanın çocuklarına karşı sorumluluklarından bahsedeceğiz. 

Kişilik kuramları incelendiğinde ortaya atılan teoriler genellikle çocukluğa ve aile ortamına değinir. Ortaya atılan teorilerin sahipleri olan teorisyenler de çoğunlukla kendi çocukluk deneyimlerinden faydalanarak bu teorileri ortaya atmıştır. Anne-babanın davranışları, kullandıkları dil, duygularını ifade ediş tarzı çocuğa büyük bir rol model oluşturabilir. Eşlerin arasındaki ve ebeveynlerin çocukları ile iletişim ve bağı, çocukların ilerideki bağlanma ve ilişki kurma eylemlerinde çokça etkisini gösterir. Ebeveynlerin çocukları ile gerçekleştireceği güvenli bağ ve sevgi, çocukların şu anda ve gelecekte mutlu bir insan olması ve diğer insanlarla olumlu bağlar kurmasını sağlayacaktır. Çocukların soru sormasına imkân tanımak, merak duygularını örselememek, kendini ifade etmesine yardımcı olmak ve onlarla çeşitli etkinlikler yaparak çocukların bilişsel, psikolojik ve motor becerilerini geliştirmek ebeveynlerin yapması gereken görevlerdir.

Eşler Arasındaki İlişki

Bir diğeri ise eşlerin birbirine karşı sorumluluğudur. Bu konu literatürde çeşitli araştırmalar ve terapilerle çok geniş olsa da burada temel hak, görev ve sorumluluklardan bahsetmek istiyoruz. Eşlerin birbirine olan sevgisi, saygısı, hoşgörüsü ve ilgisi evliliğin mutlu ilerlemesinde temel kavramlardır. 

Evlilik sadece kadın ve erkeğin aynı evde yaşaması anlamına gelmez. Aynı evde yaşayan iki yabancı olmak evlilikte birçok sorun ve tartışmaya sebep olur. Bu sorunların çoğu ise çözümünü boşanmakta bulur. Eşlerinizle sohbet etmek, birbirinizin mutlu anlarıyla beraber zor zamanlarını da paylaşmak ve birlikte çözüm bulmak eşleri değerli hissettirir. Kadın-erkek fark etmeksizin eşlerinizin fikirlerini almak, bu fikirlere önem vermek ve katılmadığınız noktada bunu kırıcı olmayan bir şekilde ifade etmek önemlidir. 

Kişilerin evlilikle beraber özel hayatı ve farklı ilgileri olabileceğini düşünerek birbirinize ve eşinizin ailesine saygı duymanız evlilikte eşlerin bunalmasını ve sıkılmasını da önleyecektir. Siz de bir bireysiniz ve tüm hayatınız sadece evlilik değildir. Tüm hayatınız sadece eşiniz değildir. Kişinin kişisel alanına belli bir yere kadar müdahale edebilirsiniz. Tüm hayatını eşine ve çocuklarına adayan kişiler zamanla tükenmişlik sendromu ve depresyon ile karşı karşıya kalabilir. Çoğu aile terapisinde saygı ve hoşgörünün sevgiden daha önemli olduğu da görülmüştür. Saygı ve sevgi çerçevesinde ilerleyen evliliklerde tartışmalar ve kavgalar daha seyrek olmakla beraber mutlu bir tablo da oluşturur. 

Aile ilişkileri ve mutlu bir aile içerisinde büyümek her zaman önemlidir fakat pandemi sürecinde bu ilişkiler, temel ilişkilerimiz haline gelmiştir. Mutlu bir ailede yer alan eşler ve çocuklar hayattan ve kendilerinden memnun olurlar. Yapabileceklerine ve kendilerine olan güvenleri de fazladır. Yaptıkları işlerde ve kurdukları iletişimlerde içsel motivasyonları olumlu açıdan yüksektir. Size hatırlatmak istediğimiz bu küçük tavsiyeler ile siz de ailenize gereken önemi verebilir ve mutlu, sağlıklı çocuklar yetiştirebilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir