İslam, Liste, Örnek Şahsiyetler

Örnek Şahsiyetlerden Hayatınıza Yön Verecek 10 Alıntı

Hayat, tercihlerimiz sonucuna göre bizlere çeşitli yollar sunar. Kader, bu tercihlerimizi, tercih değişikliklerimizi ve sonuçlarını Allah’ın ezelden bilmesi ve Levh-i Mahfuz’a yazmasıdır. Durum bu iken kadere iftira atmak acizliktir. Çünkü kader bir şans oyunu değil, seçim sorunudur. Beklenecek değil, çalışarak ve gayret ederek elde edilecek bir şeydir. 

Bu yazımızda gayretli ve dertli nesillerin; Yusuf El Karadavi, Muhammed Emin Yıldırım, İhsan Şenocak, Nouman Ali Khan gibi kimselerin öğütleriyle hayatına yön vereceği sözleri alıntıladık.  

1. Sen tek başına zayıfsın!

Sen tek başına zayıfsın, ancak kardeşlerinle güçlüsün. Şeytan ise insan avlayan bir kurttur ve kurt sadece sürüden ayrılanı kapar.

| Yusuf El Karadavi

2. Hayatta en büyük bedel...

Gençler! Unutmayınız ki insan, hayatta en büyük bedeli muhabbet sebebiyle öder. İmkanlarınızı heder etmek istemiyorsanız irdenizi yönlendiren, muhabbet ve husumetinizi doğru bir hedefe tevcih sûreti ile güzel kullanmaya bakın!

| Kadir Mısıroğlu

3. Müslümanlık bunu gerektirir.

Gençler! Kendisinden din öğrenme makamında bulunduğunuz insanlar hakkında bu kadar rahat olmanız İslam edebe uymuyor. Hakaret ettiğiniz insanların yaşına, konumuna şahsına saygı duymuyorsunuz bari ilmine saygı duyun. Müslümanlık bunu gerektirir.

| Ebubekir Sifil

4. Artık sağınıza, solunuza bakmaktan vazgeçin!

Gençler! Artık sağınıza, solunuza bakmaktan vazgeçin! Eğer siz adam olursanız bu ümmet adam olacak, eğer siz adam olamazsanız bu ümmet zillete mahkm olacak.

| Muhammed Emin Yıldırım

5. Yığınlar ümmet olur.

Cami, kalabalığın ruhuna kardeşlik aşısı üfler. Camide kalabalıklar cemaat, yığınlar ümmet olur.

| İhsan Şenocak

6. Sabret, iyileşiyorsun.

Zehir bir anda değil; yavaş yavaş çıkar. Sabret, iyileşiyorsun.

| Yasmin Mogahed

7. Asla mükemmel olamayacağız.

Asla mükemmel olamayacağız. Tek yapabileceğimiz şey; dün olduğumuzdan biraz daha iyi biri olmaktır.

| Nouman Ali Khan

8. Pozitif düşün!

Pozitif düşünmek hayattaki sorunları görmezden gelmek demek değildir. Pozitif düşünmek eğer samimi bir gayret gösterirsen Allahın o dertler için bir çıkış yolu göstereceğini anlamış olmandır.

| Omer Suleiman

9. Kontrolün Allah'ta olduğunu bilin!

Zamanınızı üzülerek harcamayın, özellikle kontrolünüz dışındaki şeyler için üzülmeyin. Üzüntünüzün sevincinizi yok etmesine izin vermeyin. Onun yerine, sahip olduklarınıza şükretmek için enerjinizi kullanın. Kontrolün Allah’ta olduğunu bilin ve halinize şükredin.

| Mufti Ismail Menk

10. Hatanı önce Allah'a itiraf et!

Hatanı önce Allah’a itiraf et. Allah seni seviyor arkadaşım. Sevmiyor mu? Sen günah işliyorsun o seni doyuruyor, giydiriyor, günlük ekmeğini, suyunu karşılıyor.

| Şeyh Hasan Ali

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

 1. 1

  “Her şeyi bildiğiniz halde hala sizin gibi düşünen insanlarla yan yana durmuyorsanız, örgütlenmiyorsanız kendi adınıza korkun!”

  | Hamza Tzortzis

 2. 2
 3. 3

  Ruh halimizin insanlara olan davranışlarımızı etkilememesi gerektiği unutulmuş bir sünnettir.
  | Nouman Ali Khan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>