Modern Dünyada Çocuk İçeriklerini Nasıl İncelemeliyiz?


0

Bismillah.

Hepimiz çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirmek isteriz. Onların gidebilecekleri en iyi okulları, kursları araştırır dururuz. Etrafımızda olumsuz tavırlar sergileyen, çocuklarımıza kötü örnek olacağını düşündüğümüz herkese karşı onları korur ve uzak tutmaya çalışırız.

Peki, kendi ellerimizle çocuklarımıza aldığımız oyuncakların ve kitapların çocuklarımız üzerindeki tehlikeli etkilerinin farkında mıyız? Çocuğunuza aldığınız bir oyuncağı detaylı inceliyor musunuz? Ya da aldığınız çocuk kitabını? Peki ya çizgi filmler?

Çocuklarımıza dair her türlü içeriği bir çok yönden  inceliyor ve gözümüzden kolayca kaçabilen önemli ayrıntıları bizlere gösteriyor. Hesabı incelediğiniz de çocuklarımızın etrafında her gün etkileşim içerisinde oldukları tehlikeleri fark ediyoruz.  En önemlisi çocuklarımızın izlediği, oynadığı, dinlediği, onlarla etkileşim içerisinde olan her şey, nasıl incelemeli? Nelere dikkat edilmeli? Sorularına cevap bulabilmeniz. 

İşte size Cocukkitabıdoktoru’nun harika tespitleriyle oyuncakların, çocuk kitaplarının ve çizgi filmlerin perde arkası.

1. Kız Bebekler!

“Marka çekimlerinden kareler paylaşıyorum. Erkek yüzlü, kısa saçlı, maskülen duruşlu bir kadın diğerine kol kanat germiş tarzda durmuş ve kürklü bir damatlık giydirilerek poz verdirilmiş.”

2. Uğur Böceği ve Kara Kedi

“Değerli ebeveynler ve duyarlı insanlar, Uğur Böceği ve Kara Kedi çizgi filminin bazı bölümlerinde çocukların yaşlarına uygun olmayan sahneler yer almaktadır.”

3. Wedding Day Adlı Oyuncak

“Wedding Day” adlı oyuncak. Görselde gelin ve damat var fakat damadın erkek olduğuna dair bir işaret göremiyoruz. Kaşları incecik, yüzde makyaj, saçlarsa kadınsı bir tarzda yapılmış. Bakışlar yine kadınsı. Damadın üzerinde papyona benzer bir kurdele olmasa rahatlıkla iki kız arkadaş olduğu söylenebilecek bir oyuncak. Uzun lafın kısası her ne kadar kondurmak istemeseniz de zaman zaman sosyal medyada gördüğümüz lezbiyen evliliklerini çağrıştırıyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

4. Sözde Hijyen Eğitimi

Bu projeye başladığımdan beri bu kadar ileri derecede bir istismara rastlamamıştım sanırım! Her sayfada insanlar çırılçıplak ve hep birlikte resmedilmiş. Tolere edilebilecek hiçbir yanı olmayan görseller. TEMİZLİK VAKTİ adlı kitaptan kesitler sunuyorum sizlere. 3-6 yaş grubuna sözde hijyen eğitimi veriliyor sayfalarda.

5. Kötü Ol

Yok yok yanlış okumadınız. Bu boyama kitabında bildiğiniz “KÖTÜ OL” yazıyor.. Üstelik çocuklarınıza milyon tane figürlü eşyasını, okul araç gerecini hevesle veya kıramayıp aldığınız, filmlerine çocuklarınızı koşarak götürdüğünüz o “tatlı hırsızların” boyama kitabı bu. Gözlerimiz yeterince körleştiği için artık kartları açık oynuyorlar.

6. Cinsiyetsizlik

Ahir zamanda şer güçlerin uzun vadeli hedefi evrensel mahiyette bir cinsiyetsizlik oluşturmak. Kadın ve erkeğin birbirinden ayırt edilemediği, kadının erkeğe erkeğin kadına benzediği, her türlü cinsel sapkınlığın alıp başını gittiği bir ortam.

Kaynaklar

| https://www.instagram.com/cocukkitabidoktoru/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Trt çocuk da dahil, özellikle kız karakterlerin alt kısmında şort bile olmadan çizildiği çizgi film karakterleri var. Bunun yanında tarihe, bilime, dine aykırı bir sürü sahne yanında özellikle bale, tango vb çeşit çeşit danslar, periler vb gerçek dışı ögeler yanında büyünün masumca birşey ve büyücülerin toplumun en bilge kişisi olarak gösterilmesi…
    Şimdilik aklıma gelenler