Ömür Akıp Giderken Zamanına Değer Katacak 7 Tefekkür Sebebi


0

Euzubillahimineşseytanirracim bismillahirrahmanirrahim elhamdulillahirabbilalemin vessalatu vesselamu ala resulina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain

“Hayat iki şekilde yaşanır: Ya hiç mucize yokmuş gibi ya da her şey birer mucizeymiş gibi…” demiş Albert Einstein. Sadece bu noktadan yaklaşırsak bile hayatı mucize olarak görmek varken, fizik kurallarıyla açıklayıp zaten yer çekimi var zaten elma ağacı elma veriyor işte diye yaklaşırsak ne hayatımızdan tam anlamıyla lezzet alabiliriz ne de bu hayata geliş amacımız olan rabbimizin nimetlerini hakkıyla tefekkür edebiliriz. O yüzden gelin şimdi biraz hayatta her an gördüğümüz düşünmeden bakıp geçtiğimiz mucizeleri düşünelim.

Farz olan ibadetlerimiz bir yana “Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır.”(Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/127; Aclûnî, I/310) hadis-i şerifinin hakikatine ermek duasıyla.

1. Yağmur

“İçtiğiniz suya ne dersiniz?! Siz mi onu buluttan indirdiniz, yoksa indiren biz miyiz? Dileseydik onu acı bir su yapardık. O hâlde şükretseydiniz ya!.”(Vakıa,68,69,70) İnsanın en temel ihtiyaçlarından birisi sudur. Bu ihtiyacımızı en latif bir şekilde yağmur vesilesiyle gideren Allah’a hamdolsun. Yağmur yağdığı anda hissedilen tam anlamıyla Allah’ın rahmetinin dünyayı kapladığıdır. Bütün bitkilere, hayvanlara ve insanlara rızık gönderilmektedir Rezzak olan Allah’ımız tarafından. Belki de bu sırdan dolayı yağmur yağarken edilen duaların reddolunmayacağını söylemiştir sevgili peygamberimiz (s.a.v.).

“Müslüman kişi için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıla-i rahmi kıran ve günah olan bir şey talep etmedikçe, kendisine mutlaka icabet edilir:

– Namaz için müezzin ezan okurken susuncaya kadar,

– Savaşta iki saf karşılaşınca, Allah aralarında hükmedinceye kadar,

– Yağmur yağarken kesilinceye kadar.” (İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 6/524).

2. Kuşlar

“Onlar, üstlerinde dizi dizi kanat açıp kapayarak uçan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman (olan Allah’) tan başkası (boşlukta) tutmuyor. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla görendir.” (Mülk,19)

İnsanın baktığı her yerde Allah’ı görebilmesi ne büyük lütuf. Mesela ruhun daralmış dünya dertlerinden kafanı kaldırıyorsun gökyüzüne ve rabbimizin ayeti olan kuşların uçuşuna şahitlik ediyorsun. Belki sadece bu anları biriktirmek için insan olarak gelmişizdir dünyaya.

3. Ay ve Yıldızlar

En karanlık gecelerde bile gökyüzüne baktığımızda görürüz ay ve yıldızları. Allah’ın nurunun yansımasıdır sanki parlaklıkları. “…Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.” (Yusuf,87)ayetinin yansımasına şahitlik ederiz geceleri. 

“Ayın dolaşımı için de konak yerleri (evreler) belirledik. Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur. Ne güneş aya yetişebilir ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.” (Yasin,39-40) ayeti kerimesi gelir aklımıza ay ve bizim rabbimizin aynı olduğunu düşünüp demeliyiz ki ay gibi ben senden razıyım Allah’ım ne olur sen de benden razı ol.

4. Gemiler

Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde birçok yerde gemilerin denizin üzerinde yüzmesini dikkatimize sunar. Örneğin;

“Görmedin mi, Allah, yerdekileri ve denizde onun emriyle akıp giden gemileri, sizin yararınıza verdi. Ve izni olmadıkça, göğü yerin üstüne düşmekten alıkoyar. Şüphesiz Allah, insanlara karşı şefkatlidir, çok merhametlidir.”(Hac,65)

“Görmüyor musun ki, size ayetlerinden (bazılarını) göstermesi için, gemiler Allah’ın nimetiyle denizde akıp gitmektedir! Hiç şüphesiz bunda, çok sabreden, çok şükreden herkes için gerçekten ayetler vardır.”(Lokman,31)

Gerçekten de olanca ağırlığına rağmen suyun üzerinde bir yaprak misali yüzen gemiler en basit ifadeyle hayret ve hayranlık vericidir. Allah için olmaz diye bir şey olamadığını gösterir niteliktedir.

5. Karıncalar

Çoğumuz küçücük bir karıncanın boyundan büyük bir yiyeceği taşıdığına şahit olmuşuzdur. Bu da aklımıza şu ayeti getirebilir.

“Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez…”(Bakara,286)    

Rabbimiz belki de karıncaları nazarımıza vererek dertlerimizi sıkıntılarımızı bizim büyüttüğümüzü anlamamızı istiyordur. Bazen olaylara bakış açımızı değiştirerek, elimizde olanlara şükrederek, sahip olamadıklarımıza sabrederek bu hayatı karıncalar gibi kaderimize razı olarak yaşayabiliriz.

6. Gökyüzü

Gökyüzüne bakmak ya da diğer bir deyişle göğe bakmak insanın sınırsız ve sonsuz olanla bağlantı kurmasına olanak sağlıyor. İnsan sanki kafasını kaldırıp baktıkça ferahlıyor genişleyip huzur buluyor. Ayrıca aşağıdaki ayette aklımıza gelerek tefekkür sebebimiz olabilir.

“Rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o, muttakiler için hazırlanmıştır.”(Al-i imran,133)

Rabbimiz birçok ayette gökleri ve yeri yaratanın kendisi olduğunu söylemektedir. Allah’ın kudretinin ve kuvvetinin göstergesidir gökyüzü.

7. Kokular

Bir gülün, ıhlamurun, fesleğenin kokusu ne hoştur güzellikleri görmesini bilenlere. İnce ince latif esmalarını önümüze sermiştir rabbimiz. Bu yazımızı en son şu ayetle bitirelim. İnşallah rabbimizin sorduğu bu soruya gönül rahatlığıyla nimetlerini gördük Allah’ım şükrettik tefekkür ettik demek bizlere nasip olsun.

“O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?”(Rahman,71)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir