Ölümden Korkmamak İçin 4 Rahatlatıcı Neden


0

Hepimizin malum sonu olan ölüm insanoğlunun en merak ettiği şeylerden bir tanesi. Hakkında çok spekülasyon olan ölüm biz Müslümanlar için bize empoze edildiği kadar kötü bir şey mi? Ölümden korkar mı bir Müslüman? Korkmamamız gerektiğini 4 maddede sizler için sıraladık.

1.Ölüm Son Değil Bir Başlangıçtır

Ahirete yani ölümden sonrasına iman, iman şartlarından biri olup, olmazsa olmazlar arasındadır. Bu bakımdan ölüm alemler arası bir geçiş, bir boyuttan başka bir boyuta yolculuk gibidir. Bir müslüman ölümden değil ölüme hazırsızlıktan yani ölüme kadar ki hayatının nasıl geçtiğinden daha çok endişe eder. İtikadım ne alemde? Namazlarımı kılabildim mi? Oruçlar tamam mı? Ahlâkımı neye göre belirledim gibi sorularla meşgul olan müslüman bu ve buna benzer kriterler tamamsa gönül rahatlığı ile emanetleri teslim etmeye hazırdır. Böyle bir ölüm sonsuz mutluluk alemine bir başlangıç olacağından, ölüm korkulacak bir şey değildir.

“Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.” (Ankebut, 64)
cennet ölüm

2.Ölümünüzün nasıl olacağı tamamen size bağlıdır.

Bu konuda direkt bağlayıcı bir ayet ve hadis-i şerif olmasa da yaşanmış hadiselerden bu sonuca varmak mümkündür. Bir çok mü’minin ölümü çoğunlukla güzel bir şekilde olmaktadır. Namazda secde halindeyken ölenler,cihad meydanında ölenler,salih bir amel işlerken ölenler gibi bir çok güzel ölüm haberini mutlaka duymuşsunuzdur. Kuluna çok merhametli olan Allah (c.c.) kulunun da ölümünün güzel olmasını istemesi hepimize doğru gelecek bir gerçektir. Aşağıdaki hadis-i şerifte de Efendimiz (s.a.v.) bu konuda bize bir müjde verir gibidir.

“Ölüm sizin bildiğiniz gibi değil,lâkin şöyledir:Mü’mine ölüm hali gelince, Allah’ın o kuldan hoşnûdluğu, Allah’ın ikrâm ve ihsânı ile müjdelenir. Bu müjde üzerine artık mü’mine (ölüm gibi) kendisini karşılayacak hâllerden daha sevimli bir şey olamaz.O anda mü’min Allah’a kavuşmayı arzu edip ister, Allah da mü’min kuluna kavuşmayı sever….” (Sahih-i Buhari,Kitabu’r Rikkak,94)

Camide Ölüm

3.Allah’ın dostlarına korku yoktur

Müslüman aynı zamanda bu dünyada Allah’a dost olmaya çalışan insandır. Bu hedef bizi hep canlı tutar. Aşağıdaki ayette bize dostlarına yönelik bir müjdeden bahsedilmektedir.
“Açın gözünüzü! Allah’ın dostları üzerine ne korku vardır, ne de onlar mahzun olurlar.” (Yûnus,62)
huzur1

4.Bize dayatılan ölüm korkusu ve Azrail figürleri başka inançlardan bize sirayet etmiştir.

Batı filmlerindeki Azrail figürünü hatırlarsanız korkunç bir figür karşımıza çıkar. Bu konu gaybi bir konu olduğundan konuyu Allah’a havale etmek en mü’mince tavırdır. O kullarına asla zulmedici olmadığından(Enfâl,51) ve yüklenebileceğimizden fazlasını bize asla yüklemeyeceğinden(Bakara,286) bu hususta içimizin rahat olması gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi ölümün nasıl olacağından çok hayatımızın nasıl geçtiğiyle ilgilenmemiz daha doğrudur. Siz en iyisi bu konuyu Allah’a havale ediniz ve O’na teslim olunuz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

17 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1. Bu soruya ancak zan üzere cevap verebileceği kanaatindeyim. Ölümden sonra geri dönüp bizi uyarabilenler olsaydı belki bilgimiz artardı ama insanlık tarihi göstermiştir ki bu bir sır ve bilinenler de spekülasyon ve zandan ibaret. Benim zannım, iyi ki öyledir. Ölüm ve sonrası salt akılla bilinebilecek bir şey değildir diye düşünüyorum. Bu bir iman ve teslimiyet konusudur. İman ederseniz size lazım olan bilgi, ilham olunur. Ama siz felsefik ve entellektüel meraklardan bunu araştırıyorsanız çok yanlış düşüncelere dalarsınız ya da boş yere merak edip, zihninizi yorarsınız. Uzun lafın kısası, iyi ki öyledir.
   2. Bilemeyeceğiz ki… Hayvanların bazıları insana hizmet etsinler diye varken diğerleri neden vardır anca spekülasyon üretilir bu konuda…Bu sorunun anlamı da yoktur kanaatimce. Bilseniz ne işinize yarayacak onu düşünürseniz, belki ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
   3. Katılmıyorum sorunuzdaki düşünceye. Bu alem neden karanlık olsun? Allah’ın bunca delillerini gösterdiği bu aleme nasıl karanlık dersiniz! Sorunuzu bu yanlış düşünceden ayıklayıp şöyle soralım. “İnsan neden yaratılmıştır?” ya da “İnsan neden yeryüzüne bırakılmıştır?” Bunun cevaplarını Kur’an verir. Bakara Suresi’nin 30. ayetiyle başlayan bölümünü okuyabilirsiniz. Zariyat 56’da ise direkt cevabı vardır. O’na kul olalım diye.Yani bizi yoktan var eden Allah’a kul olalım diye… Benim önerim bu cevaplarla tatmin olmaktır zira kurcaladığınızda Yunus 100. ayette belirtilen gazaba uğruyorsunuz.

   Sözün özü, “Bilseydik ölürdük, ölünce bileceğiz.”

   Selametle…

  2. ölmekten korkma korkak her zaman ölümden korkar ama allaha inanan mümin olan sadece ölünce korkar . Allah herkese acısız bir ölüm nasib eylesin Amin.

 1. Hocam bir rüyamda falcı kadın 29 yaşında öleceksin dedi o anda 23 yaşındaydım bende dedim nasıl olsa 29 yaşında öleceğim buna göre yaşadım 29 yaşına yakın aklıma geldi ve ölüm korkusu başladı ve bu iştahımıda engelledi şimdiki hayatımda bana ne önerirsiniz

  1. Fala inanmaman için söylenmiş bence kimin ne zaman öleceğini Allah bilir ve Peygamberlere bile ne zaman öleceklerini söylememiştir. Allah uzun ve mutlu ömürler versin❤️

 2. Orkun kardeşim bu güzel yazı için teşekkür ediyorum. Benim gönlüme ferahlık verdi gerçekten.

 3. Mümini rahatlandıran, ancak Allahü teâlâya kavuşmaktır. Allahü teâlâya kavuşturduğu için ölüm sevilir. Cenneti isteyen ve ona hazırlanan insan ölümü sever…

 4. Hocam benim sorumuda cevaplarmisiniz insan öldükten sonra öldügünu anlarmi cocuklarini özlermi ölüm cok aci vericimi

  1. Selamun aleyküm,
   Sorunuzun bendeki cevabı “bilmiyorum”
   Kanaatimce de kimse bilemez çünkü bunu sadece ölüp geri gelmiş birinden öğrenebilirsiniz mantık olarak.Ya da bu konuda bir bilgi olması gerekir. Bu tip gaybi bilgiler Allah (c.c.) katında olduğundan bence spekülasyonlara , alimlerden de olsa zanni bilgilere kulak asmayınız.
   Ben yerininizde olsam bu tip meraklarımı başka konulara kaydırırdım.Çünkü kanaatimce bu tip gaybi konularda oluşan sorular şeytan tuzağı da olabilir. Lüzumsuz, size hiç birşey katmayacak ve bir faydası olmayan sorularla sizi meşgul etmektedir şeytan. Bence şeytanın oyununa gelmeyin ve Allah’a sığınıp, iyi bir kul olmaya çalışın. İlminizi arttırın.
   Cevabım ve kanaatim budur.
   Selamun aleyküm,

 5. Bende cok korkuyorum yutarken ölmek. Nefrssiz kalmak cok fazla kayıglarım var Allaha inancım tam haşaa kesinlikle ama nedne bölemolıyorum bilmiyorum

 6. Benimde ölüm korkum oldu hemde aşırı ben nasıl mı yendim çok araştırdım insan kainatın ve insanın yaradılış gayesini öğrendiğinde zaten ölümden korkmuyor düşün daha doğmak üzereydin bu dünyada seni annen baban deden ninen kardeşin karşıladı bu dünyada belki de öbür dünya da da bizi birileri karşılar kim bilir ikincisi de ölüm korkusuna iten bir diğer olay buradakileri insanları yarım bırakmak sensiz bırakmak korkusudur merak etme Allah’ın bileceği bir iş ama öldüğünde hiç birini umursamayacaksın neden biliyor musun Rabbin seni hergün öldürüyor uyandırıyor bu bile ona inanmana yeter Allah hiç bir kuluna zulüm etmez fazla bir yük yüklemez bu ayetlerde sabittir üçüncüsü ise ölüm korkusunun diğer aşaması kabir de ne olacak kabir azabı var mı kabir azabı yani kabirdeki haller kuranda hiç bir ayette geçmemektedir sadece hadislere bağlıdır kahinatın ilk hadis kitabı 9 yüzyılda peygamber efendimiz selamlar üzerine olsun vefat ettiğinden 300 yıl sonra kitap olarak toplanmıştır islam korkuya dayalı bir din değildir bilakis merhamete rahmete dayalı bir dindir Müslümanlıkta korkuya yer yoktur gaybı Allah bilir ama benim kendi aciz kul düşüncem öldükten sonra doğmadan önceki gibi hiç birşeyi hatırlamayacağız ta kiiiii tekrar mezarlarımızdan tekrar dirilip rabbimize döndürüldüğümüz zaman bu olay ayetlerde sabittir yanlış hatırlamıyorsam kim uyandırdı bizi derin uykumuzdan diye feryat edecek kafirler peygamberlerin uyardığı o gün buymuş meğer diye söylenecekler bu tabi bir teori ölümden korkmuyorum diyen yalan söyler ancak Son olarak Ölümden korkmayın ölüm dostları kavuşturur hasreti bitir ölüm yok oluş değil sonsuzluğa ilk adımdır …