Ölüm Anındaki 5 Müjde


0

İmân edip istikamete gelen kimselere, ölüm anında melekler gelir.Bunlar, îmân etmiş ve istikamete gelmiş kişilere korkmamalarını, kederlenmemelerini söylerler; onlara karşılaşacakları mesut hayatı müjdelerler. Derler ki: Dünyadaki hayatınızın hesabını verme hususunda korkuya düşmeyiniz. Allah’ın, Peygamberiniz sallallâhü aleyhi vesellem’in lisanıyla sizlere vâ’d ettiği cennetle sevininiz… Denir ki: ölüm anında verilen bu müjde beş türlüdür:

1. Avam Olanlara Müjde

Bunlara denir ki:— Azâbın ebedî olmasından korkmayınız. Yâni ebediyyen azâpta kalmayacaksınız. Peygamberler, sâlihler size şefâat edecek. Dünyada, ilk anda cennete girecek kadar sevâba mâlik olamadığınız için kederlenmeyin. Cennetle sevinin. Yâni sonunda varacağınız yer yine cennettir.

2. İhlas Sahibi Müminlere Müjde

Onlara denilir ki:— Amellerinizin kabul olunmamasından korkmayınız. Sizin amelleriniz makbûldür. Sevâbı kaçırdığınıza üzülmeyiniz. Zîrâ sizin için kat kat sevâp vardır. Tevbe ettikten sonra tekrâr işlemiş olduklarınız husûsunda hüzünlenmeyiniz.

3. İşledikleri Günahlara Tövbe Eden Müminlere Müjde

Onlara denilir ki: İşlemiş olduğunuz günahlardan dolayı korkmayın! Zirâ onlar afvedildi. Tevbeden sonra işlemiş olduğunuz günahlar sebebiyle kaçırdığınız sevaplardan dolayı hüzünlenmeyiniz.

4. Zahid Müminlere Verilen Müjde

Onlara denilir ki: Haşirden ve hesaplan korkmayınız. Sevaplarınızın noksan olacağından dolayı hüzünlenmeyiniz. Hesap vermeden ve azâp görmeden gireceğiniz cennetle sevininiz. 

5. İnsanlara Hayrı Öğretip İlimleriyle Amil Olan Alimlere Verilen Müjde.

Onlara denir ki: Kıyâmet gününün korkularından endişelenmeyiniz, hüzünlenmeyiniz. Şüphesiz ki Allah sizi amellerinizle mükâfatlandıracaktır. Size ve size uyanlara âit olan cennetle sevininiz…

6. Müjdeler Olsun ..

Ömrünün son demleri böyle müjdelerle dolu olanlara ne mutlu! Zîrâ böyle müjdeler, ancak mümin olanlar ve amellerini güzel yapanlar içindir. Böyle müminlere melekler gelir. Onlar meleklere derler ki:— Sizler kimlersiniz? Biz, sizden daha güzel yüzlü ve daha güzel kokulu varlıklar görmedik. Melekler de onlara cevaben derler ki:— Biz, sizin dostlarınızız. Yâni dünyâ hayâtında amellerinizi yazan melekleriz. Biz, sizin, ahirette de dostlarınızız…O halde, aklı başında olana yaraşan, gaflet uykusundan uyanmaktır.

Kaynaklar

Tenbihül Gafilin eseri sayfa 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı