Hadis, İslam, Kur’an ve Sünnet, Tefekkür

Ölüm Anındaki 5 Müjde

İmân edip istikamete gelen kimselere, ölüm anında melekler gelir.Bunlar, îmân etmiş ve istikamete gelmiş kişilere korkmamalarını, kederlenmemelerini söylerler; onlara karşılaşacakları mesut hayatı müjdelerler. Derler ki: Dünyadaki hayatınızın hesabını verme hususunda korkuya düşmeyiniz. Allah’ın, Peygamberiniz sallallâhü aleyhi vesellem’in lisanıyla sizlere vâ’d ettiği cennetle sevininiz… Denir ki: ölüm anında verilen bu müjde beş türlüdür:

1. Avam Olanlara Müjde

Bunlara denir ki:— Azâbın ebedî olmasından korkmayınız. Yâni ebediyyen azâpta kalmayacaksınız. Peygamberler, sâlihler size şefâat edecek. Dünyada, ilk anda cennete girecek kadar sevâba mâlik olamadığınız için kederlenmeyin. Cennetle sevinin. Yâni sonunda varacağınız yer yine cennettir.

2. İhlas Sahibi Müminlere Müjde

Onlara denilir ki:— Amellerinizin kabul olunmamasından korkmayınız. Sizin amelleriniz makbûldür. Sevâbı kaçırdığınıza üzülmeyiniz. Zîrâ sizin için kat kat sevâp vardır. Tevbe ettikten sonra tekrâr işlemiş olduklarınız husûsunda hüzünlenmeyiniz.

3. İşledikleri Günahlara Tövbe Eden Müminlere Müjde

Onlara denilir ki: İşlemiş olduğunuz günahlardan dolayı korkmayın! Zirâ onlar afvedildi. Tevbeden sonra işlemiş olduğunuz günahlar sebebiyle kaçırdığınız sevaplardan dolayı hüzünlenmeyiniz.

4. Zahid Müminlere Verilen Müjde

Onlara denilir ki: Haşirden ve hesaplan korkmayınız. Sevaplarınızın noksan olacağından dolayı hüzünlenmeyiniz. Hesap vermeden ve azâp görmeden gireceğiniz cennetle sevininiz. 

5. İnsanlara Hayrı Öğretip İlimleriyle Amil Olan Alimlere Verilen Müjde.

Onlara denir ki: Kıyâmet gününün korkularından endişelenmeyiniz, hüzünlenmeyiniz. Şüphesiz ki Allah sizi amellerinizle mükâfatlandıracaktır. Size ve size uyanlara âit olan cennetle sevininiz…

6. Müjdeler Olsun ..

Ömrünün son demleri böyle müjdelerle dolu olanlara ne mutlu! Zîrâ böyle müjdeler, ancak mümin olanlar ve amellerini güzel yapanlar içindir. Böyle müminlere melekler gelir. Onlar meleklere derler ki:— Sizler kimlersiniz? Biz, sizden daha güzel yüzlü ve daha güzel kokulu varlıklar görmedik. Melekler de onlara cevaben derler ki:— Biz, sizin dostlarınızız. Yâni dünyâ hayâtında amellerinizi yazan melekleriz. Biz, sizin, ahirette de dostlarınızız…O halde, aklı başında olana yaraşan, gaflet uykusundan uyanmaktır.

Kaynaklar

Tenbihül Gafilin eseri sayfa 37

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>