Eğitim, Hadis, İslam, Liste

Ölmeden Önce Neler Okuyalım Serisi: 2- İslami Eserler-Hadis

Ölmeden Önce Neler Okuyalım Serisi’nin ikinci başlığı Hadis ile karşınızdayız. Rasulullah efendimiz, sevgili peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Allah’ın peygamberi olarak bize bir Kur’an sundu; bunu, Allah, size kitap olarak indirdi, dedi. İman ettik, tasdik ettik, başımıza, gözümüze, yüzümüze sürdük. Kur’an kitabımız, bunu Rasulullah efendimizden (sallallahu aleyhi ve sellem) emanet aldık. Sabah akşam okuruz, onunla amel ederiz, ondan Rabbimizi tanırız, ondan cennete giden yolumuzu bulmaya çalışırız. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem ) bize Kur’an’ı teslim ederken, Kur’an’a nasıl sarılacağımız, onunla nasıl yaşayacağımızı anlatan açıklamalar da yaptı. Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) Kur’an’ın içinden olmayan, onun mübarek lisanından Allah’ın vahyettiği, ilham ettiği şeyleri konuşan, anlatan sözlerine ‘hadisler’ denir. On binlerce hadis ulaşmıştır bize. Bu hadislerin bir kısmı o günkü olayları anlatır. Bir kısmı namazı, orucu, zekâtı tarif eder. Bir kısmı peygamber aleyhisselam efendimizin geçmiş ümmetlere ait anlattığı bilgileri ihtiva eder. Ama her biri hadis-i şerif, ashab-ı kiram’ı Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) eğittiği ders malzemeleridir. Her bir hadis, Kur’an-ı Kerim’in daha iyi anlaşılması içindir. Her bir hadis, Rasulullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) bakmak, onu dinlemek gibidir. Bunun için ümmet-i Muhammed ta Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) Veda Hutbesi’ni okuduğu günden itibaren Kur’an’a bir hayat memat kitabı gibi sarıldığı kadar Rasulullah efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) hadis-i şeriflerine de sarılmıştır. Çünkü hadis-i şerifler, Kur’an’ın anlaşılması içindir.

1. Riyazüs-Salihin Tercüme ve Şerhi

Hadis ilmi sahasında gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz ilk eser, Riyâzü’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi (8 cilt, Erkam)’dir. Bu kıymetli eser, gerek hadislerin seçilmişliği, gerek îtina ile yapılan şerhler ve ilâve bilgilerle ciddî bir alt yapı oluşmasında faydalı olacaktır.

2. Hadislerle İslam

Hadislerle İslâm (7 cilt, DİB), 

3. Müslim Şerhi ve Tecrid-i Sarih Tercümesi


Kaynak: Darulkitap.net

Ahmed Davudoğlu’nun Müslim Şerhi ve Tecrîd-i Sarîh Tercümesi de ileri seviyede bilgi sahibi olmak isteyenlere tavsiye edilebilir.

4. Ana Hatlarıyla

Bu ilimde de önce tarih ve usûle dair ana hatlarıyla bilgi veren kitaplar şarttır. Bu hususta Ensar Yayınları’nın “Ana Hatlarıyla” serisini, bütün İslâmî ilimler için tavsiye edebiliriz. Bu seri de 28 kadar kitap vardır. Eksik ya da ihtiyaç gördüğünüz kitaplardan faydalanabilirsiniz. Bir kısmı ilahiyat fakültelerinde kaynak kitap olarak da kullanılmaktadır. Linkten kitapların isim ve ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Ensar Yayınları Ana Hatlarıyla Serisi

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>