Okunacaklar Listenize Eklemeniz Gereken 10 Uzay Kitabı


0

İlim  bitmek tükenmek bilmeyen bir derya gibi sonsuz derler. Sonsuz ilmin, sonsuz olduğu söylenen uzay kısmıyla ilgilenmeye ne dersiniz? Tefekkür için çıktığınız yolda ağırlık çekimine karşı koyabilmeniz için TÜBİTAK yayınlarının uzay hakkındaki kitaplarından bir liste hazırladık. Kitapların önerisi bizden temini, ilmi sizden! 

Şimdi düşününüz siz bir dinin mensubusunuz ve o dinin peygamberi ne diyor: ”iki günü birbirine eşit olan insan zarardadır.” Bunu Müslümanlar kafi derecede göz önüne almadılar. İnsanların dikkatini buna çekmediler. Demek ki İslam dini sizden her gün yeni bir şey istiyor…   Fuat Sezgin

1. Derin Uzay -Govert Schilling

Uzun zaman önce gök bilimciler Dünya’nın eşsiz olduğunu düşünüyordu. Artık Güneş etrafında dönen yedi gezegen daha olduğunu biliyoruz. Bir zamanlar Güneş’in eşsiz olduğunu düşünüyorduk. Artık Samanyolu’nda yüz milyarlarca güneş olduğunu biliyoruz.  Schilling, Derin Uzay adlı kitabında, yapılan her gök bilimsel keşfin bizlere tekrar tekrar bilinen evrenin, düşündüğümüzden çok daha geniş olduğunu, bildiğimiz her şeyin çok daha büyük bir yapının bir parçası olduğunu gösteriyor. Önce Dünya’yı, Güneş’i, Ay’ı ve o sönük beyaz noktacıkları merak ettik sonra gök adalarını ve şimdi de Güneş Sistemi dışındaki öte gezegenleri yine aynı keşif duygusuyla merak ediyoruz, inceliyoruz. İşte Govert Schilling’in TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasındaki yerini alan ünlü Derin Uzay adlı kitabı, bizleri uzayın derinliklerine, öte gezegenlere kadar götüren bir keşif gemisi niteliğinde.  Yıldızların doğumuna tanık olacağız, yıldızların ölümünü göreceğiz, artık neredeyse kesin olduğu kabul edilen süper kütleli kara deliklere yaklaşacak, bilinen evrenin teorik sınırlarında gezineceğiz. Yüzlerce fotoğraf ve çizimin yanı sıra son derece kapsamlı bir yıldız haritası da içeren Derin Uzay, öğrencilerden gök bilimcilere kadar kozmosun güzelliğini büyüleyici bulan herkes için tam bir başucu kitabı niteliğinde.

2. Ay'a İniş - Carole Stott

Ay her zaman insanların ulaşmak istediği, gitmeyi düşlediği bir yer olmuştu. 1969 yılında bu hayal gerçekleşti ve ilk insan Ay’a ayak bastı. O gün yıllar süren uzay yarışında da bir dönüm noktasıydı.

Tübitak Popüler Bilim Kitapları Başvuru Kitaplığı’ndan Ay’a İniş ile ilk yapay uydunun fırlatılmasından bugüne yaşanan gelişmeleri adım adım izleyebilirsiniz.

3. Gökyüzünü Tanıyalım - M. Emin Özel , Talat Saygaç

Her mevsimde, gökyüzünde göreceğimiz yıldızların isimlerini, uzaklıklarını, özelliklerini, bunlarla ilgili (Batı, Türk ve İslam kökenli) efsane ve hikayeleri ve birçok başka bilgileri içeren, herkesin anlayabileceği bir dille yazılmış ”Gökyüzünü Tanıyalım” kitabı, her an başvurabileceğimiz bir kaynağımız olsun. 

Ayrıca, kitap metninin mevsimlerle ilgili bölümlerini sesli olarak cep telefonu, bilgisayar, tablet, MP3 çalar gibi cihazlarınıza yükleyerek karanlık ortamlarda da kitaba gerek duymadan her mevsim ve güne yolculuğunuzu sürdürebileceksiniz. 

Büyük Patlama  ve Evren’in tümü hakkındaki bilgilerimizin kaynağı nedir? Ve diğer onlarca sorunun yanıtını zevkle okuyacağınıza inanıyoruz.

4. Gezegenler Kılavuzu - Patrick Moore

Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde pek çok kişi bir uğraş olarak yıldızları izlemekte, gecelerini yıldızlarla geçirmektedir. 

Astronomiyi diğer bilim dallarından ayıran en büyük özellik herkesin bu bilim dalıyla uğraşabilmesidir.

Dürbün ve yıldız haritasına sahip herkes gökyüzünü gözleyebilir, hatta bilimsel değeri olan çalışmalar yapabilir. Her yıl yeni bir kuyruklu yıldız keşfeden ya da patlayan bir yıldızı profesyonellerden önce fark eden amatörler çıkmaktadır. Bu anlamda Gezegenler Kılavuzu, gezegenler hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri içermesinin yanı sıra, amatör astronomlar için de bir başvuru kitabı niteliğinde… 

5. Dünya ve Uzay -Sophy Tahta , Susan Mayes

Üzerinde yaşadığımız Dünya’yı her yönüyle biliyor muyuz ? 

Ayaklarımızın ya da denizin altında nasıl bir dünya? Gecelerimizi aydınlatan Ay’ı, bize uzaydan göz kırpan yıldızları veya Güneş’in  çevresinde bizimle birlikte dönen diğer gezegenleri ne kadar tanıyoruz? 

Dünya ve Uzay’ın ele aldığı konuların çeşitliliği ve ele alış biçimindeki sadelikle her yaştan genç okur için büyük bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz.

6. Uzay Ansiklopedisi - Mike Goldsmith

Evrende bir yolculuğa ne dersiniz ?

Uzay Ansiklopedisi sizi evrenin harikalarıyla ve gizemleriyle tanışacağınız heyecanlı bir gezintiye çağırıyor uzay araştırmaları serüveninin geçmişini bugün önü ve geleceğini yalın bir dille anlatıyor.

Bu ansiklopedi hakkında sürekli yeni şeyler öğrendiğimiz uzayla ilgili en güncel bilgileri içeriyor.

7. Uzay Kaşifinin El Kitabı - Sue Becklake

Uzayda keşfe var mısınız ?

Kitap yardımıyla geceleyin gökyüzündeki cisimleri bulmanızı kolaylaştıracak ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Yıldız haritalarından nasıl yararlanacağınızı, gök atlaslarını nasıl kullanacağınızı, göktaşı yağmurlarını ne zaman izleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

8. Mars'a Yolculuk - Eve Hartman , Wendy Meshbesher

Mars’ta yaşam var mı ? 

Olup olmadığını nasıl öğreniriz ?

Günün birinde insanların Kızıl Gezegende yaşamaları mümkün mü ?

Mars’a Yolculuk bu soruların yanıtlarını bulmanızda size yardımcı olacak.

9. 50 Başlıkta Uzay -Sue Becklake

Bu kitapla uzaya dair bilgilerinizi 50 başlıkta pekiştirin.

Kitapta açıklamalı renkli fotoğraflar  ve çizimlerin yanı sıra temel bilgiler ve ayrıntılı notlar da yer alıyor.

10. Evrenin Dokusu - Brian Greene

Evrenin dokusunu oluşturan uzay ve zaman… 

En gizemli kavramlar. Uzay bir varlık mı? Neden zamanın bir yönü var? Uzay ve zaman olmadan evren olabilir miydi? Geçmişe dönebilir miyiz? 

Brian Greene bizi Newton’un uzayı ve zamanı değişmez gören anlayışından Einstein’ın akışkan uzay zaman kavramına, Kuantum mekaniğinin birbirlerinden çok uzaktaki cisimlerin davranışlarını anında birbirlerine göre belirledikleri dolanık uzayına doğru gerçekten de aydınlatıcı bir yolculuğa çıkarıyor. 

Yani gerçekliğin, fizikçilerin gündelik dünyamızın hemen altında yatmakta olduğunu keşfettiği, yeni katmalarına.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir