Liste, Yaşam

Okul Yolunda Çok Fazla Vakit Geçirenlere 4 Kazançlı Öneri

Bir çok öğrenci arkadaşımız her gün sabah okula giderken  ve akşam okuldan dönerken yollarda uzun saatler harcıyor. Bu yolculuklar esnasında da genelde müzik dinleniyor. Yolda geçen bu uzun saatlerimizi nasıl kazançlı hale getirebileceğimize değinmek istedik.

1. Sure Ezberleyebilirsiniz.

Başlığımız belki biraz zor görünüyor fakat tecrübeyle sabittir ki imkansız değil. Peki nasıl; ezberlemek istediğiniz sure  Kur’an-ı Kerim’den en sevdiğiniz sure olabilir. Ya da şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Yolculuğunuzun aşağı yukarı kaç dakika sürdüğünü biliyorsunuzdur. Sevdiğiniz bir hafızın okuma kayıtlarına Youtube’dan ulaşabilirsiniz. Bu kayıtlar arasından okunma süresi yolculuk sürenizle eşdeğer ya da daha kısa süren bir sureyi seçebilirsiniz. Daha sonra bu sureyi telefonunuza indirerek yolda dinleyin. Her gün dinlemeye çalışın. Bir süre sonra fark etmeden ve ekstra çaba sarf etmeden bi’iznillâh bu sureyi ezberlemiş olduğunuzu fark edeceksiniz. 

2. Hadis Ezberleyebilirsiniz.

Her akşam yarın yolda ezberlemek üzere, ezber seviyenize göre 5-10 arası hadisi küçük bir kağıda yazın. Yol boyunca içinizden tekrar ederek beyninize oturtmaya çalışın. Bu çalışmayı kağıda bakarak yaptığınız için görsel hafızanız da ezberlemeyi kolaylaştıracaktır. Her hadisi farklı renk bir kalemle yazmak ezberlemenize katkıda bulunabilir. Dönem sonunda bi’iznillâh ekstradan vakit ayırmadan onlarca hadis ezberlediğinizi fark edeceksiniz.

3. Video İzleyebilirsiniz.

Nouman Ali Khan, Omar Suleiman gibi alimlerin uzun tefsir videolarını izlemeye ayrıca vakit bulamayabiliyoruz bazen, ama o videoların belli bölümlerinin kesilmiş halleri de mevcut. Her akşam bir kaç videoyu ertesi gün izlemek için telefonumuza indirerek yol boyunca yapabileceğimiz kazançlı şeylere bir yenisini ekleyebilir, ve nasıl bittiğini bilmeden o sıkıcı yolculuğu hayır yoluna sevk edebiliriz.

4. Meal Hatmi Yapabilirsiniz.

Hepimizin en az bir kere Kur’an-ı Kerim’i hatmetmişliği vardır ama ne yazık ki birçoğumuz okuduğumuz kitabımızda neyden bahsedildiğinden bîhaberiz. Ama uzun yolculuklarımız vesilesi ile artık bu duruma son verme şansımız var. Cep boy bir meal edinerek kendimize günlük bir hedef belirleyip bu hedefi yolculuk süresince bitirebiliriz. Örneğin günlük 50 ayet gibi. Sayfalar ilerledikçe hissedeceğiniz mutluluk tarifsiz olacaktır.

5. Bu önerileri hayatımıza geçirme çabasına girersek önceleri bize bir işkence gibi gelen yolculuklar zamanla nasıl bu kadar çabuk bittikleri konusunda bizi şaşırtacak ve inşaAllah hayırlı bir çok birikime zemin hazırlayacaktır. Bu önerilerin bir diğer kazancımız ise bizi küfre ve bunalıma sürükleyen şarkılardan uzaklaşmamıza vesile olmalarıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>