Davet ve Tebliğ, Eğitim, İslam, Kültür, Liste

Öğretmenlik Mesleğine Dair 7 Mühim Esas

Öncelikle herkes bildiğinin muallimi, bilmediğinin talebesidir. En önemli mesleklerden olan öğretmenliğe dair 7 husus;

1. Mesleğinizi ibadet şuuru ile yapın.

Bu anlamda Besmele çekerek ve abdestli olarak sınıfa girin. Nitekim Nurettin Topçu: “Kırk yıl boyunca öğretmenlik yaptım. Okula, mabede gider gibi gittim. Hiçbir derse abdestsiz girmedim.” diyerek bu işin ne kadar mühim olduğunu belirtmiştir.

2. Dersler vesilesi ile öğrencilere Allah'ı anlatın.

Fen dersindeki canlıların doğası, evren, matematik dersindeki düzen ve hesap hepsi bize Allah’ı hatırlatır. Çünkü kul yapımı olan her şey nakıstır ve kusurludur. Ancak yıldızların gökte direksiz durması, güneşin devamlı olarak doğup batması bu düzenin yaratıcısı olan Allah sayesindedir.

3. Yabancı dili özellikle Arapçayı hayırda kullanın.

Mesela Arapça kapı kelimesini öğrettiniz, akabinde kapı ile ilgili bir hadis veya dua ezberletebilirsiniz. Örnek; “Allah’ım bana rahmet kapılarını aç.

4. İşinize sevginizi katın.

Öğrencileri çokça sevin, bilhassa küçük öğrencilerin günahsız olduklarını unutmadan onların kalplerinde ve dualarında yer almaya çalışın.

5. Onları önemseyin, onlara değer verdiğinizi hissettirin.

Öğrenci için en önemli şeylerden bir tanesi öğretmeninin ismini bilmesidir. İsimlerini ezberlemeye çalışın. Hicri yılbaşı ya da bayram gibi özel günlerde ufak hediyeler alabilirsiniz.

6. Kal ile değil hal ile örnek olun.

Araştırmalara göre en fazla yaptığımız şey denilen değil,  görülendir. Öğrenciler dediklerimizden çok yaptıklarımızı yaparlar. Mesela yere çöp atma demek yerine derste yerde gördüğümüz çöpü alıp atmak daha faydalı olacaktır.

7. Bolca dua edin.

Kendinizin faydalı olması, onların da zihin açıklığı için bol bol dua edin. Çok bunaldığınız yerlerde İnşirah suresini okuyun. Her şeyin çok güzel gittiği yerlerde şükür secdesi yapın. Ve Allah’tan yardım isteyin. Unutmayın ki öğretmenlik hem vebali fazla hem de kazancı (manevi) fazla bir meslektir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

  1. 1

    Ben bu sene sosyal bilgiler öğretmenliğine başladım öğretmenlik ile ilgili araştıma yaparken öğretmenlik mesleği ile başlayan e postayı gördüm tevafuğun böylesi 🙂

  2. 2

    Ceza kallahu hayran inşaAllahu teala amin subhane Rabbike Rabbil İzzeti amma yasufuun ve Selamun alel murselin velhamdulillahi Rabbil alemiyn evveli ve ahirin amin ecmain cemian amin inşaAllahu Tebarek Allah

  3. 3

    Afganistan’dan bir kare ile gelmeniz enteresan olmuş.. Türkiyedekilerin onlara yetişmesi için on ton fırın ekmek yemeleri gerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>